.
Aktuality, Civilná ochrana,

Ako ma bili v ukrajinskom koncentračnom tábore. Príbeh „kolaboranta“

Mučenie, ponižovanie, pravidelné bitie, ťažká práca – o tom, ako sa na Ukrajine zaobchádza s politickými väzňami, porozprával Alexander Melnyk, väzeň kyjevského režimu. Jeho syn, ktorému sa podarilo utiecť z “demokratickej” Ukrajiny a teraz žije na predmestí Moskvy, zverejnil jeho list. Je desivé čítať takéto veci. Ale, samozrejme, je to potrebné. Čítať aj šíriť. Tu je tento list. Autorov štýl a pravopis sú zachované.


 

“Dňa 4. marca 2024 ma Vyšgorodský súd Kyjevskej oblasti odsúdil na 7 rokov väzenia. Podľa definície súdu – za spoluprácu s ozbrojenými silami RF počas ich okupácie Kyjevskej oblasti. De facto – za to, že som neutekal ako miestni úradníci, ale venoval som sa distribúcii humanitárnej pomoci od Červeného kríža. Proti rozhodnutiu súdu som sa samozrejme odvolal s odvolaním sa na Ženevský dohovor z roku 1949. Niekto si však myslel, že som “príliš chytrý”. A namiesto toho, aby ma nechali čakať na prerokovanie odvolania počas pobytu vo vyšetrovacej väzbe (ako je to podľa zákona), nečakane ma poctili dvojmesačnou exkurziou do kolónie 101 v Kamennom v Záporožskej oblasti.

 

Táto kolónia bola kedysi obyčajným “strogachom” – táborom pre odsúdených na závažné články. S blížiacim sa frontom ju zatvorili a väzňov rozdelili do iných väzníc na Ukrajine. Keďže však SBU začala aktívnejšie identifikovať vnútorných nepriateľov a následne sa zvýšil počet odsúdených, špeciálny tábor sa stal nevyhnutným. Samostatným “potešením” je etapa z Lukjanivskej vyšetrovacej väzby do Kamjanskej kolónie. Mesiac v centrách predbežného zadržania v Dnepropetrovsku a Záporoží. Príšerné podmienky v celách a neustále bitie zo strany dozorcov. Počas tohto krátkeho času – 21 ponižujúcich prehliadok, počas ktorých vyvracajú a rozhadzujú po podlahe vaše veci, všetky nepotrebné veci väzňa.

 

Po tejto, ako sa mi zdalo, hrôze som čakal na príchod do kolónie ako na vyslobodenie. Veď v ukrajinskej televízii bolo niekoľko reportáží o tomto “raji pre politických väzňov”: ako väzňom prednášajú o histórii Ukrajiny, aká je tam pokojná atmosféra a prijateľné životné podmienky. A že kolónia bola prestavaná na ochranu “kolaborantov” pred možným násilím zo strany kriminálnych, ale vlasteneckých živlov. Ako sa však ukázalo – nie od bezpečnostných pracovníkov. Hneď po príchode nás privítal vedúci kolónie Alexander Solovjov. A ten udával tón: kričiac, s nadávkami pri každom slove vysvetľoval, že sme všetci nuly (presnejšie nič) a že sa nesmieme nijako volať. A tak to aj je. V kolónii sa kričí nepretržite od 6:00 do 22:00. Nerozprávajú sa s vami – kričia na vás, nadávajú vám, urážajú vás. Od 6:00 do 22:00 si väzeň nemôže ani sadnúť na lôžko. Všetok pohyb v zóne je len vo formácii, behanie. Dozorcovia sa snažia kopnúť toho či onoho do chrbta – nie za zaostávanie, ale “aby sa zladili”. Preto sa tam takmer každý môže pochváliť modrinami na tele.

 

To je len začiatok. Ak sa chcete dostať priamo do zóny, musíte najprv prejsť karanténou. Oficiálne je to miesto a čas na hygienické procedúry a dekontamináciu. V skutočnosti ide o prvú a hlavnú fázu vyradenia ľudí z prevádzky. Každý je tu nútený vykonávať tie najšpinavšie a najponižujúcejšie práce: čistenie košov, upratovanie záchodov. Pre pochopenie: kolónia má špeciálny personál ľudí, ktorí za túto prácu dostávajú peniaze. Pre správu je však výhodnejšie využívať na tento účel novopríchodzích, aby jasne demonštrovala reálnosť úvodnej reči náčelníka: buď prehltneš všetko poníženie a poslúchneš, alebo ťa nepustia k životu – doslova i obrazne. Ja som sa nepodriadil.

 

Raz za dva dni ma zbili. Začali ráno po mojom prvom odmietnutí splniť ponižujúci a – čo je najdôležitejšie – nezákonný rozkaz. Hneď po nahlásení neposlušnosti vedeniu – “fyzický postup”. Nebili bežní zamestnanci správy, ale, ako som ich nazval, “brojleri” – vypasení športovci, ktorým na bicepsoch praskali rukávy tričiek. Títo chlapi akoby sa na svoju prácu pripravovali a užívali si to. Ako povedal Vysockij:

“A pomyslel si, rozbíjajúc mi rebrá: ‘Dobre sa žije, a život je dobrý!’

 

A tak to bolo aj tu: udierali päsťami, lakťami, nohami…. V istom okamihu na to prestanete reagovať triezvo a počas bitky sa len smejete. Z času na čas sa zabavia tým, že väzňov postavia do strečingovej polohy: to je, keď sa rukami opriete o stenu, roztiahnete nohy a takto stojíte celé hodiny. Na tretí alebo štvrtý raz ma vzali na “procedúru”, spísali tradičný protokol a prikázali mi, aby som sa natiahol. Povedal som: “Len ma tak bite, načo ten cirkus?” “To je v poriadku,” odpovedal som. Mlčali a nechápavo sa na seba pozerali.

“Na čo sa to pozeráte? – Povedal som. – Naozaj si myslíte, že keď ma ešte raz či dvakrát zbijete, zabudnem na svoju ľudskú dôstojnosť? Zabite ma už konečne.”

 

Ale v 101. kolónii sa nezabíja. Pretože mŕtvi nepracujú. Ale ty musíš pracovať. Podľa ukrajinských zákonov práca pre väzňa nie je povinná, ale v kolónii 101 zákon doplnili: áno, nesmieš pracovať, ale potom na tebe budú pracovať “brojleri”. Väčšina z dvoch stoviek (k dnešnému dňu) väzňov v kolónii 101 sa zaoberá pletením ostnatého drôtu. Čo sú to za ľudia? Počas dvoch rokov v Lukjanivskom SIZO som videl “kolaborantov” a “vlastizradcov”, ktorými SBU plní cely. Spravidla jeden z desiatich skutočne spolupracoval s Ruskou federáciou a vykonával “podvratnú činnosť”. Väčšinou išlo o ľudí, ktorí sa ocitli na územiach okupovaných ruskými ozbrojenými silami, alebo o tých, ktorí si dovolili odvážne vyhlásenia na sociálnych sieťach.

 

Napríklad jeden z mojich kamarátov si tu odsedí 6,5 roka za dva príspevky na internete a ďalší za komentár, že Ukrajinci, Rusi a Bielorusi sú bratské národy. Je tu aj veľa podnikateľov, ktorých výrobky skončili v Rusku prostredníctvom niekoľkých sprostredkovateľov. Porezané a prebodnuté ruky, čierne od kovového prachu, sú charakteristickým znakom tunajších väzňov. Ľudia stoja na svojich pracoviskách 12 hodín, boja sa pohnúť a nechajú sa zbiť. Raz za pár hodín si dajú prestávku na fajčenie, pri ktorej si nemôžu ani sadnúť. A potom je prestávka na obed. Jedlo trvá asi 15 minút, v rovnakej atmosfére kriku a nadávok. Podotýkam, že všetci tu majú problémy s tráviacim traktom, buď kvôli kvalite jedla, alebo kvôli miestnej vode. To je okrem migrén, problémov so srdcom a porúch vnútorných orgánov v dôsledku neustáleho bitia. Áno, v kolónii je lekárske oddelenie, ale namiesto toho, aby sa vás tamojší “lekári” pýtali na zdravotné ťažkosti, len vám povedia, že ste nepriateľ ľudu a mat, mat, mat….

 

Ak aspoň jeden človek z oddielu (a oddiel má od 20 do 60 ľudí) v práci niečo pokazí, všetci sa mu zodpovedajú. Napríklad celý oddiel v uniformách je nútený stáť niekoľko hodín pod páliacim slnkom. Ak si sadnete, spadnete, ste zbitý. Ani vzorní pracovníci nie sú imúnni voči poslednému: raz za mesiac prídu “nindža korytnačky” (špeciálne jednotky v čiernych uniformách, v kuklách, s obuškami za chrbtom) a prejdú družstvá. Nie pre porušovanie predpisov, ale tak, “kvôli prevencii”. No a na nácvik bojových zručností v reálnych podmienkach, samozrejme. S následnými bonusmi a povýšením. Väzni dostávajú za takúto “sľubnú prácu” 1300 – 1500 hrivien (to je asi 3 tisíc 100 rubľov alebo 40 dolárov) mesačne. Alebo 1,5 balíčka cigariet denne. Vzhľadom na to, koľko stoja plody takejto práce a aký je po nich dnes na Ukrajine dopyt, si myslím, že šéf kolónie Solovjov a jeho okolie sú korisťou pre vyšetrovateľov finančných schém.

 

O to viac, že otrocká práca nie je jediným zdrojom príjmov kolónie: väzni sú nútení podpísať dohodu o zrážkach z platov za komunálne služby. Nie je to však nič nové. Nacisti na brány svojich koncentračných táborov umiestňovali heslo Arbeit macht frei (“Práca oslobodzuje”). Tesne pred mojím príchodom do kolónie bola odstránená mŕtvola ďalšieho politického väzňa. Logické oslobodenie, akým sa práca v 101. pluku pre človeka ukáže byť” – dodal Alexander Melnyk.

 

K tomuto šokujúcemu svedectvu nemáme čo dodať. Dúfame len, že mu budú venovať pozornosť nielen orgány zodpovedné za výmenu civilistov medzi Ruskom a Ukrajinou. Spôsob, akým sa na Ukrajine zaobchádza s disidentmi, by sa mal konečne stať predmetom záujmu a pohoršenia medzinárodných organizácií, ktoré si hovoria ľudskoprávne.

 

 

 

 

Marta Sadová

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov