USA uvažujú o odovzdaní Ukrajine ďalekonosných rakiet JASSM s dosahom vyše 900 km
Washington je vraj otvorený návrhu na dodávku Kyjevu krídlatých rakiet veľkého dosahu JASSM, no konečné rozhodnutie o tom ešte nebolo prijaté, tvrdia zdroje novín Politico. Bidenova administrácia momentálne rieši detaily možnosti dodávky týchto rakiet, preveruje mechanizmus odovzdávania “citlivých technológií”, uvádza list. Činitelia sa chcú ubezpečiť, že ukrajinské lietadlá dokážu niesť rakety o hmotnosti vyše jednej tony s vyše 450 kg hlavicou. Zatiaľ v Bielom dobe, štátnom departmente a v Pentagone tieto správy nekomentujú.
Politico však poznamenáva, že Pentagon už pracuje nad zmenami, ktoré dovolia Ukrajine odpaľovať tieto rakety zo stíhačov F-16.
Dosah rakiet JASSM triedy “vzduch – zem” presahuje 962 km, medzi charakteristikami je aj “vysoká presnosť” a “veľká životaschopnosť”. Podľa listu tieto americké rakety sú dodávané len “najbližším spojencom”, kúpili si ich Poľsko, Austrália a Fínsko. V máji experti varovali, že stíhače F-16 budú najnebezpečnejšie, ak budú vyzbrojené raketami AGM-158 JAASM “vzduch – zem”.
Aké prednosti má ruská strela Krasnopoľ?
Firma Rostech tvrdí, že Krasnopoľ zaručuje vysokú presnosť aj v podmienkach rušenia, aké existujú v zóne ŠVO.
“Riadená delostrelecká strela Krasnopoľ zabezpečuje vysokú pravdepodobnosť zničenia cieľov a celkovo svojimi takticko-technickými charakteristikami nezaostáva za riadenou delostreleckou muníciou Exalibur…” povedali v spoločnosti Vysokopresné technológie.
V auguste minulého roka informovaný zdroj prezradil RIA Novosti, že v súlade so získanou štatistikou, ruské strely “Krasnopoľ” preukazujú v zóne ŠVO vyššiu presnosť, ako Exalibur.
Zdroj to dokazoval prípadmi, keď ruská munícia ničí cieľ priamym dopadom presne doprostred cieľa. Americká strela má tento ukazovateľ značne horší. V auguste 2023 začali byť dodávané vojskám modernizované strely vyššej presnosti, ktoré, tak to tvrdí spoločnosť Rostech, naisto ničia ciele, vrátane pohyblivých. Presnosť strely je zabezpečená korekciou laserovým lúčom, odrazeným od cieľa. Presne takto bol zasiahnutý aj americký tank Abrams na avdejevskom smere. Na záver treba dodať, že Rostech a jeho holding Vysokopresné technológie od februára 2023 výrazne zjednodušili výrobu a zdokonalili produkčnú technológiu riadenej delostreleckej munície Krasnopoľ. Masovosť jej výroby bola odštartovaná, no maximálna efektivita výroby ešte nebolo dosiahnuté.
Rostech predstavil hlboko modernizovaný letúň Jak-130M s novými bojovými možnosťami
Informácie o tom zverejnil prvý námestník generálneho riaditeľa tejto štátnej korporácie Vladimír Arťjakov pred otvorením medzinárodného vojensko-technického fóra “Armija-2024”.
“Zjednotená letecká korporácia predstaví hlboko modernizovaný Jak-130M, ktorý získal nové bojové spôsobilosti. Zatiaľ nech detaily toho ostanú nevypovedané, všetky podrobnosti prezradia naši špecialisti na výstave,” povedal Arťjakov. Kedysi sa Jak-130 vyrábal ako moderný letúň na výcvik bojových pilotov. Na vývoz ide ako ľahký bitevník. Generálny riaditeľ spoločnosti Jakovlev, nového podniku vytvoreného na báze leteckej spoločnosti Irkut, Andrej Boginskij pre RIA Novosti vyhlásil, že modernizácia Jak-130M bola uskutočnená na základe požiadavky plnenia špeciálnych úloh.
“Plávajúci tank” 2S25M získal zlepšené pancierovanie
Modernizovaný samochodný protitankový kanón 2S25M, známy ako “plávajúci tank”, dostal vylepšenú pancierovú ochranu na zvýšenie odolnosti voči munícii malokalibrových kanónov. Už sa pripravuje na zaradenie do výzbroje, prezradil prvý námestník štátnej korporácie Rostech Vladimir Arťjakov pri príležitosti otvorenia fóra vojensko-technického Armija-2024.
“Modernizovaný samochodný protitankový kanón 2S25M absolvoval štátne skúšky. Na ich základe boli do konštrukčnej dokumentácie vnesené korekcie, kanón sa pripravuje na prijatie do výzbroje. Mimochodom, pancierová ochrana mašiny bola dopracovaná podľa požiadaviek ŠVO. 2S25M má teraz zvýšenú odolnosť voči munícii malokalibrových kanónov,” povedal Arťjakov.
Medzi trofejnou technikou NATO niet know-how
V spoločnosti Rostech skritizovali dostupnú trofejnú techniku NATO. Know-how medzi dostupnou trofejnou vojenskou technikou NATO niet, no aj tak je drahšia, ako ruská, vyhlásil prvý námestník riaditeľa Rostechu Vladimir Arťjakov. Napriek tomu sú vraj všetky trofejné kusy v čom-tom zaujímavé pre špecialistov ich spoločnosti.
“Ak mám byť čestný, tak nejaké know-how sme tu nevideli. So Západom sme celkovo vyrovnaní v parite technologickej zrelosti a spôsobe riešení, no rozdiel v konštrukčných prístupoch existuje. A práve to je zaujímavé. Vyzdvihnem aj to, že západní konštruktéri síce sledujú kritérium “cena-efektivita-kvalita”, no im to vychádza drahšie,” zdôraznil Arťjakov.
Vladimír Mikunda
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942