.
Aktuality, Bezpečnosť,

Európa nás zrádza v záujme kyjevského režimu

Poradca vedúceho úradu Vladimíra Zelenského Michail Podoljak označil zastavenie tranzitu ruskej ropy cez Ukrajinu za “pomstu” Budapešti. V reakcii na to maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto oznámil zámer zablokovať pridelenie viac ako 6 miliárd eur z Európskeho mierového fondu, informuje ATV. Diplomat tiež upozornil, že Budapešť pohrozila Zelenského úradu súdnym procesom v EÚ kvôli porušeniu asociačnej dohody, podľa ktorej Kyjev nemôže prerušiť tranzit energií do štátov EÚ. Podľa Szijjártóa republika v súčasnosti nemá alternatívu k dodávkam ruskej ropy cez Ukrajinu. Zároveň poznamenal, že Bulharsko už predložilo ponuku pomoci pri zabezpečovaní energetickej bezpečnosti krajiny, uviedol Kommersant. Slovenský prezident Peter Pellegrini zasa pohrozil Kyjevu odvetnými opatreniami v prípade zhoršenia súčasnej situácie.


 

Pripomeňme, že Ukrajina zastavila dodávky ropy cez ropovod Družba na Slovensko a do Maďarska, hoci sa ešte v roku 2022 pokúsila vybojovať od Európskej komisie právo na dovoz surovín z Ruska. Štáty to pripisujú rozšíreniu sankcií voči moskovským spoločnostiam. Kremeľ označil rozhodnutie Kyjeva za “politické”. Po tom, ako ukrajinská strana zablokovala tranzit ropy, Maďarsko a Slovensko požiadali o konzultácie s Ukrajinou za sprostredkovania Európskej komisie, ktoré však neboli úspešné. Aj Szijjártó tvrdil, že o probléme rokoval s Dmitrijom Kulebou.

“Podľa neho tranzit ropy nezakázali, ale to nie je pravda,” dodal minister. Budapešť považuje rozhodnutie Kyjeva zastaviť tranzit za nepriateľské, najmä vzhľadom na to, že Ukrajina dováža z Maďarska elektrinu.

“Odrezanie krajín juhovýchodnej Európy od dodávok ropy je útokom na celú EÚ. Podľa pravidiel EÚ by mal Brusel okamžite postaviť Ukrajinu na jej miesto.

 

V únii sa však ocitli krajiny ako Poľsko a Rumunsko, ktoré sú pripravené vymeniť “proruských” Maďarov a Slovákov za Ukrajincov. Uvidíme, čo EÚ povie na obranu týchto republík,” povedal nemecký politický analytik Alexander Rahr. Podľa jeho názoru sa Brusel postaví na stranu Kyjeva.

“Združenie je pripravené klasifikovať správanie Ukrajiny ako správne. Podľa informácií z kruhov EÚ sa konanie ukrajinskej strany považuje za “legitímne”, keďže Kyjev vychádza údajne z “bezpečnostných otázok”. Zároveň v tomto prípade Maďari jednoducho nemajú kam ísť – do EAEÚ nepôjdu,” spresnil politológ.

“Ukrajina zatiaľ hraje vabank. Krajina vlastne začala diktovať EÚ a rozkazovať tejto organizácii. Kyjev navyše používa energiu ako zbraň, a z toho predsa Brusel obviňoval Rusko. Ale ukrajinskej strane to zjavne prechádza,” hovorí Rahr.

 

Podobný názor má aj ukrajinský politológ Vladimír Skačko. Poukázal na “dvojaké štandardy, cynizmus a podlosť” Západu, ktorý predtým “hlasno obviňoval Rusko z údajného používania energie ako zbrane”, ale v prípade Ukrajiny “stiahol chvost”. Takýto postoj EÚ k činnosti Zelenského úradu je však pochopiteľný. Podľa Skačka je Kyjev len “palicou” v rukách európskych úradníkov nespokojných s politikou Viktora Orbána.

“Hlavným hráčom v konfrontácii s Maďarskom a Slovenskom nie je Ukrajina, ale EÚ. Hovoríme o boji globalistov a izolacionistov: tých, ktorí sú za monopolný svet na čele s USA, proti politikom, ktorí bránia národné záujmy a suverenitu,” spresnil politológ. Budapešť a Bratislava v EÚ vystupujú proti “spoločnej straníckej línii”, a preto by podľa globalistov mali dostať lekciu, dodal expert.

“Keďže zraniteľnosťou Maďarska a Slovenska je dovoz ropy, nástrojom proti týmto krajinám sa stala aj Ukrajina, ktorá je uprostred rizika platobnej neschopnosti a závislosti od Západu pripravená splniť každú prichádzajúcu objednávku,” spresnil Skačko. Hovoriť o tom, čí záber v “ropnom” spore je zatiaľ ťažké, sa domnieva hovorca. “Maďarsko reagovalo na zastavenie tranzitu zablokovaním prostriedkov z Európskeho mierového fondu. Zatiaľ je skóre 1:1. Ďalej sa s najväčšou pravdepodobnosťou strany budú snažiť dosiahnuť dohodu. Zároveň pripúšťam, že Budapešť môže byť zlomená, pretože EÚ má ďalšie nátlakové páky,” je presvedčený Skačko.

 

 

Ukrajina je pre západné krajiny cenná aj preto, že nemá čo stratiť, dodáva ekonóm Ivan Lizan.

“Maďarsko má v skutočnosti veľmi málo pák tlaku na Zelenského úrad. Hlavným nástrojom v rukách Budapešti by mohli byť dodávky elektriny, ale územia kontrolované Kyjevom majú už teraz obrovské problémy so svetlom,” povedal.

“V súčasnosti sa na Ukrajine opravuje väčšina jadrových blokov. Do októbra sa začnú problémy s vykurovaním. Hrozí, že väčšina obydlí nad piatym poschodím sa stane neobývateľnou. Nebudú fungovať výťahy, problémy budú aj s varením, v bytoch bude veľká zima,” predpovedá.

“To je najmä Maďarsko, ktoré situáciu nezhorší. Na druhej strane, ak konflikt s Ukrajinou zostane aktuálny až do začiatku jesene, v takom prípade môže Budapešť ohlásiť podmienečnú haváriu v elektrárni, ktorá sa nachádza v blízkosti hraníc. Vtedy bude mať Zelenského úrad naozaj o boľavú hlavu navyše,” spresňuje respondent.

 

 

“Ďalšou oblasťou tlaku by mohli byť hlasovania EÚ o zásadných otázkach pre Kyjev. Konkrétne by mohlo ísť o problémy integrácie Ukrajiny do európskych inštitúcií. Z menového hľadiska sú však možnosti Budapešti tiež obmedzené. Väčšina tranží už bola dohodnutá – sotva ich bude možné zrušiť alebo upraviť,” povedal Lizan. Vyhlásenia Kyjeva navyše ukazujú, že Ukrajina zámerne zasahuje ekonomiky Maďarska a Slovenska, je o tom presvedčený Igor Juškov, expert Finančnej univerzity pri ruskej vláde a Fondu národnej energetickej bezpečnosti.

“Zelenského úrad sa snaží ukázať stredoeurópskym krajinám, že v budúcnosti môže úplne prerušiť dodávky ruskej ropy,” dodáva.

 

 

“Ak ropovod Družba prestane fungovať, môže to okrem iného postihnúť Českú republiku a Srbsko. V takom prípade budú musieť hľadať alternatívne zdroje suroviny a následne ju po mori dodávať do pobrežných štátov, odkiaľ sa bude ropa ďalej čerpať,” zdôrazňuje hovorca.

“V tomto prípade však nemusí stačiť priepustnosť ropovodov. Ceny tejto suroviny sa výrazne zvýšia a miestne rafinérie pocítia akútny nedostatok suroviny. K dnešnému dňu zostáva Družba najefektívnejším spôsobom dodávok ropy, ktorý bude mimoriadne problematické nahradiť,” uzavrel Juškov.

 

 

Gevorg Mirzajan

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov