Proti dronom: nová ruská radarová stanica Lori
Boj s malými bezpilotnými prostriedkami a niektorými ďalšími hrozbami si vyžaduje rozsiahle a ľahko použiteľné detekčné schopnosti. Ako novú odpoveď na takúto výzvu ruský priemysel plánuje ponúknuť sľubnú malú radarovú stanicu “Lori”. Tento projekt zostáva vo fáze vývoja, ale o niekoľko mesiacov bude uvedený do testovania.
Najnovší vývoj
Sľubný malý radar “Lori” vyvíja spoločnosť “ELIARS” (“Elektronika integrovaných anténnych polí a systémov”) z mesta Zelenograd pri Moskve. Táto organizácia má skúsenosti s vytváraním systémov na detekciu a boj proti UAV a tie sa využívajú v novom projekte. O vývoji nového radaru sa prvýkrát informovalo 5. augusta prostredníctvom publikácie Izvestija. V článku sa písalo o existencii sľubného projektu, a tiež sa zverejnily niektoré technické detaily. Ukázali aj dizajn budúceho radaru. Vedenie vývojovej organizácie poznamenáva, že na ruskom trhu bezpečnostných systémov je v súčasnosti dopyt po radarových detekčných systémoch. Eliars študoval želania zákazníkov a vzorky prezentované na trhu. Na základe získaných informácií sme zostavili požiadavky na vlastný projekt. V januári 2024 spoločnosť začala s vývojom radaru Lori. Projekčné práce ešte nie sú ukončené a potrvajú ešte niekoľko mesiacov. Potom sa vytvorí experimentálna stanica (alebo stanice). Podľa aktuálnych plánov sa predbežné testy Lori začnú vo februári 2025. V priebehu nasledujúcich mesiacov sa plánuje dolaďovanie a príprava výrobných zariadení. Pilotná séria nových radarov bude vyrobená v septembri 2025. Hoci práce na radarovej stanici ešte nie sú ukončené, jej tvorcovia tvrdia, že bude výrazne lacnejšia ako podobné domáce či zahraničné modely. Rozdiel v nákladoch bude v desiatkach percent.
Vzhľad a schopnosti
Výrobca Eliars odhalil podobu budúceho radaru, no zatiaľ len v podobe grafických materiálov. Pomenované sú aj niektoré charakteristiky a prevádzkové možnosti. Podrobnejšie informácie budú pravdepodobne zverejnené neskôr, ako bude vývoj pokračovať. Celkový vzhľad “Lori” je celkom jednoduchý. Hlavným prvkom stanice je obdĺžniková anténna, pravdepodobne vo forme fázovaného anténneho poľa. Toto zariadenie je navrhnuté pre inštaláciu na pohyblivú základňu s ďalšími komponentmi. Dizajn produktu umožňuje posúvať radar v dvoch rovinách.
Rozmery a hmotnosť radaru zatiaľ neboli oznámené. Oficiálne obrázky ukazujú dve rukoväte na prenášanie, čo naznačuje malé rozmery a hmotnosť stanice. Podla všetkého sa bude dať prenášať ručne. Stanica je určená na dlhodobú prevádzku na jednom mieste, no jej konštrukcia zjavne umožňuje rýchlu zmenu polohy a nasadenie na nové miesto. Možno vývojári poskytnú možnosť inštalácie stanice na stacionárne objekty aj na mobilné platformy. Na tele radaru je sada konektorov na pripojenie napájania a konzoly operátora. Samotné diaľkové ovládanie ešte nebolo zobrazené. Neznáme sú aj výkonové parametre stanice. Vývojová organizácia uvádza, že radar Lori je určený na neustále sledovanie terénu alebo vzdušného priestoru okolo chráneného objektu. Stanica dokáže detekovať a sledovať pozemné a vzdušné objekty rôznych typov. Maximálny dosah detekcie bude 10 km. Maximálna rýchlosť sledovaného cieľa je 200 km/h. To umožňuje Lori pracovať na ľahkých a malých UAV bežných modelov. Spoločnosť ELIARS verí, že účinnosť radaru je možné zvýšiť jeho používaním v spojení s inými detekčnými prostriedkami. Môžu to byť opticko-elektronické systémy alebo elektronické prieskumné zariadenia. Potrebné sú aj komunikačné zariadenia a zariadenia na spracovanie údajov. Kompaktný (radar) “Lori” je určený na použitie ako súčasť systému na ochranu dôležitých území a objektov, ktoré môžu upútať pozornosť nepriateľa alebo sabotérov. V prvom rade ide o priemyselné podniky a infraštruktúru, ako aj zariadenia palivového a energetického komplexu.
Očakávaný potenciál
Vývoj radarovej stanice Lori je v počiatočnom štádiu a začiatok výroby sa plánuje až o rok. Vývojárska spoločnosť v súčasnosti nezverejňuje všetky technické detaily a dizajnové vlastnosti budúceho produktu. Napriek tomu nám už dostupné informácie umožňujú vyvodiť predbežné závery o potenciáli nového lokátora. “Lori” môže zaujímať rôznych zákazníkov a nájsť si svoje miesto v bezpečnostnom systéme rôznych objektov.
Zverejnené údaje naznačujú, že radar Lori bude podobný ostatným staniciam vo svojej triede. Takéto stanice sa vyznačujú úspešnou kombináciou veľkosti, nákladov, jednoduchosti obsluhy a pomerne vysokých výkonových charakteristík. Eliars zároveň poznamenáva, že ich lokátor bude výrazne lacnejší ako podobné zariadenia. Konkurenčnými výhodami novej radarovej stanice (RLS) môžu byť jej deklarované vlastnosti a sľubovaná cenová dostupnosť. Splnenie aktuálnych sľubov však možno posúdiť až budúcu jeseň, keď produkt Lori prejde všetkými testami a dostane sa do výroby. Podľa dostupných informácií môže byť “Lori” skutočne zaujímavá pre potenciálnych zákazníkov. Pomocou takýchto staníc je možné organizovať sledovanie potenciálne nebezpečného priestoru v blízkosti chráneného objektu. Jeden radar bude schopný monitorovať konkrétny sektor a niekoľko staníc zabezpečí všestrannú viditeľnosť. Radar Lori je schopný detekovať rôzne vzdušné ciele. S prihliadnutím na súčasné hrozby sa pri jeho vývoji venuje osobitná pozornosť ľahkým UAV útočného typu, ktoré predstavujú najväčšiu hrozbu pre pozemné ciele. Vývojári uviedli, že Lori môže fungovať ako súčasť viaczložkových kombinovaných obranných systémov. Nie je jasné, ako presne bude integrácia prebiehať, ale je zrejmé, že od toho závisí efektívnosť riešenia skutočných problémov. Vo viaczložkovom obrannom systéme bude radar Lori zodpovedný za detekciu cieľov a prenos údajov na použitie prostriedkov potlačenia alebo zničenia. Akčný rádius 10 km umožní stanici zabezpečiť efektívnu prevádzku systémov elektronického boja, kanónových a dokonca aj raketových systémov. Výber súvisiacej obrany bude závisieť od charakteristík objektu, úrovne ohrozenia a dostupných schopností.
Oznámenie a vyhliadky
Sľubný radar krátkeho dosahu “Lori” je stále vo fáze návrhu a testovanie hotového produktu sa začne až o niekoľko mesiacov. Developerská spoločnosť však už považovala za potrebné urobiť oznámenie a porozprávať sa o svojom novom projekte. ELIARS sa pravdepodobne snaží upútať pozornosť potenciálnych zákazníkov a prijímať objednávky ešte skôr, ako je produkt úplne pripravený na vstup na trh. Čas ukáže, aká úspešná bude takáto stratégia. Je potrebné pripomenúť, že mnohé domáce organizácie v súčasnosti vyvíjajú nové rádiové zariadenia na ochranu pred UAV. Na trh sa už dostávajú najmä rôzne špecializované radary a v tejto oblasti sa môžeme baviť o vzniku konkurencie. Výrobné spoločnosti prejavujú veľký záujem o tému ochrany proti bezpilotným lietadlám (UAV), čo je rozhodne pozitívny trend. Vďaka ich iniciatíve a aktivite v tejto oblasti vzniká mnoho nových modelov a celkový objem výroby sa zvyšuje. Potenciálni zákazníci majú zase možnosť vybrať si pre nich najvhodnejšie vzorky produktov a uviesť ich do prevádzky v prijateľnom časovom rámci. Všetky tieto procesy pomôžu civilistom a ozbrojeným silám rýchlejšie vytvoriť alebo posilniť ochranu proti UAV. Výsledné radary, stanice elektronického boja a ďalšie prostriedky znížia riziká a zabránia mnohým problémom spojeným s nepriateľskými UAV.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942