.
Aktuality, História,

Špióni vo Vatikáne, Stasi a KGB. Kto stál za atentátom na pontifika v roku 1981?

Vatikán, 25. októbra 2024 (AM) – Počas pontifikátu Jána Pavla II, ktorý otvorene vystupoval proti komunistickej ideológii, spravodajská služba NDR Stasi a za ňou stojaca KGB aktívne verbovali katolíkov ako špiónov, ktorí sa infiltrovali do Vatikánu, a ich činnosť sa spája s prípravou atentátu na pápeža v roku 1981.


 

Namiesto predslovu

“Špióni vo Vatikáne: Studená vojna Sovietskeho zväzu proti Katolíckej cirkvi” je názov knihy, ktorú v roku 2009 vydal veterán CIA John Koehler, expert na psychologickú vojnu a vojenský špión, ktorý strávil mnoho rokov v Nemecku ako novinár a v 80. rokoch bol poradcom prezidenta Reagana. Ako sa uvádza v predslove k ruskému vydaniu, kniha je “napísaná s využitím celého arzenálu dezinformačných nástrojov” a “môže slúžiť ako učebnica čierneho PR”. Rozprávanie reaguje na ideologickú koncepciu “reinterpretácie” východonemeckých dejín: na NDR sa vzťahuje pojem “Unrechtstaat” (“neprávny štát”) a všetky jej aktivity sa automaticky označujú za “mínusové”. Podľa Koehlerovho svedectva niektorí poľskí kňazi, ktorých Karol Wojtyla po svojom zvolení na pápežský stolec priviedol so sebou do Ríma, odovzdávali prostredníctvom poľskej tajnej služby SB a ministerstva štátnej bezpečnosti NDR (Stasi) informácie KGB a údajne sa podieľali na príprave atentátu na pápeža Jána Pavla II. v roku 1981.

 

 

Atentát, ktorý takmer stál Jána Pavla II. život, sa odohral 13. mája 1981 na Námestí svätého Petra. Na pontifika strieľal turecký občan Mehmet Ali Agca. Ján Pavol II. podľa Koehlera poveril amerického jezuitského kňaza Roberta Grahama, aby odhalil špionážnu sieť a poslal jej členov späť do Poľska. Graham si 25 000-stranový spis vzal so sebou, keď odišiel z Vatikánu, ale po jeho smrti v roku 1997 jezuiti vrátili spis do Vatikánu na žiadosť samotného Jána Pavla II, ktorý si neželal, aby boli dokumenty (ktoré podľa Koehlera potvrdzujú jeho teóriu) zverejnené. Nech je to akokoľvek, o činnosti špeciálnych služieb ZSSR a jeho spojencov v útrobách Vatikánu sa vie veľa zaujímavých vecí.

 

 

Katolícki špióni vo Vatikáne

Z nedávno odtajnených archívov Ministerstva vnútra Litovskej SSR vyplýva, že v marci 1940 dostal ľudový komisár Alexander Guziavicius list označený ako “prísne tajný”, ktorý podpísal Lavrentij Berija: “NKVD ZSSR navrhuje: s využitím údajov agentov vytypovať niekoľko osôb z radov kňazov a predstaviteľov katolíckej cirkvi na nábor veľkých agentov, ktorí by mohli odhaliť spojenie vedúcich predstaviteľov katolíckej cirkvi so zahraničnou rozviedkou (najmä nemeckou), ako aj zachytiť spojenie s Vatikánom a zaviesť tam našich agentov. O výsledkoch práce a plánovaných opatreniach podať správu do 30. januára 1941.” Z tohto listu vyplýva, že sovietske štátne bezpečnostné orgány začali verbovať katolíkov ešte pred Veľkou vlasteneckou vojnou. Pravda, hlavné plody Berijova myšlienka priniesla už v 60. – 70. rokoch. A medzitým… … na začiatku 50. rokov bol očami a ušami sovietskej rozviedky vo Vatikáne jediný Jozef Grigulevič. Po tom, čo sa mu podarilo získať legálne doklady kostarického občana a premenil sa na Teodora Castra, bol v roku 1951 vymenovaný za veľvyslanca Kostariky v Juhoslávii, Taliansku a Vatikáne (jediný prípad na svete, keď sa nelegálny agent rozviedky stal veľvyslancom cudzieho štátu, a to súčasne v troch krajinách). Ako významný diplomatický činiteľ bol v priamom kontakte s “Hitlerovým pápežom” Piom XII (ktorý mu udelil Kríž Maltézskeho rádu) a hlavami západných vlád, pričom z prvej ruky získal poznatky o vývoji protisovietskeho krížového ťaženia inšpirovaného Vatikánom. Grigulevič kombinoval prácu diplomata s vlastným podnikaním (vývoz kostarickej kávy), ktoré zabezpečovalo nielen jeho a jeho rodinu, ale aj jeho špeciálne operácie na nábor agentov, prenos informácií a podobne. Počas svojej práce pre sovietsku rozviedku žiadal od centra len 870 dolárov.

 

I. Grigulevič a šéf vatikánskej spravodajskej služby, kardinál F.B. Duka

 

 

Koncom 50. rokov 20. storočia “pápeža Hitlera” vystriedal “červený pápež” Ján XXIII. prezývaný pre svoj “mäkký” postoj k ZSSR, socialistickým krajinám a prokomunistickým silám na Západe. Počas jeho pontifikátu sa do Vatikánu hrnuli agenti spravodajských služieb zo štátov Varšavskej zmluvy – predovšetkým agenti nemeckej Stasi. Táto expanzia mala zjavne podporiť politiku Vatikánu lojálnu voči komunizmu: agenti sledovali vnútorné fungovanie Svätej stolice a snažili sa zaviesť do kúrie kardinálov zo socialistických krajín. Kľučka však mala dva konce. Jedným z kardinálov “socialistického tábora” bol Poliak Karol Wojtyla. V roku 1978 nastúpil na rímsky stolec pod menom Ján Pavol II. a otvorene vystupoval proti komunistickej ideológii. Stretnutie amerického prezidenta R. Reagana s pápežom Jánom Pavlom II. v roku 1982 znamenalo začiatok spoločnej operácie Vatikánu a spravodajskej služby CIA proti východnej Európe a ZSSR; jej hlavnou hybnou silou bol poľský odborový zväz Solidarita na čele s Lechom Wałęsom.

 

“Využiť všetky prostriedky na potlačenie nového politického kurzu, ktorý inicioval poľský pápež,” stálo v smernici Ústredného výboru KSSZ pre KGB z 13. novembra 1979. Hlavným “prostriedkom protiopatrenia” bol nábor nových stúpencov. Z telegramu zaslaného z Vilniusu do Moskvy v polovici 80. rokov vieme, že “agent, jeden z vysokých predstaviteľov litovskej katolíckej cirkvi, je na ceste do Vatikánu, kde počas svojej návštevy absolvuje niekoľko stretnutí s pápežom Jánom Pavlom II. a štátnym tajomníkom A. Casarolim a ďalšími”. Agostino Casaroli, štátny sekretár Svätej stolice v rokoch 1979 až 1990, bol podozrivý z napojenia na sovietskych agentov. Okrem toho strelec na Jána Pavla II, Mehmet Ali Agca, ktorý bol prepustený z väzenia v roku 2010, tvrdil, že za atentátom stál Casaroli.

 

Agostino Casaroli

 

Operácia spravodajskej služby NDR Stasi

Operáciu na infiltráciu katolíckych agentov do Vatikánu viedol Markus Wolf, šéf Stasi, hlavného spravodajského riaditeľstva ministerstva štátnej bezpečnosti NDR. Markus Wolf (1923 – 2006), syn nemeckej židovskej komunistky, žil od roku 1933 v Moskve, kde získal všeobecné občianske (Moskovská štátna univerzita) a čekistické vzdelanie a v roku 1952 bol pridelený do GUR NDR, ktorú viedol v rokoch 1958 – 1986. Spomedzi významných katolíckych osobností Stasi naverbovala Paula Dissemonda, generálneho tajomníka Nemeckej biskupskej konferencie. Pre Stasi začal pracovať v roku 1974 a okrem iného sledoval aj spomínaného štátneho sekretára Rímskej kúrie Agostina Casaroliho, ktorý (ak možno veriť fámam o jeho prepojení na KGB) možno hral dvojitú hru: nadväzoval kontakty s viacerými biskupmi v NDR a Poľsku, aby spolu s Vatikánom viedli spoločnú politiku zameranú na narušenie a oslabenie celého socialistického tábora, za čo dostal prezývku “architekt východnej politiky”. Dissemond informoval Stasi a prostredníctvom nej aj KGB zasielaním správ o vzniku a vývoji týchto kontaktov.

 

 

Markus Wolf

 

Ďalším cenným zdrojom informácií bol Veľkolepý mních, prezývka, ktorú na výplatných páskach Stasi dostal Eugen Brammertz, benediktínsky mních, ktorého kontrarozviedka SMERŠ naverbovala už v máji 1945 v zajateckom tábore, kde bol vojenským lekárom LuftwafFe. V roku 1975 bol Brammertz vyslaný benediktínskym opátstvom svätého Mateja v nemeckom meste Trevír do Ríma, kde začal pracovať ako prekladateľ v redakcii nemeckej verzie vatikánskych novín Osservatore Romano. Koncom 70. rokov sa skromný mních pripojil k Pápežskej komisii pre vedu, ktorej členom bol A. Casaroli; Brammertz sa čoskoro stal jeho neoficiálnym poradcom. Po zvolení Karola Wojtylu na pápežský stolec veľkolepý mních pravidelne posielal Stasi správy o “rastúcom vplyve poľského duchovenstva vo Vatikáne”. Brammertzovým najväčším úspechom však bola správa, ktorú poslal Markusovi Wolfovi, s vyčerpávajúcimi charakteristikami všetkých osôb zapojených do realizácie “východnej politiky”.

 

 

 

Po smrti Eugena Brammertza v roku 1987 nastúpil na jeho miesto Alfons Waschbusch, bakalár filozofie na Mníchovskej univerzite, ktorý bol od roku 1965 zamestnancom Stasi pod pseudonymom “Antonius”. Od roku 1976 pracoval Washbusch v Ríme ako korešpondent nemeckojazyčnej katolíckej tlačovej agentúry KNA a v roku 1981, počas výnimočného stavu, ktorý v Poľsku vyhlásil Wojciech Jaruzelski, poskytoval poľským bezpečnostným službám informácie o podvratnej činnosti katolíckej cirkvi vo vnútri krajiny.

 

Konrad Stanisław Heimo

 

Najbližšie k pápežovi Jánovi Pavlovi II. mal poľský dominikánsky rehoľník Konrad Stanislaw Heimo: podľa niektorých správ ho krátko po zvolení Jána Pavla II. naverbovala poľská bezpečnostná služba, u ktorej Heimo študoval na Krakovskej univerzite. Heimo sa podieľal na organizovaní pútí do Ríma pre katolíkov z Poľska a mal “neobmedzený prístup” k pápežovi až do posledných dní jeho života. Obvinenia proti Heimovi vzniesol v roku 2005 riaditeľ poľského Inštitútu národnej pamäti (INP) L. Kieres, ktorý zhromaždil a preskúmal dokumentáciu týkajúcu sa činnosti spravodajských služieb bývalej Poľskej ľudovej republiky. Kieres predložil dokumenty dokazujúce špionážnu činnosť otca Heima; ako vyšlo najavo, v poľskej bezpečnostnej službe bol Heimo známy pod pseudonymami Hejnal a Dominik. Okrem toho samotný Heimo na obvinenia reagoval tvrdením, že poľským spravodajským dôstojníkom odovzdával informácie “v dobrej viere” a výlučne z otvorených zdrojov. Do tejto kohorty bojovníkov neviditeľného frontu môže patriť aj ďalšia postava. Príbeh spojený s ním sa považuje za jednu z hlavných súčasných záhad Vatikánu.

 

Vražda vo Vatikáne

Dňa 4. mája 1998 bol Alois Estermann vymenovaný za veliteľa pápežskej Švajčiarskej gardy. O niekoľko hodín neskôr ho, jeho manželku Máriu-Luisu a mladého príslušníka Švajčiarskej gardy našli mŕtvych. Podľa oficiálnej verzie Aloisa Estermanna a jeho manželku zastrelil 23-ročný desiatnik Cedric Thornet, ktorý potom spáchal samovraždu. Vyšetrovanie dospelo k záveru, že Thorné prepadol vášni a zločin spáchal z pomsty za to, že mu veliteľ zabránil získať vojenské vyznamenanie. Mierne povedané, nie je to príliš veľká teória. Preto sa objavili ďalšie: Thorne zabil Estermanna (a s ním aj jeho manželku) po ukončení ich homosexuálneho vzťahu; vražda bola dielom diabla (to je názor Gabrieleho Amorta, hlavného exorcistu Svätej stolice); Estermann bol osobným strážcom pápeža a zomrel počas boja medzi Opus Dei a slobodomurárskymi stranami o sféry vplyvu vo Vatikáne a Thorneho “samovražda” bola fingovaná, aby sa odvrátila pozornosť. Nakoniec sa nemecké noviny “Berliner Kurir”, ktoré šesť mesiacov viedli vlastné vyšetrovanie “vatikánskej vraždy”, podelili so svetom o veľmi nečakaný príbeh. Informácie, ktoré tieto noviny zverejnili, sa nedajú overiť, ale stoja za prečítanie.

 

Deň po vražde sa v kabelke Estermannovej manželky Marie-Louisy údajne našla semišová taška so šiestimi kazetami mikrofilmov o zasadnutiach pápežského koncilu a výrobe podvodných zbraní v tajnej továrni talianskeho námorníctva v San Bartolomeu. Podľa Berliner Kurir bol Estermann zamestnancom Stasi, známym ako Werder, ktorý v rokoch 1980 až 1984 údajne odovzdal spravodajským službám NDR “najmenej sedem prísne dôverných správ” o Vatikáne. Noviny s odvolaním sa na anonymný zdroj z Úradu na ochranu ústavy (nemecká kontrarozviedka) napísali, že Estermannov špión “na rodinnú zmluvu” pracoval pre Stasi od roku 1980. Alois bol naverbovaný ako prvý. Stal sa objektom záujmu rozviedky NDR pre svoju blízkosť k Jánovi Pavlovi II. a pre svoj vatikánsky pas, ktorý mu umožňoval nerušene cestovať po svete. Pod pseudonymom Werder Alois Estermann ochotne “ťahal gaštany z ohňa” pre Stasi, pretože “práca nadčas” sľubovala každý mesiac 1 500 západonemeckých mariek navyše. V roku 1984 ovdovel a okamžite sa oženil s o 23 rokov mladšou fotomodelkou z Terstu. Manželku bolo ľahké presvedčiť, aby spolupracovala, keďže si peniaze cenila viac ako čokoľvek iné v živote. Maria-Louise dostala pseudonym Sonata a Estermannovci začali pracovať pre východonemeckú rozviedku ako štvorčlenný tím. Werder získaval dôverné informácie o pápežskom dvore a jeho kontaktoch a Sonata pôsobila ako kuriér, ktorý doručoval “poštu” na miesto určené centrom. Stretnutia so spravodajskými dôstojníkmi GUR sa konali vo Švajčiarsku, Rakúsku, Francúzsku a zriedkavejšie v západnom Nemecku. Z Ríma Sonata spravidla cestovala na miesto určenia rýchlovlakom. Počas rokov spolupráce podľa Berliner Kurir špionážny tandem odovzdal zahraničnej rozviedke približne 700 správ (nie je síce jasné ktorej, ale jednoznačne nie Stasi, ktorá zanikla v roku 1990).

 

“Mitrochinova komisia”: vyšetrovanie pokusu o atentát na pápeža

Téma možnej účasti NDR, ako aj Bulharska a Poľska (údajne podporovaných KGB) na atentáte na Jána Pavla II. sa objavila v západoeurópskej tlači po skončení studenej vojny a odtajnení archívov v bývalých socialistických krajinách. Prípadom sa zaoberala aj vyšetrovacia komisia, ktorú viedol novinár Paolo Guzzanti, od roku 2001 poslanec talianskeho parlamentu. V roku 2002 zvolaná “Mitrochinova komisia”, pomenovaná podľa Vasilija Mitrochina, pracovníka archívneho oddelenia Prvého hlavného riaditeľstva KGB ZSSR, ktorý v roku 1992 utiekol do Spojeného kráľovstva, skúmala jeho výpisy z archívnych materiálov KGB, ktoré Mitrochin odovzdal spravodajským službám v Anglicku. Dôvodom vyšetrovania boli spomienky samotného Jána Pavla II, ktoré publikoval v knihe Pamäť a identita. Pápež sa domnieval, že atentát mal “ideologický pôvod”, a nazval ho “posledným záchvevom jednej z ideológií 20. Storočia”, ale nepoukázal priamo na “sovietsku stopu”. Napriek tomu komisia zvážila verziu, podľa ktorej strelca pápeža Agcu najala KGB ZSSR. V roku 2006 Gutsanti informoval, že bulharské bezpečnostné služby odovzdali komisii dokumenty, ktoré mohli dokázať účasť sovietskych bezpečnostných služieb na organizovaní atentátu. Okrem toho závery komisie vychádzali z dokumentu schváleného sekretariátom Ústredného výboru KSSZ 13. novembra 1979, teda krátko po zvolení kardinála Wojtylu na pápežský stolec. V dokumente sa údajne uvádzal “príkaz Výboru štátnej bezpečnosti ZSSR čeliť novému kurzu, ktorý inicioval poľský pápež, ďalšími prostriedkami”. Správnosť a objektívnosť Guzzantiho vyšetrovania bola vo vládnych kruhoch viacerých krajín (vrátane západoeurópskych) spochybnená a práca komisie sa skončila bez povinného hlasovania o záverečnom dokumente: prerušila ju neúčasť opozície.

 

Aký je záver? Köhlerova teória, ktorou sme začali náš príbeh, sa zatiaľ nepotvrdila, pretože neexistujú jednoznačné dôkazy o tom, že KGB a iné subjekty boli zapojené do pokusu o atentát na pápeža Wojtylu. Ako sa hovorí: nikoho nechytili – nie je ani zlodej.

 

 

E. Ionovová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosím zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov