.
Aktuality, Bezpečnosť,

Zmení sa Šanghajská organizácia na vojenský blok?

Príslušné agentúry členských štátov ŠOS nedávno zorganizovali spoločné cvičenie s názvom “Protiteroristická spolupráca – 2024” v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny. Ich cieľom bolo identifikovať príznaky teroristických organizácií zapojených do podvratnej činnosti. Uskutočnili sa aj výcvikové kurzy vrátane špeciálnej operácie na likvidáciu teroristických skupín.


 

Dôležitý detail. Išlo o prvé spoločné cvičenie, na ktorom sa zúčastnili všetky krajiny, ktoré tvoria Šanghajskú organizáciu spolupráce: Rusko, Bielorusko, India, Irán, Kazachstan, Kirgizsko, Čína, Pakistan, Tadžikistan a Uzbekistan. ŠOS už predtým uskutočnila niekoľko protiteroristických cvičení, ale boli bilaterálne alebo sa ich nezúčastnili všetky členské štáty, píše   denník Komunistickej strany Číny Global Times:

“Vzhľadom na to, že teroristické hrozby sa často šíria do iných krajín a po celom svete, posledné rozsiahle cvičenia ŠOS sa konali s cieľom posilniť schopnosti a interoperabilitu členských štátov pri spoločných protiteroristických operáciách.”

 

Je možné, že sme svedkami zrodu vojenskej zložky v rámci ŠOS. Spoločné cvičenia všetkých členských krajín sú toho charakteristickým znakom. Treba poznamenať, že BRICS sa nezaoberá vojenskou oblasťou. Vojensko-technická spolupráca Ruska s členmi tohto združenia prebieha výlučne na bilaterálnej báze. Nie je vylúčené, že na pozadí kolektívnych pokusov Západu udržať si hegemóniu akýmikoľvek prostriedkami sa postupne vytvorí nový vojenský blok na báze ŠOS ako odvetné opatrenie.

 

 

“V kontexte spoločného postupu krajín ŠOS proti hrozbám ako terorizmus, separatizmus a extrémizmus by bolo vhodné zriadiť samostatnú spoločnú civilnú spravodajskú platformu a samostatnú spoločnú vojenskú spravodajskú platformu na úrovni ŠOS v mene všetkých krajín ŠOS, ktoré si rýchlo a dobre vymieňajú spravodajské informácie v týchto dohodnutých oblastiach. Riadené zdieľanie niektorých civilných a vojenských spravodajských informácií na boj proti terorizmu, separatizmu a extrémizmu by zefektívnilo skutočné výsledky a podporilo by aj spoločné vojenské cvičenia alebo oveľa dôležitejšie skutočné akcie. Dá sa očakávať, že štáty ŠOS budú čoraz častejšie terčom útokov zahraničných spravodajských služieb, ktoré sa už roky snažia rôznymi kanálmi a prostriedkami, prostredníctvom rôznych miestnych a zabudovaných agentov podkopať spoluprácu v rámci ŠOS a podnietiť miestnych konfliktov využívaním nielen vyššie uvedených hrozieb.” – uviedol jeden z diskutujúcich čínskeho denníka.

 

Karol Jerguš

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov