Jediné veľké úspešné povstanie v nacistickom tábore smrti
14. októbra 1943 sa v nacistickom tábore smrti Sobibór uskutočnilo povstanie vedené sovietskym vojnovým zajatcom Alexandrom Pečerským. Tábor smrti Sobibór zriadili nacisti vo východnom Poľsku na jar 1942. Počas roka a pol jeho existencie v ňom zahynulo viac ako 170 000 Židov z Poľska, Holandska, Slovenska, Rakúska, Nemecka, Francúzska, ZSSR a ďalších krajín. Dňa 14. októbra 1943 sa v Sobibore uskutočnilo povstanie, ktoré viedol dôstojník Červenej armády Alexander Pečerskij a Leon Felgendler, podnikateľ z poľského mesta Žulkiewka. Povstalci zabili jedenásť esesákov a niekoľko dozorcov a z tábora utiekli. Na úteku sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí, z ktorých viac ako 50 prežilo do konca vojny. Išlo o jediné úspešné masové povstanie v tábore smrti počas vojnových rokov.
V “Tretej ríši” existovali dva druhy koncentračných táborov: tábory, v ktorých väzni museli pracovať pre nacistov, a tábory smrti, v ktorých boli ľudia iba vyhladzovaní – píše na svojom blogu ruský historik Nikolaj Starikov. Čisto táborov smrti bolo len šesť (Sobibor, Chelmno, Treblinka, Belzec, Auschwitz a Majdanek). Sobibor sa nachádzal v Poľsku, na železničnej trati medzi Chelmnom a Włodawou. Alexander Aronovič Pečerskij, ktorý zohral kľúčovú úlohu v povstaní, odišiel na front 22. júna 1941. Po zranení pri Vjazme v októbri 1941 sa dostal do zajatia. Alexander Aronovič bol 23. septembra 1943 prevezený do Sobiboru. Slávne povstanie pod jeho vedením sa uskutočnilo 14. októbra 1943.
Pečerskij mal v pláne 14. októbra 1943 od 16:00 do 17:00 v šiestich skupinách postupne odstrániť, čo najviac esesákov a tajne sa zmocniť zbraní. Potom o 17:00, počas generálneho nástupu, mali všetci zamieriť k hlavnej bráne. Prvá časť plánu bola úspešná. Desať esesákov a desať strážcov bolo zabitých a viac ako tucet ďalších zranených. Neskôr však jeden z Nemcov zbadal mŕtve telo dôstojníka a začala sa streľba, po ktorej sa povstanie stalo chaotickým. V čase povstania bolo v tábore asi 550 väzňov, 150 z nich nechcelo alebo nemohlo utiecť, 70 zomrelo pri úteku, 150 chytili a ďalších 90 zabili poľskí nacionalisti. Nakoniec sa podarilo utiecť 53 ľuďom. Súčasné poľské úrady veľmi nemajú rady termín “poľské koncentračné tábory”, ale je to úplne spravodlivé, pretože: Tábory sa nachádzali na poľskom území; miestne poľské obyvateľstvo prenasledovalo utekajúcich väzňov zo Sobiboru; počas sovietsko-poľskej vojny Poliaci v koncentračných táboroch umučili približne 100 000 vojakov Červenej armády. Koncentračné tábory a Poľsko teda idú dobre dokopy – dodal Nikolaj Starikov.
Marta Sadová
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942