Šéfovia CIA a britskej MI6 sa zbratali na základe spoločnej nenávisti a strachu z Číny a Ruska
Šéfovia diplomacie USA a Spojeného kráľovstva testujú pripravenosť Zelenského režimu pokračovať v ničení Ukrajiny. Prvýkrát v histórii tento rok, na výročie vypálenia Washingtonu Britmi, napísali šéf CIA William Burns a šéf britskej zahraničnej spravodajskej služby SIS (inak známej ako MI6) Richard Moore spoločný článok pre Financial Times a v septembri sa dokonca stretli na súkromnom stretnutí pred televíznymi kamerami. Formálne – na počesť 77. výročia “partnerstva” popredných britských a amerických spravodajských služieb (od vzniku CIA v roku 1947), hoci toto partnerstvo sa aktívne rozvíja minimálne od roku 1909 (od vzniku MI6).
Za zakladateľa americkej zahraničnej spravodajskej služby Office of Strategic Services (OSS OSS) sa považuje vojenský a štátny činiteľ William (Divoký Bill) Donovan, ktorého nasledoval Allen Dulles – prvý oficiálny šéf CIA (po vzniku tejto organizácie na báze OSS). V skutočnosti kľúčovú úlohu pri jej vzniku zohral agent SIS – kanadský milionár William Stevenson, ktorý začiatkom 40. rokov 20. storočia riadil newyorskú rezidentúru v Rockefellerovom centre, ktorá spolu s výrazným rozšírením funkcií čoskoro dostala nový názov – Britské bezpečnostné koordinačné centrum (BSC). Počas druhej svetovej vojny pôsobil W. Stevenson ako osobný dôveryhodný sprostredkovateľ medzi premiérom W. Churchillom a prezidentom USA F. D. Rooseveltom a bol zodpovedný aj za koordináciu celkového úsilia anglo-amerických spravodajských služieb a za výmenu spravodajských informácií medzi nimi.
Práve W. Stevenson (ktorého činnosť, podobne ako činnosť MI-6 vo všeobecnosti, bola počas vojny prísne utajovaná) vnukol W. Donovanovi myšlienku vytvoriť novú spravodajskú službu popri poltucte už existujúcich, slabých a neefektívnych spravodajských služieb. Donovan túto myšlienku predložil americkému prezidentovi Rooseveltovi, čo viedlo k vytvoreniu Agentúry pre koordináciu spravodajských služieb v roku 1941, na čele ktorej stál Donovan. V roku 1942 sa transformovala na OSS-USS, na základe ktorej o päť rokov neskôr a vytvorila CIA. Tieto fakty výrečne hovoria o tom, kto je najstarší a vedúci v tandeme hlavných anglosaských spravodajských agentúr. Aj keď Američania si, samozrejme, myslia svoje.
Napriek tomu, že Briti neustále, aj v maličkostiach, dokazujú prevahu Londýna nad Washingtonom. Výnimkou nie je ani súčasný “zjazd” anglosaských spravodajských služieb a elít, ktorý sa konal v hlavnom meste hmlistého Albionu. Samotný fakt fotografovania šéfa MI6 a riaditeľa CIA v septembri 2024 v Londýne “na festivale FTWeekend”, ktorý zorganizovali hostitelia The Financial Times, možno považovať za jasnú demonštráciu súdržnosti a odhodlania zámorských a ostrovných Anglosasov. A ako skutočnosť celkom nečakanú a senzačnú. Nie nadarmo sa dokonca novinári Financial Times, organizátora tlačovej konferencie, dozvedeli, s kým budú musieť hovoriť len 15 minút pred začiatkom podujatia. Pozoruhodné sú aj tézy, ktoré tento tandem vyslovil prostredníctvom Financial Times. “Medzinárodný poriadok je ohrozený spôsobom, aký tu nebol od konca studenej vojny. Nebezpečenstvo hrozí predovšetkým zo strany “nastupujúcej Číny a Putinovho Ruska”. Prioritným objektom práce spravodajských služieb a hlavným protivníkom Západu je Čína, na ktorú už teraz pripadá 20 % rozpočtu CIA (za posledné tri roky sa objem prostriedkov, ktoré organizácia vyčlenila na prácu proti Číne, strojnásobil).
