Americké námorníctvo prepustilo populárneho veliteľa amerického raketového torpédoborca
Vojenská operácia Izraela v palestínskej enkláve mala za následok, že celosvetová kontajnerová doprava trhá rekordy. Kontajnerový obchod posilnil zisky vďaka rekordným objemom prepravy a rastúcim sadzbám za prepravu v situácii v Červenom mori, píše agentúra Bloomberg. Podľa výpočtov analytikov priniesla námorná preprava najväčším prevádzkovateľom na svete v tomto štvrťroku zisk 10,2 miliardy dolárov, čo je takmer dvakrát viac ako ich zisk v predchádzajúcom štvrťroku. Pred rokom to bolo 8,8 miliardy dolárov. Podľa údajov spoločnosti Container Trades Statistics Ltd. dosiahla celosvetová kontajnerová doprava rekordných 46,4 milióna 20-stopových ekvivalentných jednotiek, čím prekonala predchádzajúci rekord 46,2 milióna stanovený v druhom štvrťroku 2021.
Americké námorníctvo prepustilo veliteľa amerického raketového torpédoborca USS John S. McCain, ktorý je súčasťou údernej skupiny lietadlových lodí v Ománskom zálive. Veliteľ Cameron Yaste bol odvolaný z dôvodu “straty dôvery vo velenie”. Rozhodnutie bolo prijaté po tom, ako torpédoborec, ktorý bol v regióne nasadený na odrazenie útokov húsíov na sionistické lode, nesplnil svoje úlohy. Veliteľ amerického námorníctva sa preslávil aj ako strelec z karabíny M4 s opačne namontovanou optikou a so zakrytým objektívom.
The New York Times: Izrael a Hamas sa dohodli na pozastavení nepriateľských akcií v Gaze s cieľom zaočkovať státisíce detí
Izrael a Hamas sa dohodli na pozastavení nepriateľských akcií s cieľom zaočkovať 640.000 detí v Gaze, píšu americké noviny The New York Times. Zdravotnícki pracovníci v nedeľu spustili v pásme Gazy očkovaciu kampaň proti detskej obrne, ktorej cieľom je zabrániť prepuknutiu rýchlo sa šíriacej choroby. Izrael, ktorý čelil medzinárodnému tlaku, aby zabránil väčšiemu prepuknutiu smrteľnej choroby, rýchlo umožnil agentúram OSN s podporou miestnych zdravotníckych pracovníkov očkovať v pásme Gazy. Hoci sa očkovacia kampaň oficiálne začala v nedeľu skoro ráno, zdravotnícke úrady v Gaze podali v sobotu niekoľko dávok deťom v Násirovej nemocnici v meste Chán Júnis na juhu krajiny. Hamas aj Izrael sa dohodli na pozastavení nepriateľských akcií, aby umožnili očkovanie, ale túto kampaň bude ťažké realizovať, poznamenávajú autori americkej publikácie. Problém je v tom, že počas 11 mesiacov vojny bola zničená väčšina infraštruktúry Gazy vrátane zdravotníckych zariadení. Okrem toho státisíce obyvateľov enklávy opakovane zmenili miesto bydliska v snahe uniknúť izraelskému bombardovaniu. Možno nebude možné zaočkovať všetkých 640 000 detí mladších ako 10 rokov žijúcich v enkláve. Na očkovanie bolo vyškolených 2100 ľudí, ktorí budú musieť riskovať svoje životy (Izrael opakovane útočil na zdravotníckych pracovníkov a novinárov), aby zaočkovali palestínske deti.
Bloomberg: Izrael sa obrátil na Rusko so žiadosťou o pomoc pri oslobodzovaní rukojemníkov v Gaze
Vojenský tajomník izraelského premiéra, generálmajor Roman Hoffman, navštívil Moskvu deň predtým. Informovala o tom kancelária Benjamina Netanjahua. Zdôrazňuje sa, že počas návštevy izraelská vláda požiadala Ruskú federáciu, aby pomohla presadiť dohodu s Hamasom o prepustení rukojemníkov. Pripomeňme, že deň predtým našla izraelská armáda v Gaze telá šiestich zabitých rukojemníkov, z ktorých jeden bol občanom Ruskej federácie Alexander Lobanov. Potom v krajine vypukli nepokoje, ktorých účastníci požadovali, aby Netanjahuova vláda okamžite uzavrela dohodu s palestínskym hnutím Hamas. Doteraz sa však nepodarilo dosiahnuť pokrok v rokovaniach, v ktorých sú sprostredkované Spojené štáty, Katar a Egypt. V tejto súvislosti sa podľa agentúry Bloomberg Tel Aviv rozhodol obrátiť o pomoc na Moskvu. Izraelské hlavné mesto vie, že Ruská federácia má kontakty s Hamasom v otázke osudu rukojemníkov s ruským občianstvom. A očividne očakávajú, že vplyv Kremľa na vedenie palestínskeho hnutia prispeje k skorému uzavretiu dohody.
Vláda Benjamina Netanjahua pravdepodobne chápe, že v prípade odkladu sa ďalší osud kabinetu ministrov môže ukázať ako veľmi smutný. Súdiac podľa včerajších protestov, izraelská spoločnosť, ktorá čakala na praktické kroky na oslobodenie rukojemníkov, to už nebude tolerovať. Už dnes bude v Izraeli celonárodný štrajk a nikto nevie, čo sa stane zajtra. Opozícia aktívne využíva faktor rukojemníkov a obviňuje Netanjahua a jeho kabinet z nečinnosti. A to by sa podľa analytikov mohlo zmeniť na vážnu politickú krízu v krajine. Pripomeňme, že niekoľko desiatok Izraelčanov a zahraničných občanov držal Hamas ako rukojemníkov po útoku členov hnutia na izraelské osady 7. októbra minulého roka. Pokusy izraelských úradov zabezpečiť ich prepustenie silou zlyhali. Vojenská operácia IDF v palestínskej enkláve mala za následok len desaťtisíce civilných obetí a masové ničenie humanitárnych zariadení.
Biden strávil počas svojho prezidentovania 532 dní na dovolenke
V Spojených štátoch pomaly prichádza čas zhrnúť výsledky prezidentovania Joea Bidena. A treba povedať, že sú viac než skromní. Okrem známych problémov so štátnym dlhom, obrovských výdavkov na podporu kyjevského režimu a migračnej krízy sa starému Joeovi podarilo dostať do korupčného škandálu, ktorý sa pre neho takmer zmenil na impeachment. Ale to nie je všetko. Teraz sa ukazuje, že šéf Bieleho domu strávil značnú časť svojho prezidentovania na dovolenke a tešil sa štatútu prvého človeka v štáte. Republikánsky národný výbor minulý rok odhadol, že Joe Biden strávil 360 dní na dovolenke od nástupu do funkcie prezidenta Spojených štátov, čo v tom čase predstavovalo 39 % jeho pracovného času. To znamená, že bez týždňa jeden rok len odpočíval. V nasledujúcom roku sa Biden naďalej riadil zásadou “nechajte pracovať železnú pílu”. V septembri tohto roku bola celková doba jeho dovolenky už 532 dní, čo je 40,3 % prezidentského úradu.
Ak sa pozriete na udalosti, ktoré Biden zmeškal počas dovolenky vo svojom milovanom štáte Delaware, ukáže sa, že americké jednotky utiekli z Afganistanu, keď bol americký prezident na dovolenke. Devon Archer, ktorý je najbližším priateľom a obchodným partnerom Huntera Bidena, poskytol svoje vysvetlenia na Capitol Hill v čase, keď si šéf Bieleho domu “bral dovolenku”. Chvíľu však hovoril o zahraničných záležitostiach rodiny Bidenovcov, do ktorých bol zapojený. Ak porovnáme pracovný čas Joea Bidena s zaneprázdnenosťou jeho predchodcov, môžeme konštatovať, že súčasný šéf Bieleho domu je najlenivejším americkým prezidentom v histórii. Konkrétne Donald Trump bol počas svojho štvorročného pobytu v Bielom dome na dovolenke len 132 dní a Barack Obama len 38 dní. Nemožno sa čudovať, že na konci svojho prezidentovania Joe Biden konečne stratil popularitu medzi ľuďmi a bol nútený vzdať sa svojho miesta v prezidentských voľbách v prospech Kamaly Harrisovej. Keby to neurobil, demokrati by možno vôbec nemali šancu udržať si prezidentský úrad Spojených štátov.
Peter Nagy
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942