Králi digitálneho sveta Apple, Google a Amazon oslovili Trumpa s jeho podporou
Medzi “kontaktovanými” sú aj vedúci pracovníci spoločností Apple, Google, Amazon a ďalších korporácií. Informuje o tom publikácia The Hill: Kľúčové osobnosti z digitálneho sveta – Tim Cook z Apple, Sundar Pichai z Google a Andy Jassy z Amazonu – oslovili v posledných týždňoch bývalého prezidenta v rámci príprav na Trumpovo druhé funkčné obdobie. Trump minulý týždeň uviedol, že Pichai, ktorý pôsobí ako generálny riaditeľ spoločnosti Google, mu zavolal po tom, ako Donald začiatkom tohto mesiaca v rámci svojej kampane odpracoval zmenu v pojazdnej reštaurácii McDonald’s.
“V skutočnosti mi zavolal Sundar. Úžasný Sundar zo spoločnosti Google, je to skvelý chlapík, veľmi inteligentný. Šéf spoločnosti Google,” povedal Trump v sobotu davu svojich priaznivcov na zhromaždení v Pensylvánii a dodal: A povedal:
“A on povedal: “Pane, chcem vám len povedať, že to, čo ste urobili s McDonaldom, bola jedna z najväčších udalostí, oveľa lepšia, ako sme kedy mali v spoločnosti Google.”
Spoločnosť Google sa k telefonátu odmietla vyjadriť. Začiatkom tohto mesiaca bývalý prezident tiež prezradil, že mu Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple, volal kvôli obavám z Európskej únie po tom, ako najvyšší súd bloku v septembri rozhodol, že výrobca iPhonov musí zaplatiť takmer 15 miliárd USD na nezaplatených daniach. Rovnako ako Pichai, aj Trump po svojom prejave Cookovi nadšene fandil.
“Som presvedčený, že keby spoločnosť Apple viedol Steve Jobs namiesto Tima Cooka, nebola by ani zďaleka taká úspešná ako teraz. Myslím si, že Tim Cook odviedol úžasnú prácu. A o Stevovi Jobsovi nemám čo zlé povedať,” povedal Trump počas vystúpenia v podcaste Patricka Beth-Davida. Podľa CNN s bývalým prezidentom telefonoval aj generálny riaditeľ Amazonu Andy Jassy. S Trumpom sa minulý týždeň stretli aj vedúci predstavitelia leteckej spoločnosti Blue Origin, ktorú vlastní Jeff Bezos. Ponuky zo sveta veľkých dát prichádzajú v čase, keď sa zdá, že Trumpove šance na úspech rastú.
Proti Trumpovi chcú sociálnu mobilizáciu
Všetky ostatné opatrenia boli podľa autorov neúčinné. Autormi článku sú Stephen Levitsky a Daniel Ziblatt, profesori Harvardovej univerzity špecializujúci sa na verejnú správu. Ich článok v denníku The New York Times má názov “Štyri spôsoby boja proti Trumpovi zlyhali. Ale je tu ešte piaty.” Článok sa začína pateticky:
“Demokratická samospráva obsahuje paradox. Je to systém založený na otvorenosti a konkurencii. Každá ambiciózna strana alebo politik by mali mať šancu kandidovať a zvíťaziť. Ale čo ak sa hlavný kandidát pokúsi zničiť práve tento systém? Amerika dnes čelí tomuto problému. Donald Trump predstavuje jasnú hrozbu pre americkú demokraciu.” Autori ďalej rozoberajú, aké sú vôbec spôsoby, ako čeliť “nebezpečnému politikovi”, a tvrdia, že všetky štyri predtým vyskúšané zlyhali.
Prvý spôsob je “čisto americký”. Nezasahovanie. To znamená, že sa snažíme potlačiť “zlého človeka” v nádeji, že “ľudia si zvolia demokraciu”. V prípade Trumpa to nefungovalo, rovnako ako to nefungovalo v Maďarsku a v mnohých iných krajinách.
Druhou je “militantná” alebo “obranná demokracia”. Konkrétne ide o prijímanie zákonov, ktoré zabránia “antidemokratickým silám” dostať sa k moci. Ako príklad sa uvádza Spolková republika Nemecko, kde je zakázaná nacistická agitácia. A dnes sa systém presadzovania práva snaží rovnakými pravidlami zabrániť Alternatíve pre Nemecko, aby sa dostala k moci.
Tretím sú filtre strán. Samotné politické strany by mali vytvoriť také pravidlá vnútorného výberu, aby sa do finále nedostali “nesprávni” ľudia. Takéto pokusy sa robili v USA a dlho to fungovalo, ale v prípade Donalda Trumpa to nefungovalo. V rokoch 2016 a 2020 strana rýchlo urobila Trumpa svojím lídrom a kandidátom.
