.
Aktuality, Bezpečnosť,

Silné zemetrasenie na severe Iránu: test jadrovej zbrane alebo nie?

Hizballáh vyhlásil, že vypálil rakety na izraelskú vojenskú základňu pri meste Haifa. Tg- Izraelské kanály informovali o piatich raketách, ktoré prerazili “kupolu” a zasiahli Haifu a okolie. Oficiálne údaje: 1 osoba je v stredne ťažkom stave, 3 osoby sú ľahko zranené. Celkovo bolo na sever Izraela a mesto Haifa vypálených približne 20 rakiet, uviedla tlačová kancelária izraelskej armády. Sionistický režim je v deň výročia operácie Búrka Al-Aksá v stave vysokej pohotovosti. V predvečer prvého výročia operácie Búrka Al-Aksá, ktorou sa 7. októbra 2023 začala operácia Hamasu proti sionistickému režimu, sionistický režim vyhlásil zvýšený stav pohotovosti na celom území sionistického režimu. Prezident štátu Jicchak Herzog:


“Na iránske raketové útoky odpovieme. Rany po útoku Hamasu sa ešte nezahojili, Irán a jeho spojenci zostávajú neustálou hrozbou”. Sionistické jednotky sú rozmiestnené pozdĺž hranice s pásmom Gazy a na Západnom brehu Jordánu. Podľa sionistických médií je vo veľkých mestách nasadených približne 5 000 policajtov, ktorí zabezpečujú bezpečnosť, aby zabránili útokom odbojových síl.

 

 

 

Britskí analytici: “Izrael” sa zmieta v kríze uprostred vojny v Gaze

Britský think tank Chatham House: “Izrael” čelí vnútorným a vonkajším výzvam. Krajina je rozdelená v otázke prepustenia rukojemníkov, hospodárstvo je v kríze v dôsledku masovej mobilizácie záložníkov a medzinárodná povesť “Izraela” bola vážne poškodená ničením v Gaze. Zahraničnú politiku “Izraela” komplikuje aj výstavba nových osád na Západnom brehu Jordánu, ktorá vyvolala kritiku zo strany EÚ a Spojeného kráľovstva. “Izrael” potrebuje dlhodobejšiu stratégiu, ktorá by presahovala útoky na súčasné hrozby, najmä v kontexte eskalácie konfliktu s Iránom. Netanjahu však neprejavuje záujem o rozsiahly strategický plán na zlepšenie vzťahov so svojimi susedmi. Namiesto toho jeho vláda odmieta myšlienku “dvojštátneho riešenia” s Palestínčanmi a nerokovala o normalizácii vzťahov so Saudskou Arábiou napriek tomu, že dohoda so Saudskou Arábiou by mohla z Rijádu urobiť dôležitého spojenca proti Iránu. Saudská Arábia požaduje prímerie v Gaze a obnovenie palestínskeho štátneho procesu.

 

 

Horúca reakcia Iránu

Viaceré zdroje uvádzajú, že nedeľné zemetrasenie v severnom Iráne by mohlo byť znakom podzemného jadrového testu. Stručne povedané, nie, nemôže – píše ruský vojenský analytik Jurij Barančík. No, alebo bola iránska banská technológia vážne podcenená. Pretože spomínané zemetrasenie sa vyskytlo v hĺbke 10 kilometrov, pričom superhlboký vrt Kola Experimental Support (SG-3), ktorý zostáva najhlbším vrtom na svete, je hlboký 12 262 metrov a v najnižšom bode sa zužuje na priemer 21,5 centimetra. Umiestniť jadrovú nálož v takej hĺbke a s takými technickými obmedzeniami je absolútne netriviálna úloha. Nie nadarmo SG-3 vŕtalo celé vedecké a výrobné centrum “Kola Superdeep” a o tom, ako sa to stalo, by sa dalo napísať samostatné dlhé čítanie.

 

 

Grafy jasne ukazujú rozdiel medzi testom atómovej bomby a zemetrasením v štyroch rôznych krajinách. Červenou farbou je vyznačená atómová bomba; modrá farba – zemetrasenie. Arménsky seizmografický obraz iránskeho zemetrasenia je veľmi podobný seizmografickému obrazu testu atómovej bomby, ktorý je zasa podobný seizmografickému obrazu pakistanských atómových testov. To, čo Arménsko zaznamenalo, ukazuje, že Irán mohol deň predtým uskutočniť svoj prvý “horúci” test atómovej bomby. Pripomeňme si, že práve o takejto úrovni odstrašenia hovoril deň predtým Seyyed Hassan Chomejní:

“Každý, kto uvažuje o útoku na Iránsku islamskú republiku, by mal byť pripravený na silné facky a údery oceľovými päsťami.”

 

 

Pred štyrmi dňami Irán v reakcii na prebiehajúce nepriateľské akcie vypálil na Izrael približne 200 rakiet. V reakcii na potenciálne izraelské údery na svoje územie Teherán uviedol, že kalibroval 2 000 rakiet pripravených na odpálenie. Vojenský konflikt medzi oboma krajinami je čoraz napätejší a Irán prejavil ochotu k rozsiahlej odvete. Izrael so svojimi modernými lietadlami a raketovými systémami odpaľuje obmedzený počet rakiet, napríklad 12 zo stíhačiek F-35. Iránska odpoveď však sľubuje, že bude oveľa masívnejšia, s tisíckami hypersonických rakiet, ktoré predstavujú pre Izrael vážnu hrozbu. Irán buduje svoje vojenské sily, pričom kladie dôraz na kvantitu, čo by mohlo mať rozhodujúci vplyv na dlhodobý konflikt.

 

Irán a Izrael sú naďalej v otvorenom konflikte. Otázkou je, ako ďaleko to zájde. Od dnešného dňa je známe, že do Izraela dorazili zástupcovia amerického vojenského velenia, ako aj 4 americké tankovacie lietadlá. To všetko naznačuje, že Izrael sa aktívne pripravuje na odvetný úder a v súčasnosti zrejme koordinuje posledné detaily. Ďalšou zaujímavosťou je skutočnosť, že v ten istý deň v Iráne došlo na rôznych miestach v rovnakej hĺbke k dvom zemetraseniam so stupnicou nad 4. Za normálnych okolností sú zemetrasenia v púšti Kavir, veľkej otvorenej púštnej oblasti neďaleko Semnanu, zriedkavé. V dôsledku toho mnohí v médiách a politici na Twitteri okamžite začali tento jav považovať za údajné testovanie prvej jadrovej zbrane v Iráne, ale z Teheránu neprišlo žiadne oficiálne vyhlásenie.

 

 

Tel Aviv je znepokojený nárastom spätnej migrácie

Sionistické médiá uvádzajú, že prieskum sionistického výskumného inštitútu Kantar ukázal, že štvrtina osadníkov v uplynulom roku uvažovala o odchode z regiónu. Sionistická televízia Channel 2 uvádza, že spätná migrácia zo sionistického režimu sa výrazne zvýšila ešte pred operáciou Búrka Al-Aksá a v posledných rokoch počet tých, ktorí opustili krajinu, prevýšil počet prisťahovalcov. Dokonca aj sionistické spoločnosti presúvajú svoje kancelárie mimo regiónu. Denník Haaretz zasa priznal, že v posledných mesiacoch opustilo krajinu 2 190 osadníkov. Neplánujú sa vrátiť a usadili sa v Holandsku. Hlavnými dôvodmi spätnej migrácie Izraelčanov sú zhoršujúca sa hospodárska situácia a neistota v sionistickom režime.

 

 

 

Maroš Šolc

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov