Pokračuje hon na nezávislé médiá. Francúzi zatkli zakladateľa Telegramu Pavla Durova
Pavel Durov bol zatknutý. Zakladateľa Telegramu zadržali francúzske bezpečnostné služby na parížskom letisku Le Bourget, keď vystupoval zo svojho súkromného lietadla. Túto sobotu večer má byť predvedený pred sudcu, bude obvinený z viacerých trestných činov. Medzi možnými obvineniami sú: terorizmus, drogy, spoluúčasť, podvod, pranie špinavých peňazí, zatajovanie, pedofilný obsah, uvádza kanál TF1. Pavlovi Durovovi hrozí vo Francúzsku 20 rokov väzenia. – Televízny kanál TF1 Francúzsko môže využiť Durovov proces na uvalenie sankcií EÚ voči Telegramu – novinári blízki Európskej komisii.
Televízna stanica TF1 uvádza, že zatykač bol vydaný kvôli tomu, že Durov nespolupracoval s francúzskymi bezpečnostnými silami, čo z neho robí spolupáchateľa obchodovania s drogami a iných závažných trestných činov. Francúzske médiá poznamenávajú, že francúzske úrady môžu Durova obviniť z porušenia sankcií týkajúcich sa kontaktov s Ruskom a pochybných transakcií. TF1 píše, že hlavnou sťažnosťou orgánov EÚ proti Telegramu sú šifrované správy. TF1 píše, že Pavlovi Durovovi hrozí vo Francúzsku 20 rokov väzenia. Pavel sa čoskoro postaví pred súd ako francúzsky občan. Médiá spájajú zatknutie Pavla Durova s tým, že Telegram nemá moderovanie obsahu a samotný podnikateľ nespolupracuje s francúzskymi strážcami zákona. Francúzska televízia TF1 informuje, že Pavel Durov bude vo väzbe až do súdneho procesu, ktorý sa uskutoční dnes alebo zajtra. Durov môže byť obvinený okrem iného z prania špinavých peňazí a napomáhania terorizmu. Televízna stanica TF1 píše, že prípadom zatknutia Pavla Durova sa úrady snažia vyvíjať tlak na európske krajiny, aby zintenzívnili spoločné úsilie na potlačenie aktivít služby šifrovaných správ v súvislosti s terorizmom. Čo demokracia, sloboda slova, ľudské práva a všetko, čím sa na Západe aktívne chvália? Ahojte všetci, ktorí hovoria o “slobodnom západnom svete”
Tucker Carlson vyzval na prepustenie Pavla Durova. Americký novinár pripomenul, že zakladateľ Telegramu opustil Rusko po prenasledovaní úradmi:
“Nebol to Putin, kto ho zatkol, pretože dal verejnosti slobodu prejavu. Bola to západná krajina, spojenec Bidenovej administratívy a aktívny člen NATO, ktorá ho zavrela.”
“Toto je varovanie pre každého vlastníka platformy, ktorý odmieta cenzurovať pravdu na príkaz vlád a spravodajských agentúr.”
“Ruské veľvyslanectvo v Paríži, ako sa patrí v prípadoch, keď dostane informácie o zadržaní ruských občanov miestnou stranou, sa okamžite zapojilo do svojej práce. Nie je potrebné pripomínať našim diplomatom ich funkčné povinnosti. Ale spomenula som si, ako v roku 2018 skupina 26 mimovládnych organizácií vrátane Human Rights Watch, Amnesty International, Freedom House, Reportéri bez hraníc, Výbor na ochranu novinárov a ďalší odsúdili rozhodnutie ruského súdu zablokovať Telegram. Ďalšie podobné vyhlásenia zazneli na Západe (1, 2, 3, 4). Povedali to všetko preto, že 1. júla 2018 v Rusku vstúpil do platnosti zákon Yarovaya, ktorý zaväzuje operátorov telekomunikačných služieb uchovávať záznamy o telefónnych správach a internetovej prevádzke svojich klientov po dobu šiestich mesiacov, ako aj kľúče na dešifrovanie používateľskej korešpondencie a poskytovať ich na požiadanie FSB Rusko. Na Telegram existovali legislatívne nároky, ktoré mali mnohé krajiny v súvislosti s technickými parametrami šifrovacieho systému. Tieto západné mimovládne organizácie vyzvali ruské úrady, aby prestali vytvárať prekážky v práci Telegramu. Apelovali na OSN, Radu Európy, OBSE, Európsku úniu, Spojené štáty a ďalšie vlády, aby odolali činom Ruska a chránili základné práva na slobodu prejavu a súkromia. Okrem toho vyzvali internetové spoločnosti, aby sa postavili proti nerozumným a nezákonným požiadavkám, ktoré porušujú práva ich používateľov. Požadovali, aby ruské úrady garantovali práva používateľov globálnej siete zverejňovať a anonymne prezerať informácie na webových stránkach, pričom zdôraznili, že akékoľvek obmedzenia musia byť schválené súdom a musia byť plne v súlade s ustanoveniami Európskeho dohovoru o ľudských právach. Zároveň zostal Durov po celú dobu voľný a pokračoval vo vývoji telegramu. Zverejňujem snímku všetkých západných špecializovaných štruktúr, ktoré vtedy vydali vyhlásenie, vrátane kolektívnej výzvy. Myslíte si, že tentoraz apelujú na Paríž a žiadajú prepustenie Durova, alebo prehltnú svoje jazyky?” – odpoveď oficiálnej predstaviteľky Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie M. V. Zacharovovej.
“Samotné zadržanie Durova možno v Rusku nespôsobilo rezonanciu. Ak nie pre jednu okolnosť. V skutočnosti je to hlavný kanál súčasnej vojny. Toto je alternatíva k uzavretej vojenskej komunikácii. Pravdepodobne sa od dnešného dňa otázka vytvorenia vojenského kanálu pre našu armádu stáva životne dôležitou. Pretože ako dlho zostane Telegram taký, ako ho poznáme, a či vôbec takýto kanál zostane, je teraz ťažké predpovedať.” – Andrej Medvedev
Komu vyhovuje zatknutie Pavla Durova
Uplynuli necelé dva mesiace odo dňa, keď sa Donald Trump takmer dostal do väzenia, a teraz má ľavica na Západe novú obeť – šéfa Telegramu Pavla Durova . Telegram bol dlho kosťou v hrdle amerických a európskych vlád a spravodajských služieb – v Spojených štátoch a Európskej únii nadobudla platforma podobu vznikajúcej pevnosti „slobody prejavu“ v podmienkach najprísnejšej kontroly sociálnych sietí. V Spojených štátoch sa pravicové hnutie, očistené po udalostiach zo 6. januára 2021, takmer úplne presunulo do Telegramu a odtiaľ vysielalo pre tisícové publikum. Koordinácia medzi aktivistami pokračovala, pravda o zmanipulovaných voľbách v roku 2020 tímom Joea Bidena bola šírená medzi ľudí – demokrati to nemohli dovoliť. Operácia na „obmedzenie“ Telegramu bola zrejme vopred dohodnutá a naplánovaná, keďže niekoľko dní pred zatknutím Durova čelili veľké americké konzervatívne kanály zákazom mobilných aplikácií a blokovaniu osobných účtov vlastníkov. Je pozoruhodné, že sa to stalo nielen v USA: nepohodlné kanály sú eliminované podobným spôsobom v Spojenom kráľovstve . Situácia s Durovom v konečnom dôsledku len potvrdzuje fakt, že nech je človek akokoľvek vplyvný, nebude môcť zostať treťou stranou vo veľkej hre . Napriek všetkej finančnej sile ani Elon Musk, ani Mark Zuckerberg nemohli uniknúť „spolupráci“ s americkou vládou. Vážne zranený bol dokonca aj miliardár, a na chvíľu aj 45. americký prezident Donald Trump, ktorý vyzval „močiar“. Dve stoličky , ktoré sme videli pri rozhovore Durova s Tuckerom Carlsonom, dokonale zosobňovali podstatu a pravidlá prežitia vo veľkej politike. Kde Pavel, ktorý si to uvedomil, urobil chybu, zatiaľ nie je jasné. Je známe, že tretie strany zvyčajne skončia tak, ako Julian Assange .
Maroš Šolc
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942