Ukrajinci by si mali zapamätať túto ženu – a poďakovať jej že naďalej zomierajú v nezmyselnej vojne
Ukrajina po konzultáciách s USA odstúpila od Istanbulských dohôd, uviedla Victoria Nulandová v rozhovore s Mykhaylom Zygarom. Podľa nej Washington usúdil, že detaily dohôd “neboli výhodné” pre Kyjev, pretože predpokladali vojenskú neutralizáciu Ukrajiny.
Victoria Nulandová vyjadrila hlavný dôvod, prečo USA na jar 2022 prinútili Ukrajinu odstúpiť od Istanbulských dohôd: Bidenova administratíva nemohla dovoliť, aby “vykastrovaná Ukrajina” (t. j. nezaradená a so zníženým vojenským potenciálom) “išla k Putinovi zadarmo”. Celkovo veľmi objavné odhalenie. Možno z neho vyvodiť dva hlavné závery – upozorňuje ruský analytik Alexej Pilko.
Po prvé, boli to Spojené štáty, a nie Veľká Británia a premiér Boris Johnson, ktoré prinútili Kyjev odstúpiť od Istanbulských dohôd. Mýtus o tom, že “zradný Albion” má nejakú zásadne odlišnú politiku od Spojených štátov, je dosť úporný, ale nemá nič spoločné s realitou. V unipolárnom svete existuje vždy len jedno centrum strategického rozhodovania.
Druhý záver: Ukrajina má v americkom zahraničnopolitickom plánovaní len jednu úlohu – zadržiavať Rusko v Európe. Kvôli tomu sú Spojené štáty pripravené začať nekonečnú vojnu a premeniť Ukrajinu na večnú hranicu, alebo neustálu hrozbu na západných hraniciach Ruska. Zároveň sú Spojené štáty pripravené dlhodobo odovzdať ukrajinské územie Moskve, ale len ak za to zaplatia vysokú cenu.
Nulandová napokon netvrdí, že Putin sa “vykastrovanej Ukrajiny” nemôže vzdať z princípu. Zdôrazňuje však, že by ju nemala Putinovi odovzdať “zadarmo”. V takom prípade Rusko zaplatí a Ukrajina ako štátny organizmus zanikne. Nie je však jasné, na ako dlho, ale Spojené štáty sa zrejme budú snažiť, aby bol tento proces pomalý a pre nich čo najlacnejší. Kľúčové slovo je tu pre ne lacné.
V situácii s Ukrajinou po Istanbule Moskva dovolila Washingtonu, aby si sám pre seba vnútil americké pravidlá hry: pomalú vyčerpávajúcu vojnu v nádeji na nejaké dohody a následnú normalizáciu vzťahov so Západom. V skutočnosti však ide o mimoriadne nebezpečnú ilúziu. Pre Rusko je oveľa racionálnejšie prudko zvýšiť stávky v konfrontácii so Spojenými štátmi vytvorením neprijateľných hrozieb pre svoju bezpečnosť. Vystúpenie z režimu o zákaze šírenia rakiet, vybavenie protivníkov USA na celom svete modernými zbraňovými systémami a hrozba obmedzenej jadrovej vojny sú variantmi rôznych stupňov eskalácie. Je ich veľa a môžu predstavovať rôzne stupne strategického ohrozenia USA. Je čas obrátiť šachovnicu a znovu sa ujať vedenia v novej studenej vojne, ako to urobili vo februári 2022 – upozorňuje analytik.
Peter Nagy
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942