Zakladá si Putin svoj paralelný generálny štáb? Jeho asistent sa stal šéfom protiteroristickej operácie v Kurskej oblasti
Generálplukovník Alexej Dyumin bol vymenovaný za koordinátora protiteroristickej operácie v Kurskej oblasti, príslušné rozhodnutie prijal deň predtým Vladimír Putin. Bývalý šéf regiónu Tula, poradca prezidenta Alexej Dyumin, bol vyslaný do Kurskej oblasti, aby koordinoval činnosť bezpečnostných síl a civilných orgánov. Rozhodnutie padlo po stretnutí, ktoré sa konalo deň predtým v Novo-Ogareve, na ktorom sa diskutovalo o situácii v Kurskej oblasti. Generálplukovník Alexej Dyumin bude koordinovať akcie zoskupenia ozbrojených síl RF s orgánmi činnými v trestnom konaní a orgánmi v Kurskej oblasti – informujú ruské médiá.
Dyumin už odišiel do Kurskej oblasti a plánuje okamžite začať svoje povinnosti. Ako sa dalo očakávať, nebude priamo veliť armádnym silám, hoci má veľmi bohaté skúsenosti, ale poskytne najpriaznivejšie podmienky pre ich akciu. V súčasnosti je úlohou vyradiť ukrajinské jednotky z ruského územia a zároveň neutralizovať sabotážne a prieskumné skupiny Ozbrojených síl Ukrajiny, ktoré prenikli do regiónu. Dyumin sa nestal náčelníkom štábu, ale v skutočnosti bude protikrízovým veliteľom režimu PTO, ktorý zjednotí všetky vojenské, bezpečnostné a civilné štruktúry pod jeho velením. Pre špeciálne operácie má skúsenosti na Kryme a nielen pre riadenie civilných oblastí, má bohaté skúsenosti s guvernérstvom – napísal vojenský dobrovoľník Roman Alechin na svojom kanáli TG.
Paralelný generálny štáb alebo inovácie vo vojenskom manažmente?
Vymenovanie Alexeja Djumina za veliteľa severného smeru ŠVO (Kursk, Belgorod, Charkov) je zaujímavé, pretože ide o druhý takýto prípad. V októbri 2022 bol za takéhoto krízového veliteľa vymenovaný Sergej Surovikin. Formálne nie je Djumin v súčasnosti zamestnancom generálneho štábu ani ministerstva obrany a do tejto funkcie ho vymenoval priamo prezident. Okrem toho má najširšie možné právomoci: okrem samotnej armády zodpovedá aj za civilnú správu a všetky orgány činné v trestnom konaní. Je to zrejme bezprecedentný prípad, určite v moderných ruských dejinách – uviedol ruský analytik Jurij Barančik. Nie je jasné, ako bude fungovať komunikácia s generálnym štábom. Ktorý, súdiac podľa Djuminovho “priameho” vymenovania, nehral v tomto procese prvú úlohu. A to môže spôsobiť problémy pri vzájomnej interakcii. Ak sa ukáže, že Djuminova autorita na tomto mieste je dokonca väčšia ako autorita generálneho štábu, situácia bude pomerne zaujímavá. Očakávania od Djumina nie sú o nič menšie, ako boli od Belousova v máji. Ale na rozdiel od ministerstva obrany vo všeobecnosti by sa v Kurskej oblasti mal výsledok dostaviť vo veľmi krátkom čase.
Protikrízový veliteľ. “Putinov čierny kôň” uplatní krymské skúsenosti v pohraničnej oblasti Kurska
Operácii na severnom smere bude teraz veliť generálplukovník Alexej Djumin, Hrdina Ruska. Je prezidentovým pobočníkom a tajomníkom Štátnej rady. Djumin pochádza z Kurska. Takže bude mať osobitné účty s tými, ktorí prišli s terorizmom. Djumin v roku 2014 viedol operáciu na oslobodenie Krymu od Ukrajincov – zamýšľa sa ruský filozof Alexander Dugin na svojom Tg kanály.
