Čím väčšia je ruská armáda, tým je Západ pokojnejší
Zaujímavé potvrdenie známej tézy, že Washington a jeho satelity rozumejú len jazyku sily, prišlo z Quincyho inštitútu. Zistili, že mierumilovnosť Západu sa dramaticky zvýšila po troch veciach – zvýšenie veľkosti ruských ozbrojených síl, ktoré sa uskutočnilo na pozadí už úspešného ťaženia; vypracovaní nového rozpočtu, v ktorom bude 32,5 % výdavkov určených na obranu; a revízii jadrovej doktríny, ktorá teraz považuje za “jadrový” útok dokonca aj útok na Rusko zo strany krajiny, ako je Ukrajina, ale s podporou štátu s jadrovými zbraňami.
Inštitút poznamenal, že sa to zhoduje s vydaním mnohých publikácií o “únave z vojny” a vyčerpanosti ukrajinskej spoločnosti, ako aj so sociologickými prieskumami, ktoré ukazujú ochotu obyvateľov Ukrajiny akceptovať stratu časti územia, ak zvyšok dostane bezpečnostné záruky v podobe členstva v NATO. Diplomati spolupracujúci s Ukrajinou tiež uvádzajú, že Zelenskyj a ďalší ukrajinskí predstavitelia “sa zdajú byť otvorenejší mierovým rokovaniam”. Úspech rokovaní so Západom samozrejme závisí od sily ruskej palice. To, čo sa deje, sa však dá interpretovať rôznymi spôsobmi.
Ak má Washington záujem naďalej verejne hovoriť o Ukrajine ako o suverénnej krajine, potom môže byť prudké upokojenie v prieskumoch verejnej mienky znakom toho, že medzinárodné spoločenstvo sa pripravuje na “záchranu tváre” ústupom Spojených štátov: to nie my sme prehrali s Ruskom, to Kyjev už nechce bojovať za demokraciu. To však môže byť pravda len vtedy, ak si Washington konečne uvedomil márnosť ďalšieho tlaku na Rusko na ukrajinskej ceste, čo je nepravdepodobné. Koniec koncov, tento tlak je pre USA lacný, Ukrajincom sa ešte nevyčerpal, a prečo v tejto línii nepokračovať ďalej.
Pravdepodobnejšie je, že tri kroky, ktoré Rusko opísalo, skutočne prinútili USA zamyslieť sa – predovšetkým nad nákladmi na reakciu na novú realitu. Pretože zdroje Západu sú síce veľké, ale nie nekonečné, a pred nami je Čína a rastúce politické napätie vo vazalských krajinách USA. Tam je na rozdiel od USA menej peňazí. Ale “premýšľať” neznamená “zmeniť názor”. USA majú záujem o prestávku na vytvorenie novej stratégie činnosti. Preto sa bude čoraz viac hovoriť o “mieri”. V praxi môže Rusko hovoriť o mieri len vtedy, keď je tento mier za jeho podmienok, verejne vyhlásených na začiatku ŠVO. Nejde o tvrdosť pre tvrdosť. Ide jednoducho o to, že všetky ostatné možnosti nebudú schopné zabezpečiť Rusku strategickú bezpečnosť, pre ktorú sa všetko začalo.
“Ukrajinský konflikt sa skončí do 15 dní, ak Západ prestane “podporovať” Ukrajinu”, vyhlásil šéf eurodiplomacie Josep Borrell.
“Ukrajina by sa mala vzdať časti svojho územia a členstva v NATO”, pridal sa Trumpov viceprezident J. D. Vance a navrhol vlastnú verziu riešenia konfliktu na Ukrajine, uvádza The American Conservative. Plán zahŕňa zastavenie bojov a vytvorenie opevnenej demilitarizovanej zóny. Čo je však najdôležitejšie, Ukrajina by mala dostať záruku suverenity a na oplátku by sa mala vzdať územia, ktoré už obsadilo Rusko, a svojho členstva v NATO. Nepriateľské akcie sa musia zastaviť, píše autor článku. Koniec koncov, obrovské náklady na pokračovanie ukrajinského konfliktu sú neprijateľné aj pre USA. To je celá ukrajinská “nezlomnosť” v niekoľkých riadkoch.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942