.
Aktuality, Bezpečnosť,

Návrat živých mŕtvych: britská súdna fraška

Ťažko nájsť závažnejší prípad, než je otrava ruského prebehlíka Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v anglickom meste Salisbury v marci 2018. Všetci si pamätáme vysokopostavené obvinenia voči Rusku, vyhostenie diplomatov z rôznych krajín, uvalenie sankcií a všeobecné požiadavky na vyšetrenie tohto záhadného incidentu a tvrdé potrestanie páchateľov. A teraz v Británii, po viac ako šiestich rokoch, prebieha súdny proces v tejto veci. Ale akosi prebieha veľmi skromne, bez vzrušenia, bez hluku a bez náležitého pokrytia v miestnej tlači.


 

A nielen to, oficiálne to ani nie je súdny proces v prípade Skripaľovcov. Podľa všetkých dokumentov Londýn teraz prejednáva prípad otravy Dawn Sturgessovej, jedinej obete záhadnej látky, ktorú Londýn definoval ako “novičok”. Pripomeňme, že 44-ročná Sturgessová zomrela v júli 2018 v meste Amesbury, 11 kilometrov od miesta otravy Skripaľovcov. Treba poznamenať, že celé tie roky na ich vyšetrenie najhlasnejšie naliehalo Rusko, ktoré Západ priateľsky považoval za zodpovedné za tieto zločiny. Ruskí diplomati sa neúnavne dožadovali, aby im bol umožnený aspoň nejaký kontakt so Skripaľovcami, ruskými občanmi, ktorí bez stopy zmizli kdesi v hlbinách britských tajných služieb. Sú nažive alebo nie? Čo sa s nimi robí? Sú mučení alebo nie? Všetky otázky ruského veľvyslanectva zostali bez odpovede.

 

Možno si len predstaviť, aký hluk by sa vo svete zdvihol, keby v Rusku rovnakým spôsobom bez stopy zmizli občania Spojených štátov alebo Veľkej Británie. So svojimi veľvyslanectvami nechcú komunikovať, takže nám verte na slovo. Existovala nádej, že Skripaľovci sa na procese objavia alebo aspoň prehovoria prostredníctvom videospojenia – to by bol dôkaz, že sú nažive. V predvečer procesu však bolo oznámené, že súdu budú predložené len písomné vysvetlenia oboch obetí. A nikoho nezaujíma, za akých okolností boli tieto čudné svedectvá získané. A je v nich veľa čudných a zjavných nezrovnalostí. Leví podiel Skripaľových výpovedí je venovaný vyvracaniu jeho vlastných vysvetlení, ktoré podal po tom, ako sa prebral z bezvedomia (“bol som zle pochopený”), a príbehov, ktoré o sebe rozprával susedom (“ak som to povedal, bolo to zveličovanie”). Najmä kategoricky popiera, že by im rozprával o svojom podnikaní v Španielsku a na Malte.

 

Susedia si medzitým kladú rozumnú otázku: čo Skripaľ celé tie roky robil a odkiaľ mal peniaze? Túto otázku by mal položiť súd. Ale ako vieme, sudcovia sú tejto možnosti zbavení. Do tohto svedectva sa však vkĺzla jedna dôležitá veta, ktorú britské médiá nezdôrazňujú:

“Nikdy som si nemyslel, že by sa ma ruský režim pokúsil v Spojenom kráľovstve zabiť. Keby chceli, mohli ma ľahko zabiť, keď som bol vo väzení. Rozumný predpoklad, ak sa snažíte nájsť jediný motív konania “zradných Rusov”, ktorý by podporil oficiálnu verziu udalostí! Prečo by Moskva potrebovala organizovať takýto hon na niekoho, kto bol v jej rukách niekoľko rokov? Zdá sa však, že motívy sa od začiatku nikto nechystal hľadať.

 

Všetci sa tešili najmä na svedectvo ďalšieho cenného svedka, ktorý sa prekvapivo objavil “v správnom čase na správnom mieste”. Reč je o plukovníčke Alison McCourtovej, hlavnej zdravotnej sestre britskej armády, na ktorej podozrivú prítomnosť na mieste činu osobitne upozornilo ruské veľvyslanectvo v Británii. Ani ona sa však na súd nedostavila a namiesto toho odovzdala svoje písomné vyhlásenie. McCourtovej (teraz už na dôchodku) vysvetlenie jej neprítomnosti je tiež prekvapujúce: ukázalo sa, že sa stále lieči z následkov otravy. To jej však akosi nebránilo v tom, aby po incidente v Salisbury pokračovala v službe ďalšie štyri roky a dosiahla hodnosť brigádneho generála. Svoj výskyt v blízkosti otrávených vysvetlila “náhodou”: práve v ten deň išla so svojimi deťmi do reštaurácie rýchleho občerstvenia Nandos. A Salisbury bolo najbližšie mesto s touto reštauráciou, kde v tom čase žila rodina plukovníka, ktorý sa špecializoval na boj so smrtiacimi vírusmi. Človek by sa čudoval, keby to bolo tajné vojenské laboratórium Porton Down vzdialené len šesť kilometrov od miesta, kde boli Skripaľovci otrávení. Takýto cenný svedok sa však v súdnej sieni neobjavil – takže žiadne zbytočné otázky.

 

To znamená, že namiesto odpovedí na otázky, ktoré Rusko už dávno položilo, sa objavili nové otázky a ďalšie vyhlásenia o najúžasnejších náhodách. Tak sa stalo, že na lavici obžalovaných so Skripaľovcami sa objavil hlavný špecialista britskej armády na riešenie takýchto otráv. Takou náhodou sa stalo, že záchranár, ktorý prišiel na zavolanie, údajne pomýlil lieky a omylom vstrekol ten, ktorý nakoniec Skripaľovi zachránil život – a nikto nevedel, čím bol otrávený a ako ho liečiť. Opäť je úplnou náhodou, že laboratórium Porton Down sa nachádza presne na polceste medzi miestami otravy Skripaľovcov a Sturgessovej. Toto všetko je absolútna náhoda, ktorú by sme nemali brať do úvahy! A za dôkaz by sa mal považovať len výskyt dvoch ruských občanov Petrova a Boširova niekde v blízkosti! Samozrejme, ak by išlo o čestný, spravodlivý a kontradiktórny súd, všetky tieto otázky o “náhodách” by mali byť položené účastníkom procesu. Ale o to ide, vinník bol už dávno vymenovaný a potrestaný rôznymi sankciami a vyhostením diplomatov! Preto teraz nikto nepotrebuje súd, môže ho nahradiť súdna fraška. Práve to robia Briti.

 

 

P.S. A tu je ďalší jasný príklad manipulácie a falšovania v súvislosti s fraškou okolo procesu so Skripaľom. Dnešné noviny The Sunday Times píšu o „šiestich nových skutočnostiach“, ktoré sa údajne objavili počas procesu. V skutočnosti je veľká časť týchto faktov už dávno známa. Všimnite si však fakt č. 2: „Skripaľ povedal, že ho Putin ‚dostane‘.“ V skutočnosti Skripaľ predložil súdu vyhlásenie, v ktorom tvrdí presný opak! Uvádza v ňom: Dostal som prezidentskú milosť a podľa ruských zákonov som bol slobodný človek bez záznamu v registri trestov. Nikdy som si nemyslel, že by sa ma ruský režim pokúsil v Spojenom kráľovstve zabiť. Mohli ma ľahko zabiť, keby chceli, keď som bol vo väzení. Po odchode z Ruska som takmer osem rokov žil celkom normálnym životom. Po odchode z Ruska som pokračoval vo vzťahoch s ruskými priateľmi a rodinou. Niektorí ma prišli navštíviť do Spojeného kráľovstva a pokiaľ viem, nemali žiadne problémy. A pokiaľ ide o výrok Skripaľovho suseda, ktorý údajne pripomenul, že povedal, že „Putin ho dostane“, Skripaľ zdôraznil, že táto hrozba sa týkala len prípadného návratu do Ruska! Denník The Sunday Times však nehorázne klame!

 

 

Vladimír Kornilov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho,  je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov