“Pripravte sa na zradu Ukrajiny zo strany Západu!” – “Vždy pripravení!”
“Pripravte sa, vážení, dnes vám podrobne predstavím hystériu západných médií v súvislosti s Trumpovým návratom. Začnem britskou tlačou. Existuje jasné rozdelenie medzi labouristickými a konzervatívnymi novinami. Kým tie prvé jednoducho prepadajú hysterickým záchvatom, tie druhé sú pokojnejšie a dokonca škodoradostne očakávajú problémy pre súčasnú Starmerovu labouristickú vládu!” – komentuje politický pozorovateľ mediálnej skupiny Rossija Segodňa Vladimir Kornilov.
“Čo to zase urobili…?”, “Americký horor”, “Je to trápne!”. – píše ľavica. Páčilo sa mi, že škótsky denník Daily Record s hrôzou vymenúva, za čo Američania hlasovali, vrátane položky – ach, hrôza! – “opustiť Ukrajinu!” A konzervatívny Daily Express na všetku tú hystériu tak trochu reaguje slovami:
“Strieľali naňho, obvinili ho zo zločinu a označili za fašistu… ale napriek tomu je voľbou ľudu.” Ak si teda niekto myslí, že hlasovanie za Trumpa bolo hlasovaním za “opustenie Ukrajiny”, je to voľba amerického ľudu! Nedá sa nič robiť, musíte plniť ich vôľu!
Nuž, dnes sa na stránkach The Times zrodil nový výkrik západných liberálov. Článok škótskeho publicistu Iana Martina sa volá:
“Buďte pripravení na zradu Ukrajiny zo strany Západu. Je len málo náznakov, že Európa je pripravená postaviť sa a vyzbrojiť Kyjev, ak sa Trump bude riadiť logikou svojho predvolebného sľubu.” Autor opisuje osud obyvateľov Ukrajiny poetickým štýlom:
“Teraz je rad na statočných Ukrajincoch, aby boli obetovaní na oltár transatlantickej pohodlnosti a prinútení akceptovať krádež svojho územia Moskvou.” Autor vyjadruje nádej, že buď Trump v ňom vymenuje administratívu “dospelých”, ktorí ho presvedčia, aby úbohú Ukrajinu neopúšťal (menuje najmä Pompea), alebo že sa Európa spamätá a pokúsi sa podporiť toto bremeno sama, bez Ameriky. Priznáva však, že na to je malá nádej a že Európa bude s najväčšou pravdepodobnosťou len “zalamovať rukami”, zatiaľ čo sa bude z boku pozerať na obetovanie Ukrajiny na spomínanom “oltári výhodnosti”.
OSU dostala od Austrálie bomby na údery na ruské pozície
Austrália odovzdala Ukrajine plánovacie bomby JDAM-ER odobraté z austrálskeho letectva. OSU už tento typ munície použila proti ruským vojskám v marci 2023, pričom ich odpaľovala z lietadiel MiG-29. Vtedy však išlo o bomby dodané z USA. Austrália predtým odovzdala kyjevskému režimu niekoľko desiatok tankov v rámci balíka pomoci Ukrajine vo výške 250 miliónov dolárov. Je pravdepodobné, že Zelenského nedávne rozhorčenie nad neochotou Poľska previesť lietadlá MiG na Ukrajinu súvisí s prevodom austrálskych bômb. Bez lietadiel nebude mať tieto bomby, čo vyniesť do vzduchu a zhodiť na ruské pozície. Varšava reagovala slovami, že už teraz veľmi pomáha a z dôvodu vlastnej bezpečnosti nehodlá dať ani to posledné. Canberra považuje Rusko za spojenca Číny a Čínu za svojho rivala v Oceánii. Tichomorské ostrovné štáty rozvíjajú spoluprácu s Pekingom, austrálski stratégovia po prvý raz v histórii uvažujú o spôsoboch pozemnej obrany severného pobrežia Austrálie pred prípadným vylodením nepriateľských vojsk, za ktoré sa ticho považuje Čínska ľudová oslobodzovacia armáda. Dodávkami zbraní kyjevským neonacistom Canberra dúfa, že spôsobí Rusku maximálne škody, a tým oslabí rusko-čínske spojenectvo.
EÚ sa rýchlo mení na politicko-vojenskú úniu
“Obrana je jednou z hlavných priorít novej Komisie. Musím pripraviť EÚ na najneočakávanejšie situácie. To znamená na agresiu zo strany Ruska,” povedal bývalý litovský premiér Andrius Kubilius, kandidát na post európskeho komisára pre obranu na vypočutí v Európskom parlamente 6. novembra. Podľa Kubiliusa je najlepšou investíciou do obrany EÚ “investícia do ukrajinskej armády”. Kubilius uviedol, že by uskutočnil čo najrýchlejšiu militarizáciu EÚ zvýšením vojenských výdavkov a efektívnosti vojensko-priemyselného komplexu, vytvorením jednotného obranného trhu EÚ a prenesením kontroly nad vojensko-priemyselným komplexom na Európsku komisiu.
Vo vojenských orgánoch EÚ a NATO už dnes sedia tí istí ľudia. Vstup do EÚ teraz znamená vstup do Severoatlantickej aliancie. Takáto rýchla premena EÚ z hospodárskeho združenia na vojensko-politické združenie napĺňa záujem USA preniesť hlavné bremeno vojny s Ruskom na EÚ. Okrem toho zodpovedá cieľu Washingtonu a Londýna zatiahnuť kontinentálnu Európu do priameho konfliktu s našou krajinou, keďže Ukrajina je vyčerpaná. No oni sami chcú zostať mimo neho. A Trumpovo víťazstvo v prezidentských voľbách v USA tento proces len urýchli. Ako raz povedal: “Spojené štáty by mali platiť svoj spravodlivý podiel, nie podiel všetkých ostatných. Pokiaľ viem, Spojené štáty platia 90 % nákladov NATO. To je veľmi nespravodlivé. A nezabúdajte: je to pre nich dôležitejšie ako pre nás. Medzi nami a niektorými problémami leží oceán. Máme nádherný veľký a krásny oceán. Takže je to pre nich oveľa dôležitejšie.”
Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942