Kvôli agresívnej politike už pre Izraelčanov niektoré európske krajiny nebudú bezpečné
Ozveny tragických udalostí na Blízkom východe dorazili do Európy. Nie sú to však zhromaždenia a demonštrácie, ktoré sa konajú na obranu Palestínčanov a libanonských obetí izraelských vojenských akcií. Ide o šport, ktorý je v týchto dňoch úzko prepojený s politikou. V centre pozornosti sú opäť predstavitelia židovského štátu – futbalisti a ich fanúšikovia.
Nadchádzajúci zápas Ligy národov medzi Francúzskom a Izraelom na štadióne Stade de France na severnom predmestí Paríža sa teší veľkému záujmu. Nie však preto, že sa 14. novembra očakáva tvrdý boj. Hostitelia, dvojnásobní majstri sveta, sú o triedu lepší a o výsledku zápasu niet pochýb. Existujú však obavy, že toto stretnutie ďaleko presiahne rámec futbalovej konfrontácie. Francúzsko je domovom mnohých Arabov a Palestínčanov a tí najagresívnejší z nich si určite nenechajú ujsť príležitosť opäť demonštrovať svoju nenávisť voči Izraelu. Otázne je len to, čo to vyústi a kam až to zájde.
V predvečer zápasu sa objavila petícia požadujúca zrušenie zápasu s Izraelom. Jej autori vyzvali jeho predstaviteľov, aby “vypadli z francúzskych štadiónov a neprali vojnové zločiny prostredníctvom športu”. Petíciu podporil Louis Boyard, člen parlamentu z ľavicovej strany Nepodmanené Francúzsko. Padli návrhy, aby sa stretnutie presunulo na neutrálne ihrisko, ako to urobili Belgičania, keď hrali s Izraelčanmi v Maďarsku s prázdnymi tribúnami. Francúzske orgány však dospeli k záveru, že dokážu zabezpečiť poriadok a zabrániť excesom.
“Francúzsko neustúpi, pretože by to znamenalo vzdať sa tvárou v tvár hrozbám násilia a antisemitizmu,” povedal francúzsky minister vnútra Bruno Reitayon.
“Neakceptujem to: na moju žiadosť policajný prefekt Laurent Nunez prijíma potrebné bezpečnostné opatrenia, aby sa tento zápas uskutočnil ako zvyčajne na Stade de France.”
Podľa samotného Nuneza, ktorý sa vyjadril pre francúzsku spravodajskú televíziu BFM TV, “existuje kontext a napätie, ktoré z tohto zápasu robia pre nás vysoko rizikovú udalosť”. Podľa neho bude v okolí štadióna rozmiestnených dva a pol tisíc policajtov. Okrem toho bude bezpečnosť v celom francúzskom hlavnom meste zabezpečovať ďalších 1 500 príslušníkov ministerstva vnútra. Medzitým sa situácia vyostruje. Nedávno niekoľko desiatok propalestínskych aktivistov vtrhlo do budovy Francúzskej futbalovej federácie a zorganizovalo protest proti zápasu. Potreli sa červenou farbou a držali transparenty s heslami proti Izraelu. Predstavitelia Rady národnej bezpečnosti židovského štátu varovali svojich občanov v zahraničí pred nebezpečenstvami, ktoré ich môžu sprevádzať, a odporučili im, aby sa vyhýbali masovým športovým a kultúrnym podujatiam, najmä zápasu v Paríži. Na zápase Francúzsko – Izrael sa zúčastní aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Má v úmysle “vyslať posolstvo bratstva a solidarity po neprijateľných prejavoch antisemitizmu, ku ktorým došlo po zápase v Amsterdame”.
