USA pomohli znížiť odliv kapitálu z Ruska
Rusko, 18. august 2024 (AM) – Ťažkosti s devízovými transfermi majú pozitívne dôsledky pre ruskú ekonomiku. Raiffeisenbank prestane od 2. septembra 2024 vykonávať odchádzajúce cezhraničné prevody v cudzej mene pre všetkých svojich klientov. To znamená, že prevody od bežných občanov aj od firiem budú zakázané. Výnimka platí len pre obmedzený počet klientov z radu veľkých a medzinárodných firiem. Teraz banka vykonáva prevody peňazí v eurách, jüanoch, frankoch, jenoch, tenge a drachmách do zahraničných bánk. Od 2. septembra však budú prevody možné len v rubľoch do tých krajín, ktoré ich akceptujú. Tieto obmedzenia súvisia s rozhodnutím rakúskej skupiny RBI v súvislosti s predpisom ECB.
Podmienky na trhu sa neustále menia. Od 10. júna 2024 už banka musela zastaviť odchádzajúce platby v amerických dolároch. Raiffeisenbank bola jednou z posledných bánk, ktoré po uvalení sankcií na ruské banky naďalej ponúkali služby medzinárodných prevodov v dolároch a eurách. To vytváralo pohodlie pre občanov a podniky v kontexte obmedzeného prístupu na medzinárodné finančné trhy. Ukončenie cezhraničných prevodov mien prostredníctvom Raiffeisenbank bude mať mnohostranný vplyv, ktorý sa dotkne občanov aj podnikov,” hovorí Jaroslav Kabakov, riaditeľ pre stratégiu investičnej spoločnosti Finam. Dôsledky pre ruskú ekonomiku však môžu byť nielen negatívne, ale aj pozitívne.
Rusi stratia možnosť ľahko a relatívne lacno prevádzať devízové prostriedky do zahraničia a prijímať ich odtiaľ. “Zasiahne to najmä tých, ktorí majú príbuzných v zahraničí alebo platia za vzdelávanie a lekárske služby v iných krajinách,” konštatuje Kabakov.
Utrpia aj podniky, najmä malé a stredné, ktoré už teraz majú kvôli sankciám veľké problémy s vyrovnaním sa so zahraničnými partnermi a teraz prídu o najjednoduchší spôsob platenia. Dovozcovia a vývozcovia, ktorí využívali Raiffeisenbank na devízové transakcie, budú nútení hľadať alternatívne spôsoby vyrovnania, čo môže zvýšiť náklady a oddialiť platby,” hovorí Kabakov. “Vývozcovia a dovozcovia budú musieť hľadať iné kanály na platenie za tovar a služby, čo môže takéto transakcie predražiť a znížiť ich komfort,” hovorí Alexander Šnejderman, vedúci oddelenia predaja a zákazníckej podpory spoločnosti Alfa-Forex. “Medzi možné negatívne dôsledky patrí ďalšia finančná izolácia Ruska, zvýšené náklady pre spoločnosti, potreba nájsť alternatívne kanály pre menové transakcie, zhoršenie podnikateľského prostredia a zníženie prílevu zahraničných investícií,” konštatuje Kabakov.
Existujú však aj pozitívne dôsledky. Na druhej strane môže táto situácia ešte viac urýchliť dedolarizáciu ekonomiky a zvýšiť podiel rubľa na medzinárodnom zúčtovaní. To môže prispieť k posilneniu ruskej meny,” hovorí Šnejderman.
Podľa čerstvých údajov centrálnej banky mal rubeľ v júni rekordný 42,9-percentný podiel na zúčtovaní ruského dovozu. Ruská mena zvyšuje svoj podiel na importe krajiny už päť mesiacov po sebe – v júni sa zvýšil o ďalších 1,2 percentuálneho bodu na rekordných 42,9 %. V júni, rovnako ako USA, rozšírila svoje sankcie voči bankám, ktoré obchodujú s Ruskom.
Rast podielu rubľa bol spôsobený najmä zvýšením podielu rubľa pri zúčtovaní s jedným z hlavných obchodných partnerov – Afrikou a Európou. Jeho podiel na platbách za tovar z Afriky tak vyskočil na 54,1 % zo 44,8 % a z Európy na 58,7 % z 53,4 %. Pre oba regióny to bolo nové historické maximum.
Pozitívnym dôsledkom zastavenia cezhraničných prevodov by mohlo byť ešte výraznejšie zníženie odlivu kapitálu z krajiny, hovorí Kabakov. V tomto roku už citeľne klesá. Podľa výpočtov Národnej výskumnej univerzity Higher School of Economics sa tak čistý odliv kapitálu z Ruska v druhom štvrťroku v porovnaní s prvým štvrťrokom znížil o 10 miliárd USD – na 18 miliárd USD. Výpočet zohľadňoval právne transakcie a prostriedky na účtoch ruských občanov a spoločností v zahraničných jurisdikciách.
“Znížený odlev kapitálu by mohol potenciálne zvýšiť objem peňazí zostávajúcich v krajine, čo by mohlo stimulovať investície do národných aktív a ekonomiky. Príliš prísne obmedzenia by však mohli viesť k nárastu tieňových schém a nelegálnych prevodov,” povedal Kabakov. Aj takéto udalosti stimulujú Rusko k aktívnejšiemu hľadaniu nových spôsobov finančnej interakcie s partnermi.
“Pozitívnymi dôsledkami môže byť posilnenie domáceho finančného trhu, rastúci záujem o digitálne finančné nástroje a národné platobné systémy, ako aj urýchlenie procesov devalvácie ekonomiky,” uzatvára Kabakov.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942