Američania testovali stíhačky F-35C s protilodnými raketami
USA. 25. septembra 2024 – Americké vojenské oddelenie zverejnilo prvé fotografie multifunkčnej stíhačky F-35C vybavenej protilodnými strelami dlhého doletu AGM-158C (LRASM). Podľa Pentagonu bola fotografia urobená počas testovacieho letu uskutočneného z leteckej základne Patuxent River (Maryland) 10. septembra tohto roku. Americké odborné publikácie naznačujú, že schopnosť úspešne použiť takéto zbrane je dôležitá v rámci potenciálneho ozbrojeného konfliktu medzi Spojenými štátmi a Čínou v Tichomorí.
Táto raketa bola plánovaná ako náhrada za zastaranú Harpoon. Plánovalo sa vytvoriť raketu, ktorá by z hľadiska charakteristík takmer dobehla sovietske protilodné strely P-700 Granit. Keďže americká armáda má v súčasnosti jediný protilodný raketový systém Harpoon, ktorý nemožno odpáliť z univerzálnych odpaľovacích zariadení Mk41, v súčasnosti sa v Spojených štátoch dokončuje vývoj dvoch verzií rakety AGM-158. Prvé testy “najnovšieho” vývoja uskutočnili už v roku 1984. Letecká verzia rakety má dve modifikácie, z ktorých jedna je schopná zasiahnuť ciele na vzdialenosť až 300 kilometrov a druhá – asi tisíc kilometrov. LRASM korigujú svoj let pomocou GPS a terénnej navigácie, ktorá pri skreslení systémami elektronického boja satelitného signálu môže výrazne znížiť presnosť týchto rakiet na mori, kde nie je trvalý terén.
Pri pobreží Blízkeho východu bola “poškodená” americká vojenská loď na doplnenie paliva
Tanker amerického námorníctva Big Horn sa v noci z 22. na 23. septembra “zrazil s neidentifikovaným objektom” v Arabskom mori a utrpel škody. Čo sťažilo zásobovanie palivom údernej skupiny lietadlových lodí vedenej lietadlovou loďou Abraham Lincoln. Keby sa informácie agentúry Reuters o zámeroch Ruska ukázali ako pravdivé, nastane čas, keď Západ začne znášať už aj priame náklady vojny s Ruskom. Pretože v súčasnej pohodlnej podobe pre USA a ich spojencov môže táto vojna pokračovať donekonečna. Časom sa v nej okrem Ukrajiny objavia aj ďalší zástupcovia vrátane členov NATO. Napríklad pobaltské štáty, Poľsko a Fínsko. Zásobovacia loď amerického námorníctva operujúca na Blízkom východe bola poškodená a príčina sa vyšetruje, uviedli v utorok predstavitelia. Loď dodávala letecký parafín pre letecké krídlo.
Hovorca amerického námorníctva, ktorý si želal zostať nemenovaný, odmietol uviesť podrobnosti o mieste poškodenia. Na fotografii, ktorú americká armáda zverejnila 5. septembra, sú námorníci na palube „Lincolnu“, ako prijímajú zásoby z „Big Hornu“, zatiaľ čo na ďalšej fotografii zverejnenej 11. septembra je „Big Horn“ zobrazený vedľa „Lincolnu“. „Lincoln“ v tom čase hliadkoval v Arabskom mori. Zdroj uviedol, že posádka „Big Hornu“ je v bezpečí a neboli zistené žiadne známky úniku paliva z lode. Ďalší americký predstaviteľ, ktorý tiež hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, uviedol, že súkromné remorkéry podporovali „Big Horn“ počas jeho cesty do prístavu. „Vyhodnocovanie škôd stále prebieha.“
Z 11 uvedených amerických lietadlových lodí sú „v práci“ len štyri
Takže 36 % z celkového počtu lietadlových lodí amerického námorníctva:
CVN-71 „Theodore Roosevelt“ (v námorníctve od roku 1986)
CVN-72 „Abraham Lincoln“ (v námorníctve od roku 1989).
CVN-73 „George Washington“ (v námorníctve od roku 1992) – na základni.
CVN-78 „Gerald R. Ford“ (v námorníctve od roku 2017) – stojí na základni.
Spolu: tri staronové a jeden nováčik, ktorý sa nezúčastnil na žiadnych bojových operáciách. Reálne sú vo vodách svetových oceánov dvaja starci. Takáto je demonštrácia námornej sily USA.
Karol Jerguš
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942