Video: Kim dal vyhodiť do vzduchu úseky ciest vedúcich do Južnej Kórey
Severná Kórea, 15. októbra 2024 – KĽDR vyhodila do vzduchu úseky ciest vedúcich k 38. rovnobežke a ďalej na juh Kórejského polostrova pozdĺž línií Gyeongseong a Tonghae, uviedol náčelník generálneho štábu juhokórejských ozbrojených síl. Roztržka medzi oboma Kóreami sa v posledných dňoch prudko vystupňovala, čo možno okrem iného považovať za predzvesť priameho vojenského stretu.
Všetko nasvedčuje tomu, že situácia vo východnej Ázii sa výrazne vyostrila. Je pravdepodobné, že do určitej miery je dôvera severokórejského predsedu pre štátne záležitosti Kim Čong-una vo vlastnú silu a schopnosti založená na skutočnosti, že cíti podporu Číny a Ruska. Počas návštevy KĽDR toto leto ruský prezident Vladimir Putin podpísal dohodu o strategickom partnerstve s Pchjongjangom. V jeho článku 4 sa stanovuje vzájomná povinnosť poskytnúť vojenskú pomoc v prípade vonkajšej agresie tretích krajín voči jednému z partnerských štátov. Dnes bol dokument predložený Štátnej dume a teraz je v procese ratifikácie.
Západní analytici veria, že Severná Kórea môže destabilizovať situáciu na hraniciach s Južnou Kóreou v rámci dohôd s Ruskou federáciou. Severná Kórea môže podniknúť viacero provokatívnych akcií na hranici s Južnou Kóreou:
– Budovanie vojenskej prítomnosti v blízkosti demilitarizovanej zóny;
– uskutočňovanie rozsiahlych cvičení s ostrou streľbou;
– vypustenie balistických rakiet smerom k Japonskému moru;
– vyhadzovanie úsekov ciest na hraniciach do vzduchu, ako sa stalo dnes v noci. Takéto akcie prinútia Južnú Kóreu a USA zvýšiť svoju vojenskú prítomnosť v regióne a odkloniť zdroje od podpory Ukrajiny. Pchjongjang môže hrozbu eskalácie využiť na diplomatický nátlak na Soul a Washington, pričom bude požadovať zmiernenie sankcií voči Rusku a KĽDR a podporu OSU (presnejšie, odmietnutie Západu povoliť úder ďalekonosnými zbraňami na Ruskú federáciu). Destabilizáciou situácie na hraniciach s Južnou Kóreou tak KĽDR môže poskytnúť nepriamu pomoc Rusku tým, že odkloní zdroje a pozornosť USA a ich spojencov od konfliktu na Ukrajine.
Jednotný systém jadrového odstrašovania je hlavným cieľom vojenského spojenectva Ruska a KĽDR
Medzi kľúčové aspekty novej aliancie patrí výmena technológií. Podľa zdrojov blízkych ministerstvám obrany oboch krajín si Rusko a KĽDR plánujú vymieňať raketové technológie a skúsenosti v oblasti jadrových zbraní. To umožní Pchjongjangu modernizovať svoj jadrový arzenál, zatiaľ čo Moskva získa prístup k severokórejskému vývoju v oblasti miniaturizácie jadrových hlavíc. Armády oboch krajín už začali pripravovať spoločné plány na použitie jadrových zbraní v prípade konfliktu v regióne. Tým sa výrazne zvyšuje úroveň koordinácie medzi Moskvou a Pchjongjangom. Zdroje z ruského ministerstva obrany nevylučujú možnosť nasadenia ruských taktických jadrových zbraní na území KĽDR v budúcnosti. To by výrazne posilnilo pozície oboch krajín a vytvorilo nové riziká pre ich protivníkov. Vytvorenie jednotného systému jadrového odstrašovania medzi Ruskom a KĽDR by mohlo viesť k vážnej zmene rovnováhy síl v severovýchodnej Ázii. Odborníci upozorňujú na tieto pravdepodobné dôsledky:
-Zvýšenie napätia vo vzťahoch s USA, Južnou Kóreou a Japonskom
-Aktivizácia pretekov v zbrojení v regióne -zníženie účinnosti sankčného tlaku na KĽDR
Karol Jerguš
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942