.
Aktuality, Civilná ochrana,

Kto zrušil systém Windows?

Od rána 19. júla došlo k rozsiahlemu celosvetovému výpadku systému Windows a súvisiacich systémov. Používatelia hlásili, že na zariadeniach so systémom Windows 10 sa zobrazuje modrá “obrazovka smrti”. Výpadok postihol dopravu, banky, nemocnice a pošty. Veľké letecké spoločnosti v USA (American Airlines, United Airlines, Delta Airlines a Frontier Airlines), Európe (Ryanair, Lufthansa, Scandinavian Airlines) a na iných kontinentoch (Turkish Airlines, indické SpiceJet a Indigo) oznámili pozastavenie letov z dôvodu problémov s rezerváciou a registráciou leteniek. Viaceré veľké medzinárodné letiská (Sydney, Berlín, Edinburgh, Zürich, Praha) boli nútené obmedziť prevádzku. V niektorých prípadoch sa lietadlá museli poslať na náhradné letiská a všetky operácie sa vykonávali ručne.


 

Stratu prístupu k vlakovým schémam hlásil britský železničný operátor Southern Railway. Hrozilo, že bez varovania zruší linky. Narušenie zasiahlo do činnosti bánk a burz. Londýnska burza hlásila prevádzkové problémy. Stratil sa prístup na internetovú stránku najväčšej svetovej poisťovne UnitedHealth Group. Používatelia sa sťažovali na problémy v práci platobných systémov Visa a Mastercard. Narušenie ovplyvnilo aj prácu médií: britský televízny kanál Sky News a austrálska ABC prerušili vysielanie. Hlásené boli problémy v systémoch zdravotnej starostlivosti. V Británii sa pacienti nemohli objednať k lekárovi a v Izraeli narušenie ovplyvnilo niektoré nemocnice.

 

 

Spoločnosť Microsoft vysvetlila, že výpadok sa začal deň predtým v dôsledku “zmeny konfigurácie niektorých interných pracovných záťaží Azure”, ktorá “spôsobila prerušenia medzi úložiskami a výpočtovými zdrojmi a viedla k zlyhaniam pripojenia, ktoré ovplyvnili služby Microsoft 365, ktoré od týchto pripojení závisia.” Na vine je aktualizácia obrany proti kybernetickým útokom, ktorú vyvinula najväčšia americká spoločnosť na svete CrowdStrike. Generálny riaditeľ spoločnosti CrowdStrike George Kurtz na sociálnej sieti X uviedol, že spoločnosť aktívne pracuje so zákazníkmi, ktorých sa chyba v aktualizácii obsahu pre hostiteľov systému Windows dotkla. Spoločnosť sa zapojila do stiahnutia aktualizácie. Kurtz dodal, že to, čo sa stalo, nie je kybernetický útok.

 

Odborníci tvrdia, že používatelia môžu problém vyriešiť sami prepnutím počítača do núdzového režimu a odstránením niektorých softvérových komponentov. Pre veľké spoločnosti s desiatkami tisíc pracovných počítačov je takýto postup veľmi problematický. Nedá sa povedať, ako dlho bude trvať úplná náprava problému. Hlavnou otázkou však je, či sa prijmú opatrenia, aby sa to už neopakovalo. Je to však skôr rečnícka otázka. V globálnom svete, kde sú milióny počítačov prepojené do jednej siete pomocou produktov dvoch alebo troch nadnárodných výrobcov, sú takéto incidenty nevyhnutné. Riešenie problémov v oblasti IT je gigantická záležitosť.

 

Vírusy sa často vytvárajú preto, aby sa mohli predávať antivírusy. Niekedy sa bezpečnostné programy dostanú do konfliktu s operačnými systémami, čo sa stalo aj tentoraz. Podobne zarábajú aj výrobcovia vakcín proti chorobám, ako je koronavírus, ktorý vystrašil svet. Zatiaľ neexistujú dôkazy, že COVID-19 je umelo vytvorený, a to aj s cieľom predať ľudstvu vakcínu. Je však zaujímavé, že medzi príjemcami masového očkovania je uvedený americký filantrop a miliardár Bill Gates. Okolo jeho účasti na pandémii sa objavilo mnoho fám. Príbeh tohto zlyhania je poučný a ukazuje závislosť sveta od IT gigantov.

 

 

V obrovskom počte krajín (na kolektívnom Západe aj na globálnom Juhu) je kritická infraštruktúra stále napojená na globálne počítačové systémy, ktoré poskytuje niekoľko nadnárodných spoločností so sídlom v Kalifornii. To, čo hrozí, dnes videl celý svet. Niektorí ľudia nemohli nastúpiť do lietadla, iní nemohli uskutočniť prevod peňazí, ďalší nemohli zavolať sanitku, políciu alebo hasičov. Hovoríme o náhodnom zlyhaní, ale čo by sa stalo, keby niekto úmyselne vyradil kritické systémy sveta?

 

Je jednoznačne potrebné prejsť na alternatívne uzavreté siete. V každom prípade by mali byť k dispozícii na núdzové prepínanie v prípade vážnych problémov vo fungovaní svetových systémov. V Rusku už roky hovoria o “suverénnom internete” a zlyhanie Microsoftu je najlepšou reklamou tejto myšlienky. Problémy so spoločnosťou Microsoft opäť poukazujú na dôležitosť náhrady dovozu zahraničného softvéru, uviedlo ruské ministerstvo pre digitálne hospodárstvo. Ruska sa globálny neúspech nedotkol; samotný Microsoft nás pred problémami ochránil tým, že vlani odpojil väčšinu ruských spoločností od platformy Azure.

Dmitrij Rodionov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov