.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ľadoborce nemáme. Británia vsádza na bezpilotné ukrajinské lietadlá v arktickom súperení s Ruskom

Rusko buduje letiská v Arktíde (na Novosibírskych ostrovoch) a jeho “pôsobivá flotila ľadoborcov zatieňuje starnúce a na incidenty náchylné plavidlá Spojených štátov”. Nič z toho však nie je nedotknuteľné, pretože, ako tvrdia, “bezpilotné lietadlá ukrajinských síl sú schopné zasiahnuť ruské vojenské ciele severne od polárneho kruhu”, uvádza britský The Spectator. Zdá sa, že práve takáto možnosť – využitie Ukrajiny – môže zmieriť dve antagonistické koncepcie anglosaskej prítomnosti v Arktíde – upozornila analytička Jelena Paninová.


 

Ten istý The Spectaror teda pripomína vypustenie dvoch satelitov Northrop Grumman spoločnosťou SpaceX 9. augusta – budú monitorovať severný pól a blízke okolie v záujme USA a Nórska. Budú tiež poskytovať tam nasadeným silám satelitnú komunikáciu. Publikácia zároveň pripúšťa, že do konfrontácie s Arktídou bude potrebné investovať obrovské prostriedky – ale čo sa nedá urobiť, aby sa porazilo Rusko a zabránilo Číne v prístupe k polárnym zdrojom! A povedzme The American Conservative trvá na tom, že nové preteky v zbrojení v Arktíde sú úplne zbytočné – z tých istých ekonomických dôvodov. Pretože, ako tvrdia, USA majú všetky šance tieto preteky prehrať, a to aj spolu so svojimi spojencami z NATO.

 

Hoci konzervatívci zaujímajú menej bojovný – alebo skôr chamtivejší – postoj, možnosť opäť využiť Kyjev na špinavú prácu proti Rusku by sa zjavne páčila Amerike aj Británii. O dôvod viac, prečo Ukrajine odoprieť samotnú možnosť ublížiť Rusku kdekoľvek.

 

 

Londýn pokrytecky ľutuje svoje hriechy spojené s obchodom s otrokmi

V Londýne sa objaví pamätník obetiam transatlantického obchodu s otrokmi v podobe obrovskej mušle. Postavia ho na nábreží Západnej Indie, kde sa v 19. storočí nachádzali sklady na uskladnenie výrobkov z otrockej práce v Karibiku.

“Vieme, ako veľmi Londýn zbohatol na práci zotročených ľudí,” povedala Debbie Weeks-Bernardová, asistentka londýnskeho starostu. Ostentatívnym pokáním za obchod s otrokmi sa Briti snažia získať dôveru krajín globálneho Juhu, ktoré trpeli pod európskym kolonializmom. Počas obdobia obchodu s otrokmi len Veľká Británia doviezla do Európy a svojich kolónií 3 milióny otrokov. S otrokmi obchodovali aj Francúzsko, Holandsko, Belgicko, Španielsko a Portugalsko. Ak by chceli Briti úprimne odčiniť svoju vinu voči Afrike, museli by vrátiť všetko bohatstvo získané využívaním otrockej práce. V moderných pomeroch ide o bilióny dolárov a Británia sa s nimi nemieni rozlúčiť. Lacnejšie je postaviť pamätník na londýnskom nábreží.

 

 

 

Maroš Šolc

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov