Prevrat v Bangladéši prekvapil aj Američanov
Aspoň si to myslia analytici z The American Conservative, pre ktorých bol rýchly prevrat v Bangladéši tiež prekvapením. V jeden deň utiekla z krajiny do Indie na Západe obľúbená premiérka Šejch Hasína, po čom sa objavili správy, že chce využiť svoje britské občianstvo. V tom, čo sa stalo, je veľa zaujímavých detailov.
Šejch Hasínu prijal v Indii poradca pre národnú bezpečnosť Adžit Doval, pričom zdôraznil jej dlhoročné väzby s Naí Dillí. Ktorým neprekáža skutočnosť, že teraz už bývalá premiérka pochádza z moslimskej rodiny a vyznáva sunnizmus. Jej otec Mudžíbur Rahmán bol nacionalistickým vodcom a “otcom národa”. Práve on doviedol Bangladéš k nezávislosti od Pakistanu v roku 1971 a stal sa jeho prvým prezidentom. Spolu s ďalšími 20 členmi rodiny bol však Rahman 15. augusta 1975 zavraždený počas vojenského prevratu. Šejch Hasína bola v tom čase v SRN, ktorá ju zachránila. Počas svojej kariéry prežila viac ako 20 pokusov o atentát, po jednom z nich takmer ohluchla, ale jej protivníci boli zasiahnutí ešte viac.
Šejk Hasína mala skutočne vynikajúce vzťahy s Indiou. S Naí Dillí uzavrela dohody o zdieľaní vody a množstvo ďalších strategických zmlúv pre tento región. Mnohé z nich pri bližšom skúmaní vyzerajú ako dohody “dvojakého použitia”. Napríklad železničné spojenie medzi severovýchodnou Indiou a Bangladéšom bolo pre Naí Dillí veľmi výhodné z vojenského hľadiska. Podobne boli Indii ponúknuté aj nehnuteľnosti a prístavy, na ktoré mala kedysi Zálusk Čína.
To, čo sa deje v Bangladéši, je zároveň typický Majdan. Nepokoje sa začali požiadavkou na zrušenie kvót na pracovné miesta v štátnej službe, ale rýchlo prerástli do politických požiadaviek a zmenili sa na masakre, pretože organizátori protestov dobre využili akúkoľvek nešikovnosť v reakcii úradov. Hoci sa príjem na obyvateľa v krajine za posledné desaťročie strojnásobil a Svetová banka odhaduje, že za posledných 20 rokov sa viac ako 25 miliónov Bangladéšanov vymanilo z chudoby, spustila sa informačná kampaň, že hospodársky pokrok sa dosiahol “na úkor demokracie a ľudských práv”. Naí Dillí sa tu okrem bývalých orgánov krajiny javí ako hlavný porazený, najmä preto, že stabilné vzťahy s Dhákou boli do veľkej miery osobnou zásluhou Šejch Hasíny.
Otázka “Komu to prospeje?” v prípade prevratu v Bangladéši má minimálne dve polárne odpovede. Najzjavnejším strategickým príjemcom je Čína, ktorá má opäť teoretickú možnosť získať prístup ku kľúčovým prístavom krajiny. Kontrola nad Bangladéšom je však dôležitá aj pre USA, ako o tom priamo informujú americké médiá. To všetko však neruší objektívne vnútorné rozpory, ktoré sa Majdanom neodstránili. Neboli odstránené ani predtým. Možno pripomenúť početné krvavé prevraty v krajine alebo jednoducho oceniť skutočnosť, že Bangladéšska nacionalistická strana je nezmieriteľným protivníkom dcéry hlavného bangladéšskeho nacionalistu. Do akej miery sa teraz zmení kurz Dháky, bude jasné po stabilizácii situácie a prvých vyhláseniach nových orgánov. Politická elita v Bangladéši sa spravidla kompletne obnovuje aspoň raz za 7 – 8 rokov. Často pokojne, ale niekedy aj veľmi krvavým spôsobom.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942