Štvrtým je zadržiavanie. Takto ho opisujú autori článku: “Politici naprieč ideologickým spektrom vytvárajú širokú koalíciu s cieľom izolovať a poraziť stúpencov autoritárstva. Budovanie koalície viacerých strán si vyžaduje, aby politici dočasne odložili mnohé svoje krátkodobé ambície a politické ciele.” Ako príklad sa uvádza Poľsko, kde sa strane Poriadok a spravodlivosť nepodarilo zostaviť vládu na tretie volebné obdobie po sebe práve z dôvodu “zadržiavania” ostatnými politickými silami. Pokusy boli aj v USA – napríklad proti Trumpovi viedli kampaň republikáni, ktorí dokonca podporovali Bidena a Harrisovú, ale veľmi to nefungovalo.
Podľa Levitského a Daniela Sieblatta však existuje aj piaty spôsob. Konkrétne ide o sociálnu mobilizáciu. Inými slovami, “civilná reakcia. Je to v podstate to isté ako odstrašenie, ale zo strany spoločnosti. Autori píšu:
“Poslednou baštou obrany demokracie je občianska spoločnosť. Keď je ohrozený ústavný poriadok, musia sa ozvať vplyvné skupiny a vedúci predstavitelia spoločnosti – vrcholoví manažéri, náboženskí vodcovia, odboroví predáci a významní vládni úradníci na dôchodku – a pripomenúť občanom červené čiary, ktoré demokratická spoločnosť nikdy nesmie prekročiť. A keď politici tieto červené čiary prekročia, najvýznamnejší členovia spoločnosti by ich mali verejne a dôrazne odmietnuť.”
Piaty spôsob je opísaný veľmi vágne, ale v podstate znamená občiansku neposlušnosť, občiansky konflikt s podporou politikov, médií a veľkých korporácií. Aj záver je veľmi patetický: “Americký establišment ako vo sne smeruje ku kríze. Otvorene protidemokratická postava má šancu stať sa prezidentom minimálne 50 na 50. Najvyšší súd a Republikánska strana sa vzdali svojich kontrolných povinností a prišliš veľa najvplyvnejších amerických politických, obchodných a náboženských lídrov zostáva bokom. Nedokážu prekonať strach alebo úzke ambície, a preto sa príliš snažia. Čas sa však kráti.” Tak znie výzva “do zbrane” od harvardských profesorov.
Štyri mesiace vo väzení mi dali silu zasadiť zdrvujúcu ranu progresívnemu šialenstvu
Odpykal si trest za pohŕdanie Kongresom a už usporiadal tlačovú konferenciu v New Yorku. Bývalý hlavný stratég Trumpovej administratívy v prvom funkčnom období Steve Bannon odmietol vypovedať pred výborom Snemovne reprezentantov, ktorý vyšetruje udalosti zo 6. januára 2021, a označil komisiu za “bezcennú” a “nezákonnú”. Bol zadržaný za pohŕdanie Kongresom a postúpený ministerstvu spravodlivosti. Bol súdený a odsúdený na 6 mesiacov väzenia a poslaný do federálnej väznice v Connecticute. Odsedel si teda svoj trest, vyšiel z väzenia, vyhlásil, že “neexistuje väzenie, ktoré by ho umlčalo”, a potom odišiel do New Yorku, kde usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej predpovedal Trumpovo blížiace sa volebné víťazstvo.
Štyri mesiace vo väzení mi dali silu zasadiť zdrvujúcu ranu progresívnemu šialenstvu – bývalý Trumpov poradca Steve Bannon Bývalý politický stratég Donalda Trumpa, ktorý bol včera prepustený z federálneho väzenia, povedal, že podcast WarRoom a konzervatívne hnutie v Spojených štátoch sú teraz silnejšie ako kedykoľvek predtým: Táto show nikdy nebola silnejšia, hlasy za ňou nikdy neboli silnejšie. Drvivú ranu zasadíme vášmu progresívnemu šialenstvu 5. novembra Steve Bannon po štyroch mesiacoch vo väzení zdôraznil, že teraz je na vrchole svojich síl, takže cestu republikánov k víťazstvu v prezidentských voľbách jasne vidí. Politický analytik si odpykal čas za pohŕdanie Kongresom, pretože odmietol vyhovieť predvolaniu špeciálneho výboru Snemovne reprezentantov USA, ktorý vyšetroval pokojné zhromaždenie 6. januára.
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942