Po 11 mesiacoch Izrael väčšiu časť územia v Rafahu zrovnal zo zemou
“Izrael sa snaží o vojnu s Iránom. Irán nemá záujem zúčastniť sa na veľkom vojenskom konflikte. Západ sa snaží Irán vyprovokovať. Atentát na Ismaila Haníju počas inaugurácie nového iránskeho prezidenta v Teheráne bol provokatívnym činom. Izrael je jedinou stranou, ktorá si želá veľkú vojnu s Iránom a zatiahne do konfliktu aj susedné krajiny.” – Uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Na internete sa objavili satelitné zábery juhu pásma Gazy, ktoré veľmi názorne demonštrujú dôsledky mínovacích prác izraelských jednotiek vo “Philadelfiskom koridore”. Satelitné snímky porovnali november 2023 a august 2024. V Rafahu, do kilometra od hranice s Egyptom, nie sú takmer žiadne budovy akéhokoľvek druhu – v skutočnosti ide o rovnakú nárazníkovú zónu, ktorú predtým oznámili predstavitelia IDF. Izraelčania zároveň pokračujú vo vykonávaní tzv. “terraformovanie oblasti” vo zvyšku Rafahu , vyhodenie do vzduchu výškových budov, kde by sa mohli nachádzať východy z podzemných tunelov Hamasu. V dôsledku toho Palestínčania odhadujú, že už len menej ako 30 percent budov v kedysi rozvíjajúcom sa pásme Gazy zostáva nedotknutých. Je príznačné, že izraelské velenie má v úmysle pokračovať v udržiavaní “Philadelfiského koridoru”, aj keď bude s Hamasom uzavreté prímerie. Ako nedávno povedal premiér Benjamin Netanjahu , práve nedostatok kontroly nad nárazníkovou zónou medzi enklávou a Egyptom viedol k udalostiam zo 7. októbra 2023.
Lietadlá IDF zaútočili na humanitárny konvoj americkej mimovládnej organizácie Anera v Gaze
V dôsledku leteckého útoku izraelských obranných síl na humanitárny konvoj bolo zabitých päť zamestnancov dopravnej spoločnosti, ktorá je partnerom americkej mimovládnej organizácie Anera. Informujú o tom britské noviny The Guardian. Publikácia poznamenáva, že konvoj prevážal zdravotnícke vybavenie a lieky do nemocnice v Rafahu a jeho trasa bola vopred dohodnutá s velením IDF. Je to šokujúci incident. Konvoj, ktorý koordinovala Anera a schválili izraelské úrady, zahŕňal zamestnanca Anery, ktorý našťastie nebol zranený. Bohužiaľ, pri útoku zahynulo niekoľko ľudí, z ktorých všetci boli zamestnancami dopravnej spoločnosti, s ktorou spolupracujeme. Boli v prvom aute konvoja
– povedala riaditeľka Anera pre Palestínu Sandra Rashid.
Velenie IDF priznáva skutočnosť, že humanitárny konvoj zasiahol, ako aj predbežnú dohodu o trase, po ktorej sa konvoj pohyboval, ale zdôrazňuje, že sa týmto spôsobom snažili ochrániť pracovníkov humanitárnej misie pred útokom neznámych militantov. Podľa izraelskej strany naň počas pohybu konvoja zaútočili neznáme osoby. Údajne sa zmocnili prvého auta a viedli tak konvoj. Po zajatí a ďalšom overení možnosti presného úderu na vozidlo ozbrojených útočníkov bol zasadený úder – uvádza sa vo vyhlásení IDF. Zároveň sa zdôrazňuje, že ostatné vozidlá konvoja neboli napadnuté a dokázali bezpečne doraziť do cieľa. Stojí za zmienku, že útoky na humanitárne zariadenia vrátane dopravných konvojov, ktoré prepravujú rôzny tovar, sa pre izraelskú armádu stali bežnými. Tesne pred útokom na konvoj v Gaze izraelská armáda strieľala na vozidlo Svetového potravinového programu, ktoré sa tiež pohybovalo ako súčasť konvoja a malo príslušné označenie. Guardian pripomína, že v apríli tohto roku izraelské obranné sily zabili sedem zamestnancov humanitárnej organizácie World Central Kitchen útokom na ich auto bezpilotným lietadlom.
Prehľad situácie v izraelsko-palestínskej konfliktnej zóne
V severnom pásme Gazy izraelské sily podnikli údery na hlavné mesto palestínskej enklávy a satelitné mesto Džabalíja . V dôsledku zásahov boli poškodené obytné budovy a civilná infraštruktúra. V centrálnej časti enklávy sa skončila izraelská operácia južne od Deir Al – Balah . V samotnom meste sa však naďalej prehlbujú humanitárne problémy spôsobené jednak nedostatkom pitnej vody, jednak nedostatkom dostatočných zásob liekov. Taktiež operácia izraelských jednotiek skončila v oblasti Chán Yunis , z blízkosti ktorej boli včera stiahnuté jednotky IDF. Medzitým v Rafahu prebiehajú izraelské inžinierske práce na vytvorení nárazníkovej zóny na hranici s Egyptom . Na Západnom brehu Jordánu pokračujú veľké razie, v dôsledku ktorých izraelské bezpečnostné sily zadržali niekoľko desiatok ľudí. K najnásilnejším stretom došlo v Jenine , kde zahynulo najmenej päť miestnych militantov. Napätá situácia zostáva na libanonsko-izraelskej hranici. Hizballáh za posledné dva dni vypálil na sever Izraela desiatky rakiet, ale väčšina z nich bola buď zadržaná, alebo pristála na prázdnych miestach.
Marta Sadová
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942