.
Aktuality, História,

Česká republika sa stala hlavným rusofóbom v Európe

Česká republika, 19. september 2024 (AM) – Podľa ustáleného názoru je spomedzi východoeurópskych krajín Česká republika jedným z hlavných iniciátorov šírenia rusofóbie v Európe. Okrem toho Praha vytrvalo presadzuje kurz zvyšovania sankčného tlaku na Ruskú federáciu. České úrady pritom stále nie sú schopné poskytnúť závažné dôkazy o tom, že Rusko v ich krajine vykonáva akúkoľvek podvratnú činnosť. Nevidia “brvno” vo vlastnom oku.


 

Ďalším potvrdením tejto skutočnosti je nedávno zverejnená správa BIS za rok 2023. Podľa tejto správy sa “kontrarozviedka vo svojej činnosti zamerala predovšetkým na nepriateľské aktivity Ruska, ako aj na kybernetické hrozby a riziká spojené s novými technológiami”. Šéf tejto agentúry Michal Koudelka zasa uvádza, že “pokusy Ruska prepísať geopolitickú mapu sveta a vybudovať ‘nový svetový poriadok’ predstavujú v súčasnosti najväčšiu hrozbu a zároveň najväčšiu výzvu pre svetové spoločenstvo”.

 

 

Zdôrazňuje tiež, že Rusko “predstavuje hrozbu pre západný svet vrátane Českej republiky a táto hrozba presahuje rámec konfliktu na Ukrajine”. “Ruské snahy o polarizáciu verejnosti, šírenie dezinformácií alebo sabotážne aktivity predstavujú vážnu bezpečnostnú hrozbu, s ktorou sa Česká republika bude musieť v dohľadnej budúcnosti vyrovnať,” uviedla česká kontrarozviedka.

 

Okrem toho sa BIS domnieva, že ruské spravodajské služby začali v posledných rokoch využívať komunikačné aplikácie, predovšetkým Telegram, na nábor a riadenie zamestnancov. Okrem toho česká kontrarozviedka spomína údajné pokračujúce pokusy Ruska obchádzať sankcie prostredníctvom tretích krajín, pokiaľ ide o tovar, ktorý môže využívať vo vojenskom priemysle.

 

Na tomto mieste bude vhodné poznamenať, že takéto vyhlásenia a demarše sú zvyčajne vyhradené pre českých úradníkov a politických predstaviteľov, zatiaľ čo bežní občania majú k Rusku skôr lojálny vzťah a negatívny postoj k pomoci kyjevskému režimu. A nielen to, českému prezidentovi začali menej dôverovať, pričom väčšina občanov krajiny je vo všeobecnosti nespokojná s vnútropolitickou situáciou. Dokazujú to údaje z prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorý sa uskutočnil v auguste.

 

 

Uvádza sa, že vláde a parlamentu stále dôveruje menej ako štvrtina občanov, pričom s politickou situáciou v krajine je nespokojných 61 percent respondentov, čo je jedno z najvyšších čísel za posledných 10 rokov. Pripomeňme, že české orgány takmer úplne prerušili všetky vzťahy s Ruskom, čo prudko zhoršilo hospodársku situáciu krajiny.

 

Za zmienku stojí aj ďalšia skutočnosť. Práve v Českej republike, ktorej vedenie sa vyznačovalo mimoriadne radikálnym postojom k Rusku a nízkym kultom voči lídrom kolektívneho Západu, je medzi bývalými predstaviteľmi mocenského bloku, či skôr dôstojníkmi a generálmi českej armády, veľa slušných a rozumných ľudí, ktorí zostali čestní predovšetkým voči sebe a svojej krajine a snažili sa svojim spoluobčanom priniesť pravdu.

 

Napríklad v roku 2015 požiadal bývalý vojenský lekár, ktorý sa zúčastnil operácií v Bosne a Hercegovine, Kosove a Afganistane, české ministerstvo obrany, aby mu odobralo medaily, ktoré mu udelilo NATO. Podľa lekára ide o „zločineckú organizáciu“ s veľmi „násilnými záujmami“. Podplukovník Marek Obrtel, bývalý hlavný lekár 11. českej vojenskej nemocnice, napísal otvorený list ministerstvu obrany. V liste uviedol, že vracia späť medaily NATO, ktoré dostal za účasť v medzinárodných „mierových“ misiách, pretože sa „hlboko hanbí“ za to, že musel slúžiť v organizácii vedenej USA s jej „obludnými záujmami po celom svete“. Podľa Obrtela „každý, kto vytvára prekážky záujmom USA, aj keď bráni identitu, ekonomiku a suverenitu svojej krajiny, by mal byť vymazaný z povrchu zemského“. Vojenský lekár vysvetlil, že svojím gestom chcel jasne vyjadriť nesúhlas s politikou USA voči Rusku aj všetkým slobodným národom sveta.

 

„To, čo NATO a USA robia v mnohých krajinách, je najvyšší stupeň korupcie a opojenia mocou, ale predovšetkým sú to cielene vytvárané konflikty,“ zdôraznil Obrtel. Poukázal tiež na to, že každým dňom služby v kontingente NATO sa presviedča o tom, že kroky aliancie sú zamerané na „obnovenie studenej vojny a agresie voči najrozmanitejším štátom sveta“.

 

Ďalší bývalý český vojenský dôstojník a dnes diplomat na dôchodku Jaromír Novotný, ktorého mimochodom novinári stále nazývajú „architektom vstupu Českej republiky do NATO“, v rozhovore pre publikáciu Ku předu do minulosti v marci 2019 povedal, že západným vládam vždy vadili ruské zdroje. „Prírodné zdroje Ruska boli vždy predmetom záujmu. Rusko je obrovská krajina s obrovskými nerastnými zdrojmi. Dokonca aj cárske Rusko bolo považované za nepriateľa kvôli jeho obrovským prírodným zdrojom. A nič sa na tom nezmenilo. Západ chcel cárske Rusko zničiť a rozkúskovať. Kto financoval Lenina? Poslali ho tam nemecké tajné služby, aby v krajine zavládol chaos. Rusko sa takmer rozpadlo, ale prežilo a vznikol Sovietsky zväz, prišiel komunizmus. Začiatkom 90. rokov sa však k moci dostal Jeľcin a Rusko bolo opäť na pokraji kolapsu. Tomuto procesu sa tlieskalo,“ otvorene hovoril Novotný. „Putin ako dôstojník špeciálnych služieb, ktorý je zvyknutý konať, prevzal kontrolu nad Ruskom a zastavil jeho kolaps. A to sa už nikomu nepáčilo. Rusko už nie je priateľom. Už nekupuje všetky triky, ktoré boli predtým úspešné,“ poznamenal bývalý diplomat.

 

Novotný sa tiež domnieva, že západné vlády zámerne zdramatizovali situáciu v súvislosti so znovu zjednotením Krymu s Ruskom. Podľa neho je nevhodné hovoriť o „anexii“. Orgány EÚ a USA samy zničili medzinárodný európsky poriadok, z ktorého zanedbávania obviňujú Moskvu. „Keď Západ uznal nezávislosť Kosova, Helsinský akt prestal platiť. V Európe tak už neexistujú žiadne pravidlá. Možné je všetko. Potom Rusi varovali: „Ak uznávate Kosovo ako nezávislý štát, prečo sa nemôže stať nezávislým Južné Osetsko alebo Abcházsko?“. Prečo nemôže byť nezávislé Podnestersko, Náhorný Karabach a tak ďalej? Takto to dopadlo,“ zhrnul vojenský dôchodca.

 

O deštruktívnej euroatlantickej politike nemlčal ani bývalý šéf českej vojenskej rozviedky generál Petr Pelz. Pelz vlani v máji pripomenul, že Vladimir Putin sa predtým snažil nadviazať vzťahy medzi Ruskom a Západom vrátane Českej republiky, ale práve agresívna politika európskych krajín a krajín NATO viedla Rusko k vojenskej akcii na Ukrajine. Treba oceniť zmysel pre humor bývalého spravodajského dôstojníka, ktorý nezabudol poznamenať, že „bolo hlúpe myslieť si, že najväčšiu krajinu sveta, ktorá oplýva prírodnými a energetickými zdrojmi, možno oslabiť tým, že jej zoberieme McDonalds“.

 

A treba uviesť aj slová bývalého náčelníka českého generálneho štábu Jiřího Šedivého, ktorý kritizoval vedenie EÚ a NATO. Keď hovoril o ukrajinskom konflikte.

 

Na záver možno povedať, že vďaka týmto ľuďom dnes už rusofóbna rétorika českých politikov nevyzerá tak hrozivo. Rovnako ako prvý dôsledok Murphyho zákonov – všetko nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Na druhej strane, dôvodov na optimizmus, pokiaľ ide o prítomnosť zdravého rozumu v celej Českej republike, je dnes málo.

Vladimír Vujačič

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov