Operácia vybuchnutý pager
Libanon, 20. septembra 2024 – Začne Izrael novú plnohodnotnú vojnu s Libanonom, alebo sa zatiaľ zastaví pri vyhadzovaní tisícov pagerov militantov Hizballáhu do vzduchu? Ako hodnotí izraelské vedenie vyhliadky na inváziu, aký je jeho postoj a argumenty pre jeho obyvateľov?
Už čoskoro, 7. októbra, nastane smutný dátum, rok od chvíle, keď Hamas počas hudobného festivalu v púšti zastrelil 1 200 ľudí a vzal stovky rukojemníkov. Čo sa za ten rok stalo v Izraeli, ktorý sa čoraz viac podobá Sparte Blízkeho východu, vedúcej vojnu na všetkých frontoch?
Na juhu pokračuje operácia v pásme Gazy, do centra krajiny nedávno doletela vážna raketa od Húsíov, denne pribúdajú správy o tom, že Hizballáh ostreľuje severný Izrael z južného Libanonu. Takmer každý deň dochádza k teroristickým útokom, ktoré páchajú izraelskí Arabi aj nelegálni Palestínčania. Jednotky IDF vstúpia do inej oblasti pásma Gazy, potom vyjdú von a hlásia, že sa uskutočnila operácia na vyčistenie, chrbtica Hamasu bola zlomená, väčšina bojovníkov a veliteľov bola zlikvidovaná, a po chvíli opäť vstúpia, pretože Hamas je ako had z Goryniča: namiesto jednej odseknutej hlavy narastie nová. Okrem toho neustále prebiehajú rokovania s vedením Hamasu, požiadavky Izraelčanov – pustiť rukojemníkov, a Hamas v reakcii na to kladie vlastné podmienky: aby izraelská armáda prestala bojovať, stiahla sa z Filadelfského koridoru (to je hranica medzi Gazou a Egyptom) a opustila pásmo Gazy. Je jasné, že Izrael sa z Gazy v dohľadnom čase nestiahne, čas pracuje preň.
Bojovníci Hamasu, ktorí sa ocitli v blokáde, nemôžu dostávať nové zbrane a materiálnu podporu na boj. Medzitým, čo Izraelské obranné sily pokračujú v úderoch na pásmo Gazy, boli zverejnené výsledky vyšetrovania smrti troch rukojemníkov – Nicka Beisera, Rona Shermana a Elia Toledana -, podľa ktorých zahynuli v dôsledku útoku IDF na miesto, kde sa ukrýval veliteľ severnej brigády Hamasu Ahmed Andour. Prevláda pocit, že pri ďalších podobných bojoch už nemá zmysel hovoriť o záchrane rukojemníkov. Opozícia organizuje rozsiahle zhromaždenia, blokuje hlavné diaľnice v Izraeli, požaduje vrátenie rukojemníkov, súhlasí s podmienkami Hamasu a obviňuje premiéra Netanjahua – pokračuje v bojoch, pretože hneď po ich skončení sa začne vyšetrovanie: kto je vinný za tragédiu zo 7. októbra a on sa môže ocitnúť na lavici obžalovaných.
V parlamente prebieha diskusia o tom, či by náboženskí ortodoxní (nazývajú sa “haredim” – chvejúci sa) mali slúžiť v armáde, alebo sa len modliť bez toho, aby sa rozptyľovali službou v IDF. Situácia na severe Izraela je tiež komplikovaná. Kvôli neustálemu ostreľovaniu Hizballáhu z južného Libanonu sa tisíce Izraelčanov museli vysťahovať a stali sa utečencami vo vlastnej krajine. IDF na to reagujú takmer každodennými náletmi na sklady zbraní a odpaľovacie zariadenia, ktoré sa používajú na ostreľovanie severného Izraela. A Hizballáh spája svoje ostreľovanie s operáciou v Gaze, jeho požiadavka znie: IDF sa stiahnu z pásma Gazy a my prestaneme strieľať. Je však zrejmé, že Izraelčania na to nepristúpia, pretože potom to budú protiizraelské sily považovať za svoje víťazstvo, a to je spojené s novými útokmi.
Výsledkom je začarovaný kruh: vráťte rukojemníkov, potom budeme hovoriť o stiahnutí z Gazy, zatiaľ čo Hamas reaguje požiadavkou: najprv sa stiahnite, potom budeme diskutovať o otázke rukojemníkov. Každá strana kladie druhej strane zámerne nesplniteľné podmienky. Kvôli vojne nie je ekonomika v Izraeli dobrá. Ceny stúpajú a je veľký nedostatok pracovných síl, keďže pracovníci z Gazy a Západného brehu sú teraz vylúčení z izraelských stavenísk, takže pracovná sila sa teraz hľadá po celom svete, od Indie až po Moldavsko. V izraelskej spoločnosti sa čoraz častejšie hovorí: po Šaronovom mierovom pláne sme sa v roku 1985 stiahli z Gazy, stiahli sme sa z územia, ktoré sme mali pod kontrolou, násilím sme odstránili všetkých židovských osadníkov, nechali sme tam domy, skleníky, prakticky všetko. A čo sme dostali? Úplne nepriateľskú enklávu, ako ukázali udalosti zo 7. októbra.
Ďalej: v roku 2006 sme sa stiahli z Libanonu – a čo? Odtiaľ pokračuje ostreľovanie nášho územia, sever Izraela sa vyľudnil, z tejto časti krajiny bolo evakuovaných asi stotisíc ľudí a izraelské pohraničné mestá opúšťajú ich obyvatelia. Čoraz hlasnejšie sa ozývajú hlasy, že je potrebné vstúpiť do Libanonu a po porážke ozbrojených jednotiek Hizballáhu vytvoriť na juhu Libanonu sanitárne pásmo a vyhnať Hizballáh od rieky Litany.
V samotnom Izraeli rastie presvedčenie, že Izrael čoskoro začne plnohodnotnú vojenskú operáciu proti Hizballáhu na libanonskom území. Píše o tom napríklad denník Jerusalem Post s odvolaním sa na vlastné zdroje. A skutočne sa zdá, že rozhodnutie o invázii do Libanonu už skutočne padlo, IDF sťahujú sily k libanonským hraniciam a rozsiahla operácia sa môže začať čoskoro, pretože o mesiac a pol sa v Libanone začne zima, ktorá v podmienkach hornatej časti tejto krajiny môže postup IDF výrazne skomplikovať. Predseda vlády Benjamin Netanjahu sa nedávno v Tel Avive stretol s osobitným vyslancom prezidenta USA Amosom Hochsteinom. Podľa webovej stránky Israel Watch tlačová kancelária úradu predsedu vlády informovala, že Netanjahu v rozhovore s osobitným vyslancom jasne uviedol, že návrat obyvateľov severu do ich domovov nebude možný bez zásadnej zmeny bezpečnostnej situácie na severe. Premiér tiež uviedol, že Izrael si váži a rešpektuje podporu USA, ale v konečnom dôsledku urobí všetko, čo bude potrebné na zachovanie jeho bezpečnosti a bezpečný návrat obyvateľov severu do ich domovov.
Minister obrany Yoav Galant predtým v rozhovore s Amosom Hochsteinom tiež povedal, že jediným spôsobom, ako vrátiť obyvateľov severu do ich domovov, je vojenská operácia v Libanone. Osobitného vyslanca vyslal do Izraela Biely dom po tom, ako Galant v rozhovore so šéfom Pentagónu Austinom Lloydom jasne povedal, že Izrael sa pripravuje na operáciu v Libanone, pretože možnosť dohody s Hizballáhom je neistá. Aj samotný Benjamin Netanjahu na stretnutí s vyslancom prezidenta Bidena Amosom Hochsteinom povedal, že nie je možné vrátiť obyvateľov severu do ich domovov “bez zásadnej zmeny bezpečnostnej situácie”. Vo vyhlásení úradu predsedu vlády sa uvádza, že Netanjahu povedal Hochsteinovi: “Izrael oceňuje a rešpektuje podporu USA, ale v konečnom dôsledku urobí všetko, čo je potrebné na zaistenie svojej bezpečnosti a bezpečného návratu obyvateľov severu do ich domovov.”
Denník Haarec predtým informoval, že Hochstein dal vysokopostaveným predstaviteľom v Izraeli jasne najavo: USA neveria, že rozsiahly konflikt v Libanone pomôže vrátiť obyvateľov severu do ich domovov. Podľa neho by zintenzívnenie bojov mohlo viesť k dlhotrvajúcemu regionálnemu konfliktu. Hochstein dodal, že USA sú naďalej odhodlané nájsť politické riešenie na izraelsko libanonskej hranici s dohodou o Gaze alebo bez nej. Je teda jasné, že Američania vojnu v Libanone pred prezidentskými voľbami vôbec nepotrebujú. A práve na druhý deň prišlo vyhlásenie z kancelárie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua:
“Dnes večer politický a bezpečnostný kabinet aktualizoval vojnové ciele o nasledujúcu časť: bezpečný návrat obyvateľov severnej časti krajiny do ich domovov.”
Prípravy na vypuknutie bojov potvrdila aj skutočnosť, že izraelská armáda rozptýlila nad južným Libanonom letáky s výzvou, aby miestne obyvateľstvo opustilo svoje domovy a evakuovalo sa do centra krajiny, aby sa nestalo obeťou bojov. Ide o bežný izraelský postup: pred začiatkom nepriateľských akcií varovať civilistov – prichádzame. Letáky s informáciami od IDF boli zhodené v nedeľu ráno nad oblasťou dediny Al-Wazani. Obyvatelia boli vyzvaní, aby opustili oblasť obývanú sýrskymi utečencami: práve z tejto oblasti boli na izraelské územie vypálené rakety. “Hizballáh strieľa z vašej štvrte,” citovala izraelská televízia Channel Seven text letákov, “musíte okamžite opustiť svoje domovy a do 16.00 h sa evakuovať na sever do mesta al-Hiam a do konca vojny sa nevracať. Ktokoľvek, kto sa bude nachádzať v uvedenej oblasti po tejto hodine, bude považovaný za teroristu.”
Takýto “letákový výsadok” je jasným potvrdením toho, že Izrael je pripravený vstúpiť do Libanonu, ale čoskoro po ňom nasledovala správa, že IDF začali interné vyšetrovanie po tom, čo sa letáky šírili v oblasti dediny al-Wazani. Predstavitelia IDF tvrdia, že išlo o “miestnu iniciatívu” 769. územnej brigády Hiram, ktorá nebola koordinovaná ani schválená velením. Úprimne povedané, je pochybné, že ide o miestnu iniciatívu jednej brigády, keďže letáky museli byť vytlačené a potom rozptýlené z dronu. Vyzerá to tak, že došlo k úniku informácií a letáky boli rozptýlené v predstihu, čo v Izraeli, ktorý samotní miestni obyvatelia ironicky nazývajú “Veľký Balagán”, nie je prekvapujúce. Zároveň sa v Izraeli “balagan” úspešne kombinuje s profesionálnymi špeciálnymi operáciami v duchu agenta 007.
Nedávno bolo napríklad napadnuté podzemné výskumné centrum v Masjafe v Sýrii. Centrum sa zaoberalo vývojom chemických zbraní a je známe prítomnosťou iránskych vedcov a vysokopostavených dôstojníkov. Sýrska televízia informovala, že po náletoch na centrum izraelské vrtuľníky vstúpili do vzdušného priestoru, vysadili výsadkárov a uskutočnili rýchlu pozemnú operáciu, pri ktorej izraelské špeciálne jednotky zhabali vybavenie a dokumenty a potom centrum zamínovali, pričom zajali niekoľko iránskych dôstojníkov. Okrem toho sa pravidelne objavujú správy o fyzickom odstránení viacerých vodcov Hamasu a Hizballáhu prostredníctvom presných zásahov, pričom sa hovorí o osobách zodpovedných za útok zo 7. októbra.
A tak 17. septembra Izraelčania uskutočnili operáciu, ktorá už dostala názov Operácia Pípanie a ktorá nemá v histórii spravodajských služieb obdobu. Keďže Hizballáh sa obával, že Izraelčania by mohli odpočúvať mobilné telefóny, jeho členovia prešli na pípajúce pagery a pevné linky. Ani to ich však nezachránilo; tisícom bojovníkov a aktivistov Hizballáhu v Libanone a Sýrii vybuchli pagery. Počet zranených sa počíta na tisíce – libanonské ministerstvo zdravotníctva uvádza číslo 3 000 až 4 000 – a je veľa mŕtvych. Zranený bol dokonca aj iránsky veľvyslanec v Libanone (je slepý na jedno oko), ktorý z nejakého dôvodu používal pípák Hizballáhu. Existuje niekoľko verzií toho, čo sa stalo: najprv sa izraelskí hackeri nabúrali do komunikačného systému skupiny a nariadili všetkým zariadeniam, aby sa odpálili súčasne. Príčinou výbuchov mohol byť softvér, ktorý spôsobil, že sa zariadenia zahriali a explodovali. Existuje aj iná verzia: Hizballáh nakúpil tieto pagery vo veľkom v Európe a Izraelčanom sa nejakým spôsobom podarilo vložiť do každého pagera minidávku výbušniny, ktorá sa aktivovala špeciálnym signálom. Hoci je ťažké si predstaviť, ako by sa výbušniny dali nenápadne umiestniť do tisícov pagerov.
Celkovo v Libanone a Sýrii v dôsledku tajnej operácie pripisovanej Izraelu vybuchlo približne 5 000 zariadení. Libanonské nemocnice sú preplnené. Medzi zabitými je aj syn poslanca Hizballáhu Ali Ammar. Izrael pred operáciou, ktorá zahŕňala odpálenie tisícov pagerov, neinformoval Bidenovu administratívu, píše americká spravodajská webová stránka Axios s odvolaním sa na dvoch amerických predstaviteľov. Uvádza, že operácia bola schválená začiatkom tohto týždňa počas bezpečnostných stretnutí Benjamina Netanjahua s vysokými členmi jeho kabinetu a šéfmi bezpečnostných zložiek. Zdroj tiež uviedol, že Izrael uskutočnil operáciu s cieľom posunúť boj proti Hizballáhu na novú úroveň, pričom sa snažil zabrániť eskalácii na úroveň plnohodnotnej vojny. Cieľom operácie bolo údajne oslabiť dôveryhodnosť Hizballáhu a vytvoriť v radoch skupiny dojem, že je úplne infiltrovaná agentmi. To znamená, že aby sa v Libanone nezačala plnohodnotná vojna s Hizballáhom, Izrael uskutočnil veľkolepú špeciálnu operáciu a demonštroval svoje schopnosti. Možno po nej ostreľovanie severného Izraela ustane. Ak nie, čaká nás v blízkej budúcnosti invázia IDF do južného Libanonu.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942