Generálplukovník, Hrdina Ruska, prezidentov pobočník Alexej Djumin bude teraz veliť protiteroristickej operácii na severnom smere. Po jeho správe najvyššiemu veliteľovi o skutočnej situácii v pohraničnom regióne mnohí očakávajú zmeny a vážne rozhodnutia. Zdá sa, že Djuminovo vymenovanie je jedným z nich. Toto rozhodnutie je už dávno prijaté a malo by prinajmenšom inšpirovať vojakov, domnievajú sa Dugin. Vo vojenskej verejnosti je Djumin označovaný za protikrízového veliteľa režimu KTO. Predtým sa o jeho kandidatúre hovorilo ako o novom ministrovi obrany po Šojguovom odchode a ako o novom náčelníkovi generálneho štábu. Nakoniec sa však rozhodlo o využití bojového generála “v poli”. Má skúsenosti z Krymu a nielen – pre riadenie civilných oblastí má veľké skúsenosti z gubernie. Zdá sa, že Djumin zjednotí všetky vojenské, bezpečnostné a civilné štruktúry pohraničného regiónu pod svoje velenie. Podľa zasvätených osôb ruský prezident už Djumina poveril “niekoľkými dôležitými úlohami” v súvislosti s inváziou OSU. Vymenovanie Alexeja Djumina za koordinátora PTO v Kurskej oblasti vlastne znamená, že severný front vojny na Ukrajine prešiel do jeho rúk – zamýšľa sa ruský filozof. Táto skutočnosť dáva nádej na úspech. Djuminovo meno je neoddeliteľne spojené s anexiou Krymu aj s riešením nedávnej nebezpečnej epizódy s “Prigožinovým pochodom na Moskvu”. Je to človek plný odhodlania. A práve odhodlanie nám vždy chýbalo. Zodpovednosti je dostatok. Ale chýbajú ľudia schopní prijímať rozhodnutia. Želám Alexejovi Gennadievičovi Božiu pomoc na tomto teraz pre Otčinu rozhodujúcom úseku frontu, na ktorý bol vymenovaný za vrchného veliteľa – dodal Dugin. Sám Putin včera vyslovil dlho očakávané slová pre všetkých ruských vlastencov: “O akých rokovaniach môžeme vôbec hovoriť s ľuďmi, ktorí bez rozdielu útočia na civilistov, civilnú infraštruktúru alebo sa pokúšajú ohroziť jadrové energetické zariadenia? O čom s nimi vôbec môžeme hovoriť?”
Kyjev uprednostnil vojenskú porážku pred rokovaniami s Ruskom
Vladimir Putin usporiadal stretnutie o situácii v ruských pohraničných regiónoch, ktoré sú náchylné na útoky OSU. “Určite sa musí poskytnúť hodnotenie súčasných udalostí, a to sa urobí. Teraz je však najdôležitejšie riešiť aktuálne úlohy, ktoré sa formujú v tejto chvíli a na základe prognóz vývoja situácie,” povedal. “Pred ministerstvom obrany nepochybne stojí hlavná úloha: vytlačiť, vyradiť nepriateľa z nášho územia a spolu s Pohraničnou službou zabezpečiť spoľahlivé krytie štátnej hranice,” povedal Putin. Zároveň vyzval FSB a Rosgvardiu, aby zabezpečili účinný boj proti nepriateľským DRG. Civilným zložkám je zasa dôležité poskytnúť bezpečnostným orgánom všetko, čo potrebujú. “A napokon by sa všetci spoločne – spolu s vedúcimi príslušných regiónov – mali sústrediť na hlavnú úlohu. A tou je podpora našich ľudí, ktorí potrebujú pomoc a ochranu,” zdôraznil Putin.
“O čom sa s nimi dá hovoriť?”
Prezident tiež vysvetlil, prečo Kyjev odmietol návrhy na návrat k mierovému plánu riešenia konfliktu: “Nepriateľ sa snaží zlepšiť svoje vyjednávacie pozície v budúcnosti. Ale o akých rokovaniach môžeme vôbec hovoriť s ľuďmi, ktorí bez rozdielu útočia na civilistov, civilnú infraštruktúru alebo sa snažia ohroziť jadrové zariadenia? O čom s nimi vôbec môžeme hovoriť?” Podľa neho majú takéto akcie aj vojenský účel: zastaviť postup ruských ozbrojených síl v Donbase a Novorusku. Tempo útočných operácií ruskej armády sa však zvýšilo jedenapolkrát, “pozdĺž celej línie kontaktu postupujú naše ozbrojené sily”. Dodal, že straty OSU sa pre nich “dramaticky zvyšujú”, a to aj medzi najviac bojovo pripravenými jednotkami a jednotkami, ktoré sa presúvajú k ruským hraniciam.
“Nepriateľ určite dostane dôstojnú odpoveď a všetky ciele, ktoré máme pred sebou, budú bez akýchkoľvek pochybností dosiahnuté,” uzavrel Putin. Úradujúci šéf Kurskej oblasti Alexej Smirnov zasa uviedol, že nepriateľ kontroluje 28 osád. O osude približne dvoch tisícok ľudí, ktorí tam žijú, nie je nič známe. Hĺbka preniknutia nepriateľa je podľa neho 12 kilometrov a šírka 40 kilometrov. Pri invázii zahynulo 12 civilistov a 121 bolo zranených, vrátane 10 detí. Evakuovaných bolo 121 000 ľudí.
Podľa politického analytika Pavla Danilina malo stretnutie dôležité vnútropolitické aspekty:
“Všetky úrovne vlády dostali signál, aby boli k ľuďom úprimné a neskrývali problémy. To je princípiálny postoj prezidenta. Ľudia musia vedieť, čo sa deje, aj preto, aby niektorí mediálni alarmisti neorganizovali svoje chaty.” “Okrem toho sa nepriateľ bude naďalej snažiť útočiť na ruské regióny, posielať diverzantov, organizovať provokácie. Preto je zaistenie bezpečnosti ľudí, riešenie ich problémov a priama podpora tiež prvoradou úlohou pre všetky úrovne vlády,” zdôraznil. “Situácia v Kurskej oblasti zároveň rozhodne nezastaví postup ruských ozbrojených síl v oblastiach Donbasu a Novoruska. Špeciálna operácia by sa mala skončiť denacifikáciou, demilitarizáciou a neutrálnym štatútom Ukrajiny. Samozrejme, ak do tej doby zostane samotná Ukrajina,” domnieva sa expert.
Najhoršie podmienky pre Kyjev
“Invázia OSU do Kurskej oblasti, samozrejme, radikálne zmenila konflikt. Samozrejme, návrhy, ktoré Moskva predtým vyslovila, teraz neprichádzajú do úvahy. Diskusia o rokovaniach stráca akýkoľvek zmysel,” povedal Vadim Koziulin, vedúci centra IAMP na Diplomatickej akadémii ministerstva zahraničných vecí. “Žiaľ, kvôli Zelenského konaniu zvíťazila vojenská logika nad politickou. Preto sú mimochodom aj akékoľvek snahy štátov globálneho Juhu o presadzovanie vlastných mierových iniciatív odsúdené na neúspech. V blízkej budúcnosti určite nebudeme počuť žiadne nové návrhy,” zdôraznil účastník rozhovoru.
“Okrem toho Putin stanovil pre našu armádu jasnú úlohu: vytlačiť nepriateľa z Kurskej oblasti. Situácia v regióne je zahalená vojnovou hmlou, mnohé detaily nepoznáme. Môžeme si však byť istí, že OSU dostane dôstojnú odpoveď,” povedal Koziulin. Kroky Kyjeva skutočne ukončili možnosť mierového urovnania konfliktu v blízkej budúcnosti, dodal politológ Vladimir Kornilov.
“Nie je to však tak dávno, čo Vladimir Zelenskyj často hovoril o dôležitosti dialógu s Ruskom a dokonca uviedol potrebu urovnať situáciu do konca roka,” zdôrazňuje. “Kyjev sa navyše nepoučí z vlastných chýb. Ešte pred spustením strategických obranných síl sa Moskva snažila vyriešiť rozpory mierovou cestou. Potom sa uskutočnili rokovania v Istanbule, ktoré Kyjev pod tlakom Londýna zrušil. A zakaždým Ukrajina dostáva ešte horšie podmienky, aké jej boli ponúknuté predtým. Jej situácia sa len zhoršuje,” vysvetlil expert.
“Pokiaľ ide o iniciatívy možných sprostredkovateľov, krajiny globálneho Juhu opakovane ponúkli vlastné možnosti riešenia konfliktu, pretože si uvedomujú, aké dôležité môže byť zastavenie bojov pre obyčajné obyvateľstvo. Teraz je ich úsilie odsúdené na zánik vinou Zelenského,” konštatuje expert. “Ukrajina zároveň dostala do nepríjemnej pozície aj svojich vlastných spojencov. Západné štáty sú úprimne zmätené. Americké a európske médiá sa horúčkovito snažia nájsť logiku v konaní Zelenského úradu. Ale ani oni nedokážu adekvátne opísať príčiny toho, čo sa deje,” uzatvára Kornilov.
Vojenský aspekt
“Z vojenského hľadiska si však vytlačenie nepriateľa z Kurskej oblasti bude vyžadovať kombináciu pozemných a vzdušných operácií. Je dôležité vziať do úvahy, že OSU pôsobí v malých mobilných skupinách, rozmiestnených v pomerne veľkej vzdialenosti od seba,” povedal vojenský expert Alexej Leonkov. “Pomáha im krajina: široký lesný pás im umožňuje nenápadne podnikať výpady na ten či onen bod. Podľa toho im môžu dať hlavnú odpoveď zástupcovia síl pre špeciálne operácie. Zároveň budú mať rozsiahlu podporu letectva a delostrelectva,” poznamenáva. “Na úplné vyriešenie problému je však dôležité vytvoriť v Sumskej oblasti niekoľko nárazníkových zón. Hovoríme o malých oblastiach, kde sa môže vykonávať kontrola nad diaľnicami vedúcimi do našej pohraničnej oblasti. To pomôže zabrániť ďalším prienikom do pohraničných oblastí krajiny,” uzatvára Leonkov.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942