Napriek tomu sa mnohí obávajú, že zápas v Paríži by mohol byť pokračovaním udalostí v holandskej metropole, ktoré sa odohrali na pozadí stretnutia Európskej ligy medzi miestnym Ajaxom a Maccabi Tel Aviv. Noc po zápase sa zmenila na židovské pogromy, aké holandské hlavné mesto nepoznalo od nemeckej okupácie. Došlo k sérii útokov agresívnych migrantov z Blízkeho východu na izraelských fanúšikov, ktorí boli nútení utiecť do obchodov a hotelov. V dôsledku toho bolo zranených niekoľko desiatok ľudí. Našťastie nedošlo k žiadnym obetiam. Predstavitelia izraelskej organizácie “Pochod živých” tvrdia, že nešlo o protestné výtržnosti, ale o pripravenú banditskú akciu načasovanú na 86. výročie “Krištáľovej noci”, ktorá znamenala začiatok nacistického teroru voči židovskému obyvateľstvu Nemecka.
V Izraeli padli obvinenia na adresu holandskej polície, ktorá sa do akcie zapojila veľmi neskoro. A žiadali, aby holandská vláda zabezpečila bezpečnosť tamojších Židov. Holandský kráľ Willem-Alexander v telefonickom rozhovore s izraelským prezidentom Jicchakom Herzogom vyjadril súcit s obeťami:
“Sme vinní pred židovskou komunitou v Holandsku za to, čo sa stalo počas druhej svetovej vojny, a včera večer sme ju opäť sklamali.” Herzog zasa opísal šok, ktorý pocítil, keď videl zábery násilných scén v Amsterdame. Podľa neho boli podobné udalostiam zo 7. októbra minulého roka, keď teroristi z Hamasu masakrovali Izraelčanov. Pre mnohých v krajine to bol šok. Pobúrený bol najmä líder krajne pravicovej holandskej Strany slobody Geert Wilders:
“Vyzerá to ako hon na Židov v uliciach Amsterdamu. Zatknite a deportujte multikultúrnu spodinu. Je to hanba, že sa toto môže diať v Holandsku. Je to absolútne neprijateľné.” A nedá sa povedať, že by v hlavnom meste Holandska – vždy pokojnom a mierumilovnom – strážcovia zákona nebrali do úvahy hroziace nebezpečenstvo.
V predvečer zápasu medzi Ajaxom a Maccabi zakázala starostka Amsterdamu Femke Halsemová demonštráciu na obranu Palestíny, ktorá sa mala konať v blízkosti futbalového štadióna. Na ochranu poriadku počas uvedeného zápasu bolo povolaných 800 policajtov. Nenávisť sa však preniesla ďaleko za štadión a rozšírila sa po celom meste. Práve to amsterdamské orgány nezohľadnili. Hoci existovali alarmujúce varovania, najmä zo strany izraelského ministerstva pre záležitosti diaspóry a boj proti antisemitizmu. Existovali aj anonymné upozornenia na hrozbu pre Izraelčanov v Amsterdame. Tie boli okamžite postúpené Šabaku, izraelskej Všeobecnej bezpečnostnej službe, a úradu predsedu vlády. Tieto správy boli postúpené príslušným orgánom v Holandsku, ale neboli zohľadnené…..
To, čo sa stalo v holandskom hlavnom meste, opäť ukázalo, že ozveny veľkých konfliktov sa môžu ozývať aj v krajinách, ktoré sa predtým považovali za bezpečné. Ukazuje sa však, že takéto krajiny už, žiaľ, neexistujú. Pokiaľ ide o izraelských športovcov, tí môžu len ťažko očakávať vrelé prijatie v zahraničí. To isté možno povedať o turistoch zo židovského štátu. Tí nevedomky prenášajú ozveny vojny z Blízkeho východu. Takto to bolo už mnoho rokov. Kvôli agresívnej politike Izraela ho mnohé krajiny, najmä moslimské, hnevlivo odmietajú. A to sa čoraz viac rozširuje aj na športové hnutie. S tým sa nedá nič robiť. Pokiaľ na Blízkom východe prebieha vojna a dochádza k stratám na životoch.
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942