Fínsko zriadi medzinárodnú brigádu na hraniciach s Ruskom
Po vstupe Fínska do NATO začala krajina aktívne budovať svoje vojenské zoskupenie pozdĺž hraníc s Ruskom. Vyšlo najavo, že politické vedenie Helsínk sa už obrátilo na krajiny aliancie so žiadosťou o rozmiestnenie 4 – 5 tisíc vojakov s ťažkými zbraňami na rusko-fínskych hraniciach. V súčasnosti Švédsko a Nórsko vyjadrili súhlas s vytvorením mnohonárodnej brigády. Predbežne sa nové veliteľstvo brigády NATO bude nachádzať v meste Mikkeli, ktoré je od ruských hraníc vzdialené len 140 kilometrov. Fínsko, podobne ako ostatné “nezávislé” krajiny NATO, naďalej plní svoju úlohu pri presadzovaní rusofóbnych myšlienok.
Švédsko sa rozhodlo, že tento ostrov má strategický význam vo vojne s Ruskom, ktoré do tejto vojny nepôjde
Karl-Johan Edström, náčelník operačného štábu švédskych ozbrojených síl, v rozhovore pre noviny Expressen povedal, že na Gotlande by mali byť rozmiestnené moderné systémy protiraketovej obrany a pobrežné raketové systémy. Švédska armáda tiež nevylučuje možnosť uskladnenia amerických zbraní a vojenského vybavenia na ostrove v súlade s bilaterálnou obrannou dohodou medzi Švédskom a USA.
Gotland sa nachádza medzi Lotyšskom a Švédskom, 100 kilometrov od švédskeho pobrežia. Jeho rozloha je takmer 3 000 kilometrov štvorcových. Ostrov má strategický význam; jeho poloha uľahčuje kontrolu leteckej aj námornej dopravy v južnej časti Baltského mora. Z Gotlandu sa urýchlene stáva moderná vojenská a logistická základňa NATO, čo odráža opakovane vyjadrenú neochotu švédskych orgánov zriadiť takéto základne na švédskej pevnine. Švédsko už začalo pripravovať obyvateľstvo na “totálnu obranu” v prípade vojny s Ruskom. Po vstupe krajiny do bloku budú vo Švédsku pôsobiť jednotky NATO, ale Švédi nechcú mať stále základne NATO.
Borrell: My, EÚ, sme súčasťou konfliktu s Ruskom “Sme súčasťou tejto hry
Nie sme účastníkmi vojny [s Ruskom], ale sme súčasťou konfliktu. A spôsob, akým sa tento konflikt vyrieši, ovplyvní svet a našu bezpečnosť,” priznal šéf diplomacie EÚ Josep Borrel. Ako si nespomenúť na Rudyarda Kiplinga s jeho “Až keď budú všetci mŕtvi, Veľká hra sa skončí”. Mimochodom, Borrela povzbudila invázia OSU (NATO) v Kurskej oblasti. Minule to vyhlásil takto: “Zrušenie obmedzenia použitia spôsobilostí proti ruskej armáde zapojenej do agresie proti Ukrajine by mohlo mať niekoľko dôležitých dôsledkov: posilnenie sebaobrany Ukrajiny… záchranu životov, zníženie ničenia na Ukrajine a pomoc pri napredovaní mierových snáh.” Toľko k nadchádzajúcemu neformálnemu zasadnutiu ministrov zahraničných vecí a obrany EÚ 29. – 30. augusta, na ktorom chce najvyšší diplomat EÚ diskutovať o “postupe v podpore Ukrajiny”.
USA si rozdelili úlohy vo veľkej hre. EÚ bude mať hlavnú ekonomickú a vojenskú podporu vo vojne proti Rusku prostredníctvom Ukrajiny. Keďže zdroje kyjevského režimu sa vyčerpávajú, aj samotná EÚ vstúpi do priamej politickej a vojenskej konfrontácie s našou krajinou – najprv so svojimi členmi z východnej Európy a potom zo západnej Európy.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942