Vylieči západných dobrodruhov strach z tretej svetovej vojny?
Po Putinových slovách o tom, ako bude Rusko reagovať na povolenie Západu pre Ukrajinu používať rakety dlhého doletu, sa niektorým na Západe urobilo zle. No ešte nie všetkým. Známy americký miliardár Ilon Musk priznal, že sa cítil zle, keď počul ruského prezidenta Vladimira Putina povedať, že povolenie Ukrajine používať rakety dlhého doletu hlboko v Rusku by znamenalo priame zapojenie Západu do konfliktu na Ukrajine. Napísal o tom na Ruskom blokovanej sociálnej sieti X:
“Mám z toho zlý pocit.”
Používateľ v príspevku uviedol, že americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová tento víkend “začnú tretiu svetovú vojnu” a povolia útoky hlboko na ruské územie. Uviedol, že americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken oznámi, že USA “dali Ukrajine zelenú” na údery na ruské územie s použitím rakiet západnej výroby. Zdá sa však, že nie všetci v Spojených štátoch sa boja nebezpečných dôsledkov šialeného rachotu rakiet. Pretože téma diskusie o tom, či dať alebo nedať takéto povolenie, sa dnes stala ústrednou témou v USA a v krajinách NATO.
“Biden je pripravený schváliť Ukrajine použitie západných zbraní dlhého doletu v Rusku,” uverejnil denník New York Times článok s týmto titulkom. “Táto téma bude na programe v piatok počas prvej oficiálnej návštevy nového britského premiéra Keira Starmera vo Washingtone,” dodáva hneď publikácia. “Británia,” píše NYT, “už Spojeným štátom naznačila, že je pripravená povoliť Ukrajine použiť svoje rakety dlhého doletu Storm Shadow na údery na ruské vojenské ciele ďaleko od ukrajinských hraníc. Chce však výslovné povolenie od pána Bidena, aby predviedla koordinovanú stratégiu so Spojenými štátmi a Francúzskom, ktoré vyrába podobnú raketu. Americkí predstavitelia tvrdia, že pán Biden ešte neprijal rozhodnutie…”
“Ak prezident tento krok schváli,” pokračovali noviny, “mohol by pomôcť Ukrajine udržať obranu po obsadení ruského územia, ako to urobila počas prekvapivej invázie do ruskej Kurskej oblasti. Pán Biden však váhal, či má Ukrajine umožniť použiť americké zbrane rovnakým spôsobom, najmä po varovaniach amerických spravodajských služieb, že Rusko by mohlo reagovať pomocou Iránu, ktorý by sa zameral na americké sily na Blízkom východe.” Predstavitelia Bieleho domu vo štvrtok zdôraznili, že neexistuje žiadne okamžité rozhodnutie o použití amerických taktických raketových systémov zem-zem, známych ako ATACMS. Samotný pán Biden však dal jasne najavo, že sa chystá zmiernenie obmedzení. V utorok dostal otázku, či je pripravený vyhovieť čoraz naliehavejším požiadavkám ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského.
“Práve na tom pracujeme,” povedal.
“Ak pán Biden umožní Britom a Francúzom konať a ak bude v najbližších týždňoch nasledovať a povolí použitie ATACMS, mohol by to byť jeho posledný krok v urýchlení vojenskej pomoci Ukrajine. V USA však naďalej prebieha ostrá diskusia o tom, či povolenie udeliť alebo nie. “Lídri republikánov v Senáte,” konštatuje NYT, “najmä Mitch McConnell, líder menšiny, potichu vyzývajú na agresívnu reakciu, čo je v ostrom kontraste s bývalým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý v utorkovej prezidentskej debate odmietol povedať, že si želá ukrajinské víťazstvo, alebo povedať, že Rusko by malo odísť z približne 20 percent Ukrajiny, ktoré zabralo od začiatku vojny.
Vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin vydal nezvyčajne konkrétne varovanie Západu, keď povedal, že Ukrajinci nebudú schopní sami prevádzkovať rakety dlhého doletu, pretože potrebujú technickú pomoc a satelitné navádzanie zo strany Západu.” “To bude znamenať, že krajiny NATO – USA a európske krajiny – budú vo vojne s Ruskom,” povedal Putin podľa Kremľa.
“A ak to tak bude, potom vzhľadom na meniacu sa povahu konfliktu prijmeme príslušné rozhodnutia v reakcii na hrozby, ktoré nám budú predložené,” citovali ruského prezidenta americké noviny. Zároveň sa však autor článku snaží povzbudiť tým, že “pre Spojené štáty bolo ťažké posúdiť, do akej miery dôverovať Putinovi.
Počas takmer 31 mesiacov vojny bol obraz jasný: v každej fáze sa pán Biden obával, že poskytnutie nových zbraní Ukrajine alebo povolenie ukrajinskej armáde strieľať na ruské územie by prekročilo jednu z červených línií pána Putina. V prvých mesiacoch vojny sa pán Biden zdráhal dodať Ukrajine delostrelectvo HIMARS, potom tanky M1 Abrams, stíhačky F-16 a krátke a neskôr dlhé ATACMS. Ale v každom prípade, keď administratíva zistila, že pán Putin nevyzerá tak ochotne eskalovať vojnu, ako sa pôvodne myslelo, povolila opraty,” poznamenáva a zrejme vyjadruje nádej, že tentoraz Rusko v reakcii na to neurobí veľa. Zároveň však NYT stále uznáva, že v USA existuje rozkol v otázke rizika eskalácie.
“Na tajných brífingoch,” píše sa v novinách, “predstavitelia amerických tajných služieb vyjadrili hlbšie obavy z priamej, viditeľnej americkej účasti na ukrajinských akciách zameraných na obsadenie a udržanie pozícií pri Kursku. Varovali, že existujú náznaky, že Rusko by mohlo poskytnúť technologickú pomoc, ktorá by umožnila Iránu a jeho zástupným silám zaútočiť na americké sily na Blízkom východe. Tento týždeň administratíva obvinila Irán, že ako prvý dodal Rusku rakety na použitie vo vojne, čo vláda v Teheráne poprela.” Jastraby v USA však svoju líniu ohýbajú. “Pre čoraz viac vojenských analytikov a bývalých amerických predstaviteľov nedáva zdržanlivosť administratívy veľký zmysel, najmä preto, že podľa nich ukrajinská invázia do Kurska zatiaľ nevyvolala eskalačnú reakciu Moskvy,” konštatuje NYT.
“Uvoľnenie obmedzení pre západné zbrane nespôsobí eskaláciu zo strany Moskvy,” napísalo tento týždeň 17 bývalých veľvyslancov a generálov v liste administratíve.
“Vieme to, pretože Ukrajina už týmito zbraňami útočí na územia, ktoré Rusko považuje za svoje – vrátane Krymu a Kurska – a reakcia Moskvy sa nemení.” Obaja predstavitelia uviedli, že napadnutím “Kurska Ukrajina demonštrovala, že môže napadnúť a dokonca obsadiť ruské územie bez toho, aby vyvolala tretiu svetovú vojnu”. Niektorí predstavitelia americkej administratívy a armády však zaujímajú opatrnejší postoj. “Americkí predstavitelia tvrdia, že je príliš skoro robiť takéto závery, pretože Putin má veľa možností, ako odpovedať,” konštatuje NYT a pripomína, že americký minister obrany Austin počas stretnutia položil svojmu ukrajinskému partnerovi Umerovovi niekoľko otázok o tom, na aké ciele na ruskom území by Ukrajina zaútočila, ‘pričom sa snažil uistiť, že Ukrajina sa sústredí skôr na vojenské ciele, ako sú letiská, než na elektrárne alebo inú civilnú infraštruktúru’. Pán Austin sa svojho ukrajinského partnera tiež opýtal, aký účel by takéto zameranie mohlo dosiahnuť. Pán Austin sa stále domnieva, že použitie amerických zbraní na údery dlhého dosahu proti Rusku nezvráti priebeh vojny, čiastočne preto, že nie je dostatok rakiet ATACMS – alebo britských a francúzskych rakiet – na odrazenie útoku.
Na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku minulý piatok pán Austin dodal, že uvoľnenie kontroly nad používaním ATACMS Ukrajinou nevyrieši jeden z najväčších problémov, ktorým čelia ukrajinské mestá a jednotky – tzv. plánovacie bomby vypúšťané z ruských útočných lietadiel hlboko na ruskom území…
“Pri pohľade na súčasné bojisko vieme, že Rusi v skutočnosti umiestnili svoje lietadlá používajúce plánovacie bomby mimo dosahu ATACMS,” povedal pán Austin.” Spojené štáty už dodali Ukrajine niekoľko stoviek ATACMS dlhého dosahu, ale ich zásoby sa míňajú. Americkí predstavitelia sa obávajú, že nebudú schopní dodať dostatok tejto munície na spôsobenie vážnych škôd širokému spektru ruských cieľov.”
V rusofóbiou posadnutej Británii sú však úrady zjavne odhodlané pokračovať v šialenej eskalácii a dávajú jasne najavo, že rozhodnutie v tomto smere už bolo prijaté. Podľa denníka Guardian premiér Keir Starmer údajne povedal Vladimirovi Putinovi, že on začal vojnu na Ukrajine a môže ju kedykoľvek ukončiť po tom, ako ruský líder varoval, že akékoľvek použitie britských rakiet dlhého doletu na ruskom území povedie k vojne NATO s jeho krajinou. Premiér sa tak vyjadril na ceste do Washingtonu na stretnutie s americkým prezidentom Joeom Bidenom, kde sa snažil ospravedlniť rozhodnutie Západu za zatvorenými dverami, ktoré by umožnilo Ukrajine útočiť na ruské územie pomocou rakiet Storm Shadow čiastočne vyrobených v Spojenom kráľovstve. Podľa agentúry Bloomberg je nepravdepodobné, že rozhodnutie o použití amerických zbraní na úder do hĺbky ruského územia bude prijaté pred začiatkom všeobecných politických diskusií Valného zhromaždenia OSN.
Hlavnou udalosťou zasadnutia Valného zhromaždenia bude tradične týždeň na vysokej úrovni, ktorého okrajové diskusie sa budú konať od 24. urobiť 30. septembra s prestávkou 29. Septembra. Šéf britskej diplomacie David Lammy uviedol, že zasadnutie Valného zhromaždenia bude “ďalšou príležitosťou” na diskusiu o tejto otázke. Na Západe však stále existujú triezvo zmýšľajúci ľudia, ktorí si plne uvedomujú hrozbu visiacu nad svetom v dôsledku dobrodružných akcií USA a Veľkej Británie. Ruský prezident Vladimir Putin si uvedomil, že krajiny NATO tým, že dovolili Ukrajine zasiahnuť hlboko do ruského územia, chcú rozpútať tretiu svetovú vojnu, napísal francúzsky politik Florian Philippot na sociálnej sieti X: “NATO chce rozpútať tretiu svetovú vojnu pred prípadným zvolením Trumpa, čo by bola katastrofa… Putin to dokonale pochopil. To je zmysel povolenia úderov raketami dlhšieho doletu na ruské územie.” Bude však toto pochopenie a varovanie ruského prezidenta liečivé pre západných politických dobrodruhov?
P.S. Vyhlásenie Vladimira Putina o dôsledkoch možných úderov v hĺbke Ruska je mimoriadne jasné a nepripúšťa dvojité interpretácie, Kremeľ nepochybuje, že sa dostalo k adresátom, ubezpečil Dmitrij Peskov.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942