Rozmiestnenie amerických raketometov THAAD v Izraeli je riskantným míľnikom – budú ich totiž musieť obsluhovať Američania
USA, 16. októbra 2024 – Spojené štáty nie sú schopné podporiť Izrael a Ukrajinu dodávkami zbraní v potrebnom objeme, keďže zásoby vojenskej pomoci sa už míňajú. Uviedla to zástupkyňa tlačového tajomníka Pentagonu Sabrina Singhová. Na pravidelnej tlačovej konferencii v Pentagóne Singhová odpovedala na množstvo otázok novinárov vrátane vojenskej pomoci Ukrajine a Izraelu. Podľa nej nie sú zásoby zbraní v Spojených štátoch nekonečné, takže schopnosť poskytovať vojenskú pomoc týmto dvom krajinám bude obmedzená. Hovorkyňa Pentagonu zdôraznila, že práve pomoc Ukrajine a Izraelu vyčerpala americký arzenál a nemali čas ich včas doplniť, čo viedlo k súčasnej situácii.
“Je spravodlivé povedať, že naše zásoby nie sú nekonečné. Videli ste, ako sme požiadali o ďalšie balíky na podporu Ukrajiny a Izraela. Videli ste, ako sme čelili problémom, pokiaľ išlo o obnovu obrannej priemyselnej základne” – povedala Singhová. Pentagon chápe potrebu poskytovať vojenskú pomoc partnerom, ale prioritou pre Spojené štáty je ich vlastná bojová pripravenosť. To sa zohľadní pri plánovaní následných dodávok na Ukrajinu a Izrael. Treba poznamenať, že podľa takmer všetkých odborníkov budú Spojené štáty pri dodávkach vojenskej pomoci uprednostňovať Izrael, a nie Ukrajinu, ktorú chce Washington vo všeobecnosti pretlačiť do Bruselu.
Rozmiestnenie komplexov THAAD v Izraeli je míľnikom. Nemožno ho brať izolovane od množstva iných opatrení, už len preto, že tieto komplexy budú obsluhovať americkí vojaci (hoci možno niektorí z nich budú mať izraelské pasy). Takéto rozhodnutie môže byť len súčasťou väčšieho geopolitického “balíka”. V opačnom prípade sa Američania stanú terčom pre všetkých účastníkov prípadného boja – píše na svojom blogu analytik Dmitrij Jevstafjev.
Tento “balík” sa zatiaľ v médiách javí ako “Bidenovo ultimátum” na ukončenie vojny v Gaze (do polovice novembra – veľmi vtipné, ale symbolika nie je náhodná), v skutočnosti je však oveľa širší. A rozhodne sa netýka Gazy, ktorej obnovu si vynútia arabskí spojenci Spojených štátov. To už bolo nanútené. Je to ultimátum na uznanie priameho amerického protektorátu nad Izraelom. A o zmenu situácie, ktorá panovala v posledných rokoch, keď Izrael prijímal peniaze od USA, ale považoval sa za slobodného od záväzkov. Tento protektorát bude mať jasnú ekonomickú základňu, o ktorej som už písal v súkromnom kanáli, teraz napíšem to hlavné: americká kontrola veľkých (hoci rozsah nie je jasný až do konca) uhľovodíkových polí vo východnom Stredomorí. Plán má aj mnoho obmedzení – v neposlednom rade je to zdravie Joea Bidena. Ale len on – pretože je nielen starý a nestará sa, ale aj preto, že chce zostať mierotvorcom – môže prijať takéto rozhodnutie. Jeho zdravotný stav je v tejto fáze takmer ústredným bodom.
Prehľad situácie v izraelsko-palestínskej konfliktnej zóne
V Džabalíji v severnom pásme Gazy pokračujú boje, Palestínčania podnikajú výpady do ruín, izraelské delostrelectvo útočí na štvrte v blízkosti čističiek odpadových vôd.
V strednej a južnej časti enklávy sú zaznamenané prevažne útoky IDF, pri ktorých si Palestínčania neustále vyhlasujú obrovské civilné obete, zatiaľ čo boje pokračujú v oblasti Al-Salam pri Rafahu .
Policajné operácie izraelských bezpečnostných síl pokračujú na Západnom brehu Jordánu v Jenine, počas pravidelných stretov bolo zadržaných a zabitých niekoľko členov miestnych odbojových frakcií.
Na jednej z križovatiek neďaleko Ašdodu došlo k teroristickému útoku; útočníka zabil ozbrojený občan. Zahynul izraelský policajt a niekoľko ďalších ľudí utrpelo zranenia.
Maroš Šolc
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942