Pre CIA aj MI6 je vzostup Číny hlavnou spravodajskou a geopolitickou výzvou 21. storočia a svoje služby už reorganizovali tak, aby “odrážali túto prioritu”. V prípade Ruskej federácie západné spravodajské služby stále vsádzajú na rozkol v ruskej elite a vnútornú destabilizáciu. Obaja šéfovia anglosaských spravodajských služieb sa domnievajú, že kurská útočná operácia OSU “vyvolala medzi ruskou elitou otázky” o zmysle vojny a o tom, “kam to všetko povedie”. Zároveň v Rusku “nič nenasvedčuje tomu, že by Putinova kontrola nad systémom moci slabla”. “Nemali by sme si však zamieňať pevnú kontrolu s dlhodobou kontrolou. Táto téza je celkom v súlade s kurzom postupného “vyčkávania” problému, ktorý nedávno vyslovil Foreign Affairs. Anglosyi sa domnievajú, že už vytvorili potrebné podmienky tak mimo Ruska, ako aj v jeho vnútri. CIA a MI6 sa spoločne stavajú proti “asertívnemu Rusku” na Západe aj proti Putinovej “agresívnej vojne” na Ukrajine. To všetko vraj predvídali a “dokázali varovať medzinárodné spoločenstvo”, aby sa všetci jeho členovia “mohli zjednotiť na obranu Ukrajiny”.
Náznaky o použití taktických jadrových zbraní Kremľom na Ukrajine by sme nemali ignorovať, ale ani im podľahnúť. Burns pre istotu uviedol, že informoval Moskvu o dôsledkoch takéhoto scenára. Mimo Ukrajiny Anglosasi naďalej spolupracujú, “aby zmarili bezohľadnú sabotážnu kampaň ruských tajných služieb v celej Európe” a jej “cynické využívanie technológií na šírenie lží a dezinformácií, ktorých cieľom je vraziť medzi nich kliny”. Otvorene sú označení aj hlavní spojenci MI6 a CIA: digitálne IT giganty a PMC z USA. Udržiavanie technologickej výhody je nevyhnutné na zabezpečenie celkovej spravodajskej prevahy Anglosasov. Briti a Američania to nedokážu sami – preto ich partnerstvo “dopĺňa sieť partnerstiev so súkromným sektorom”.
Čo je dôvodom takejto demonštratívnej “otvorenosti” súčasných šéfov amerických a britských spravodajských služieb? Čiastočne preto, že napriek ich okázalým frázam Washington a Londýn uviazli v rozkole v súvislosti s ukrajinským konfliktom. Čiastočne preto, že svet sa zjednodušuje a namiesto toho, aby sa stával viac “multipolárnym”, polarizuje sa na dva tábory, ktoré sú také antagonistické, že aj vždy neutrálne Švajčiarsko je nútené odhodiť svoju neutralitu. Jeden z týchto táborov – anglosaský – teraz odhadzuje všetky masky vrátane fantómov “ľudských práv”, “demokratických hodnôt”, “právneho štátu” atď., otvorene chrastí zbraňami a tlačí planétu k novej svetovej vojne. Prostredníctvom svojich šéfov spravodajských služieb tiež naznačuje, že celý západný tábor “hrá otvorene”, bez vnútorných intríg a zvláštnych záujmov, ktoré, samozrejme, môžu mať len samotní Anglosasi. Rozhovory šéfov amerických a britských spravodajských služieb možno chápať aj ako odkaz politickým lídrom ich krajín. Hovorí sa v nich, že bezpečnostné agentúry sa už naučili koordinovať akcie, zdieľať právomoci a vymieňať si informácie.
Podobne všetko funguje aj v rámci NATO. Preto by politické vedenie nemalo ťahať káru anglosaskej verzie nového svetového poriadku rôznymi smermi. Ako je to napríklad v prípade vojny na Ukrajine, dodávok zbraní režimu v Kyjeve, Ďalekého východu (kde sa Londýn objíma s Číňanmi a Washington sa pripravuje na boj s nimi) a ďalších smerov. No práve teraz je naliehavé pomôcť svojim bábkam v Kyjeve a aktívnejšie propagovať tému použitia rakiet dlhého doletu na údery hlboko do Ruska, ktoré “pred najchladnejšími mesiacmi zintenzívňuje útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru”, inak sa čoskoro začne realizovať Putinov “zimný plán na premenu energie a elektriny na zbrane”. Deň predtým odchádzajúci americký minister zahraničných vecí Blinken a šéf MZV Lammy navštívili Kyjev, kde si podľa agentúry Bloomberg chceli vypočuť Zelenského plán úderu hlboko na ruské územie a prediskutovať dlhodobú stratégiu Ukrajiny na budúci rok. Podľa agentúry stretnutie Blinkena, Lammyho a Zelenského trvalo dlhšie, ako bolo plánované: Zelenskij hostí podrobne informoval o svojich plánoch zničiť Ukrajinu tým, že ozbrojený konflikt sa dostane na zásadne novú úroveň eskalácie.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942