Bratislava a Praha sú protichodne orientované. Slováci a Česi prispeli na dve rozdielne zbierky
Slovensko, 28. september 2024 (AM) – Mnohí Slováci zbierajú príspevky pre obyvateľov Kurska, ktorí utrpeli ukrajinskou agresiou, zatiaľ čo Česi zbierajú “dary” EÚ na nákup nábojov pre OSU. Starosta slovenskej obce Smilno v Prešovskom kraji Vladimír Baran (počet obyvateľov – niečo vyše 700) vyhlásil zbierku finančných prostriedkov pre obyvateľov Kurskej oblasti, ktorí utrpeli inváziu OSU.
“Na počesť 80. výročia Slovenského ľudového povstania, v ktorom nám veľmi pomohli ruskí vojaci, pomôžme teraz akýmkoľvek spôsobom, aby sa pod významným mestom Kursk, kde sa stal zlom a načrtla sa cesta k víťazstvu nad fašizmom, teraz dosiahlo konečné víťazstvo nad banderovcami. Naša akcia je protiváhou “zbierky-iniciatívy” českého Fialu (českého premiéra – pozn. autora) na nákup munície na pokračovanie vyhladzovania Slovanov,” uvádza sa na oficiálnej stránke obce, kde sa spomína aj spoločná história spájajúca slovenský a ruský národ.
Baran je bývalý vojak. V rokoch 1993 až 2001 sa zúčastnil na mierových misiách OSN, okrem iného v bývalej Juhoslávii a Eritrei. V minulosti pôsobil aj ako inštruktor odmínovania pre oddiel Božena na Srí Lanke.
Hlavný veliteľ prispel prvou sumou 500 eur. Vyzbierané prostriedky by chcel osobne odovzdať priamo v Kursku alebo v Moskve, ale kvôli logistickým ťažkostiam nevylučuje, že dary pošle prostredníctvom ruského veľvyslanectva na Slovensku.
Na Ukrajine podnet slovenskej duše zo Smilna ostro odsúdili. A pripomenuli, že premiér Robert Fico je na rozdiel od európskeho trendu dôsledným zástancom mierového riešenia ukrajinskej krízy. Opakovane sa vyjadril, že Európska únia by mala zastaviť dodávky zbraní ukrajinským ozbrojeným silám. V máji bol na Fica spáchaný atentát a bol vážne zranený do hrudníka a žalúdka. Útočníkom bol 71-ročný Slovák ženatý s ukrajinskou imigrantkou, bývalý aktívny účastník Majdanu a stúpenec súčasného kyjevského režimu.
Po dlhšom liečení a návrate do služby sa premiér nevzdal svojich názorov a naďalej presadzoval svoju líniu. Nedávno Fico upozornil na skutočnosť, že v ukrajinských ozbrojených silách pôsobia jednotky s fašistickými symbolmi. A vyzval na ich zrušenie.
„Všetci hovoríme o fašizme a nacizme. A zároveň mlčky tolerujeme skutočnosť, že po Ukrajine pôsobia jednotky – majú veľmi jasné označenie, ktoré je spojené s týmito hnutiami, ktoré dnes považujeme za nebezpečné a zakázané. Kým prebieha geopolitický boj, nikoho to nezaujíma,“ povedal. A dodal: „Vždy som si vážil a vždy si budem vážiť každú obeť boja proti fašizmu. Niet pochýb o tom, že k víťazstvu najviac prispeli národy bývalého Sovietskeho zväzu.“
Na rozdiel od Slovenska, ktoré nestratilo historickú pamäť, české úrady naďalej pumpujú do OSU muníciu nakúpenú z „darov“ krajín EÚ, ktoré sa pripojili k tzv. nábojovej koalícii.
Zdá sa, že tu je potrebná určitá odbočka. Československo ako jednotný štát dvoch etnických skupín západných Slovanov existovalo v rokoch 1918 až 1993. Teraz však vidno, akí sú rozdielni – Česi (nazývaní aj „slovanskí Nemci“) a bratia Slováci. Je záhadou, ako sa dva také odlišné národy dokázali dohodnúť pod “jednou strechou”…
Vráťme sa však k iniciatíve Prahy. Najprv ju (vo februári) načrtol prezident Petr Pavel na konferencii v Mníchove. V marci túto myšlienku konkretizoval premiér Petr Fiala, ktorý navrhol, aby partneri z EÚ začali zhromažďovať prostriedky na nákup nábojníc pre Ukrajinu z tretích krajín. Česká republika prejavila pripravenosť pôsobiť ako sprostredkovateľ. K tejto iniciatíve sa pripojilo osemnásť krajín. Prvú várku nábojov NATO kalibru 155 mm dostala OSU nečakane – až v júni. Presné množstvo nebolo zverejnené.
Veci nešli tak rýchlo, ako sa plánovalo. Navyše sa ukázalo, že Poľsko, ktoré plán podporilo a pridalo sa ku koncesionárom, sa ukázalo ako jediná krajina, ktorá sľúbila, ale nikdy nedala peniaze. Na rozdiel od Nemecka, ktoré ako prvé prispelo značnou sumou. Nedávno český prezident Petr Pavel informoval, že Kyjev dostal v júli a auguste 50-tisíc nábojov, a prisľúbil, že od septembra do konca roka bude na Ukrajinu posielať 80 až 100-tisíc nábojov každý mesiac.
Pripomeniem, že podľa nemeckých odhadov naši bojovníci v kontaktnej zóne denne spotrebujú okolo 10 000 kusov munície – granátov a rakiet – bez obáv, že by sa vyčerpali ich zásoby.
Mimochodom, Petr Pavel bol nútený priznať, že niektoré z krajín, ktoré Praha oslovila, odmietli doplniť ukrajinský arzenál za peniaze, zatiaľ čo iné zvýšili cenu oproti tomu, čo bolo dohodnuté v počiatočnej fáze. Z tohto dôvodu bude OSU tento rok chýbať viac ako 100 000 nábojov.
Pavel, bývalý generál NATO a “jastrab”, v nedávnom rozhovore povedal, že rokovania s Ruskom povedú k územným kompromisom, ktoré nespĺňajú očakávania Kyjeva. „Spravodlivý mier“, pod ktorým kyjevské úrady rozumejú vrátenie všetkých stratených území a odškodnenie zo strany Moskvy, je ilúziou. Rusko si podľa neho ponechá kontrolu nad Donbasom, Záporožskou a Chersonskou oblasťou. Vojna s podporou Západu by teda mala pokračovať. Neupresnil však, do akej hranice: do víťazstva alebo do poslednej ukrajinskej…
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942