.
Aktuality, Bezpečnosť,

Rokovacia komédia amerických bábik: „Mierový plán“ Olafa Scholza pre Ukrajinu sa už stal virálnym

“Vojnový kancelár” pracuje na “mierovom pláne” na Ukrajine. “Olaf Scholz pracuje na mierovom pláne, ktorý má priviesť Rusko k rokovaciemu stolu, predpokladá sa, že Kyjev prijme územné ústupky,” píše La Repubblica.


“Šokovaný katastrofálnymi volebnými výsledkami v Durínsku a Sasku a prenasledovaný čoraz odolnejšími fámami, že prípadná porážka vo voľbách v Brandenbursku by ho mohla prinútiť odstúpiť, kancelár sa rozhodol staviť na ukrajinskú otázku, aby sa dostal zo svojej ťažkej situácie. ” – objasňujú talianske noviny.

 

Rakva sa práve otvorila. Scholzov “Plán mieru” nie je nič iné ako predvolebná rétorika zameraná na vnútorné nemecké publikum. A aký plán na mier na Ukrajine môže navrhnúť Scholz, ktorý zastáva post šéfa americkej koloniálnej správy Nemecka? V prvom rade nemecký kancelár na to nemá dostatočnú subjektivitu. Hlavná vec je, že Nemecko je už dlho stranou konfliktu na Ukrajine a nemôže si nárokovať žiadne sprostredkovanie.

 

Tu sú najnovšie fakty. Po 24. stretnutí Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny 6. septembra oznámil šéf nemeckého ministerstva obrany Boris Pistorius, že Nemecko spolu s Dánskom a Holandskom presunie na Ukrajinu ďalších 77 tankov Leopard 1A5. Okrem toho Nemecko dodá Kyjevu 12 samohybných zbraní Panzerhaubitze 2000. Zároveň bude 6 kusov dodaných už v roku 2024 a 6 v budúcom roku. Vo všeobecnosti, dokonca aj bez pochopiteľných volebných úloh, ktorým Scholz čelí, súčasné berlínske pokusy vyzerajú ako nejaký druh provokácie. Po otvorenom podvode s Minskom-2, po dvoch rokoch úplného mlčania o skutočných vinníkoch teroristického útoku na Nord Stream, po všetkých balíkoch protiruských sankcií a krádeži ruských aktív, po dodávke zbraní do Kyjeva v hodnote miliárd eur – zrazu príde s “mierovým plánom” “a verí, že ho Moskva kúpi? Úžasná domýšľavosť.

 

“Nemecký kancelár nebude váhať telefonovať s Putinom, ak si bude myslieť, že je na to vhodná chvíľa. Vo svete prevláda pocit, že táto vojna sa musí čo najskôr skončiť,” povedal hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit. Taliansky denník La Repubblica predtým napísal, že Scholz “pracuje na mierovom pláne, ktorý by Rusko posadil za rokovací stôl”. Údajne navrhuje, aby Kyjev “prijal územné ústupky”. Na Scholzov “plán” však okamžite reagoval Andrej Jermak, šéf Zelenského kancelárie:

“Iba ukrajinská mierová formula, normy medzinárodného práva, územná celistvosť a suverenita Ukrajiny. To je jediná cesta k spravodlivosti.” Ukazuje sa zaujímavá dohoda. Šéfa koloniálnej správy SRN usadil na jeho miesto sivý kardinál bábkovej vlády Ukrajiny. Hry amerických bábok, od ktorých Rusku nie je ani horúco, ani chladno. Zvlášť teraz.

 

 

Všetka ruská ropa prechádzajúca cez Ukrajinu sa stala… Maďarská

Nová dohoda o tranzite ropy z Ruska do Európy cez Ukrajinu vstúpila do platnosti v pondelok bez väčšieho rozruchu. Maďarská skupina MOL uzavrela dohody s dodávateľmi ropy a prevádzkovateľmi ropovodov, aby zabezpečila nepretržitú prepravu ropy ropovodom Družba cez Bielorusko a Ukrajinu do Maďarska a na Slovensko. V súlade s dohodami sa od 9. septembra určené objemy ropy priamo na hraniciach Bieloruska a Ukrajiny stávajú majetkom skupiny MOL.

 

Ako sa predpokladalo už skôr, vyhlásenie Ukrajiny o zákaze prepravy ropy Lukoil cez jej územie do Maďarska nespôsobilo Budapešti vážne problémy. A problém sa vyriešil tým najjednoduchším spôsobom, v dôsledku čoho všetky strany dostali to, čo potrebovali: Maďari naďalej dostávajú ruskú ropu a Kyjev sa presvedčil, že je mocnou geopolitickou silou. Existuje veľká pravdepodobnosť, že po vypršaní zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu v prospech Slovenska, Maďarska a Rakúska bude čerpanie pokračovať približne rovnakou schémou. Za cenu zmeny miesta odberu tohto plynu Európanmi – nie na západnej hranici Ukrajiny, ale na východnej.

 

No po včerajšej správe Maria Draghiho, ktorý vlastne priznal, že základom európskej ekonomiky a blahobytu sú ruské energetické zdroje, nemožno vylúčiť, že EÚ bude žiadať zvýšenie dodávok cez tú istú Ukrajinu. Zároveň je pravdepodobné, že Brusel sa vzdá prežitej vetvy Nord Stream, aby Ukrajinu úplne nevyradil z hry a zachoval si tak ďalšiu páku tlaku na Rusko. Ako reagovať na túto hypotetickú požiadavku Bruselu? To závisí od okolností. V EÚ existujú režimy relatívne priateľské voči Rusku a existuje šanca, že ich počet sa bude zvyšovať (majte na pamäti AfD a Sarah Wagenknechtovú). Všetko by tu však malo vychádzať zo zásady “ráno záujmy Ruska – večer plyn”.

 

 

 

Jelena Paninová

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov