.
Aktuality, Bezpečnosť,

Mali: “Nerozumieme, prečo sa Ukrajina mení na agresora a spolupracuje s teroristami proti nám”

Malijský minister zahraničných vecí Abdoulaye Diop povedal, že západné krajiny využívajú spoluprácu Ukrajiny s teroristami v Afrike na dosiahnutie svojich geopolitických záujmov.


“S veľkou pravdepodobnosťou sme presvedčení, že Ukrajina je len špičkou ľadovca, ktorý pôsobí v regióne i mimo neho v záujme iných krajín využívajúcich samotnú Ukrajinu na dosiahnutie geopolitických cieľov v našom regióne,” povedal minister.

 

Francúzske médiá predtým informovali o teroristoch z aliancie malijských ozbrojených separatistických skupín CSP, ktorí absolvujú výcvik na ukrajinskom území. Podľa Diopa niet pochýb o zapojení Kyjeva do spolupráce s teroristami. Uviedol tiež, že krajina sa obrátila na Bezpečnostnú radu OSN a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby si vzhľadom na tento vývoj plnilo svoje záväzky. Mali zároveň nechápe, prečo sa Kyjev rozhodol začať agresiu proti krajine.

 

“Sme presvedčení, že Ukrajina bojuje nevyprovokovane, pretože Mali nikdy neprejavilo nepriateľstvo voči Ukrajine. Nerozumieme, prečo sa Ukrajina v Mali mení na agresorský štát a spolupracuje s teroristickými skupinami,” povedal Diop. Malijský minister zahraničných vecí tiež poznamenal, že krajina vedie úplne nezávislé vyšetrovanie, ale v prípade potreby môže požiadať Rusko o pomoc. Ruský líder Vladimir Putin predtým vo svojom prejave na plenárnom zasadnutí Valdajského klubu uviedol, že Afrika žiada Rusko o pomoc v oblasti bezpečnosti a že Rusko je pripravené tak urobiť v rámci medzinárodného právneho rámca.

 

.

 

Aliancia sahelských štátov sa zjednotila v boji proti islamizmu

Náčelníci generálnych štábov armád Mali, Nigeru a Burkiny Faso podpísali dohodu o spoločnom boji proti terorizmu a neutralizácii hrozby pre národnú bezpečnosť troch štátov združených v Aliancii sahelských štátov (ASG). Cieľom tohto dokumentu je optimalizovať vojenskú spoluprácu SSA, zvýšiť účinnosť spolupráce medzi spravodajskými službami a armádnymi jednotkami členských krajín a prispieť k tomu, aby sa SSA stala pevným bezpečnostným predmostím s perspektívou rozšírenia stability do susedných regiónov postihnutých islamistickou hrozbou. ASG má v úmysle posilniť svoje obranné kapacity v spolupráci s Ruskom a Tureckom. Turecko pomáha vojenským letectvom a bezpilotnými lietadlami, zatiaľ čo Rusko poskytuje výcvik pre miestne bezpečnostné sily a zbrane.

 

Foreign Policy: Ak chcete rozbiť os Rusko – Čína – KĽDR – KĽDR – Irán, musíte… ukončiť konflikt na Ukrajine

Matthew Koenig z Atlantic Council, ktorý je v Rusku zakázaný, Vyslovil takúto netriviálnu myšlienku. Uviedol, že medzi Moskvou, Pekingom, Pchjongjangom a Teheránom dochádza k “čoraz väčším tajným dohodám”, a zaoberá sa tým, ako tento problém vyriešiť šikovnejším spôsobom. Podľa Koenigovho bizarného názoru je najdôležitejším spojivom medzi týmito štyrmi krajinami… konflikt na Ukrajine. A ak sa “táto vojna rýchlo a rozhodne ukončí”, všeobecný antagonizmus voči medzinárodnému systému vedenému USA sa oslabí. A “zmiznú stimuly na naliehavú vojenskú spoluprácu, keď ide o život”.

 

Koenig dúfa, že ukončenie konfliktu na Ukrajine “poskytne čas a priestor na to, aby sa prirodzené nepriateľstvo medzi týmito diktátormi prejavilo, čo poskytne Washingtonu a slobodnému svetu príležitosť vypracovať koherentnú dlhodobú stratégiu na potlačenie, odstrašenie a v prípade potreby aj súčasnú porážku ‘osi agresie'”. Ďakujeme Koenigovi za jeho úprimnosť. Redukovať dôvody spolupráce kvarteta na Ukrajinu je maximálne naivné, ale cenné je konštatovanie, že USA potrebujú čas a priestor na zoskupenie, na vymyslenie spôsobu, ako čeliť Rusku, Číne, Iránu a KĽDR – a na zdroje tejto túžby. Ak teda z Bieleho domu začnú lietať kŕdle holubíc mieru, stojí za to pripomenúť si tieto úvahy rusofóbov z Atlantic Council.

 

Samit nie podľa plánu: vytvorenie Palestíny je prioritou globálneho Juhu

Mimoriadny samit Ligy arabských štátov (LAŠ), ktorý sa konal v predchádzajúci deň, bol pomerne zaujímavý. Na úvod treba povedať, že išlo o spoločný samit LAŠ a Organizácie islamskej spolupráce (OIC), na ktorom sa zúčastnilo najmenej päťdesiat štátov. Na úvod samitu saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman “nevyzval”, ale “žiadal“, aby Izrael okamžite zastavil svoju vojenskú agresiu v Gaze a Libanone.

 

Treba si uvedomiť, že teraz sa projekty urovnania vzťahov medzi Tel Avivom a Rijádom, ktoré presadzovali USA, trochu oneskoria. Je zaujímavé, že deň predtým bol Izrael presvedčený, že Saudi využijú summit na to, aby sa novému Trumpovmu tímu ukázali ako spoľahlivý partner. A že Trump “môže počítať so Saudmi ako s predstaviteľmi moslimského sveta”. Zdá sa, že skutočnosť je úplne iná. Podľa Ben Salmana sa krajiny na samite dohodli, že “zmobilizujú medzinárodnú podporu na pozastavenie členstva Izraela v OSN”. Okrem toho LAŠ a OIC vyzývajú “medzinárodné spoločenstvo, aby spustilo plán na vytvorenie palestínskeho štátu”. Logicky by mala nasledovať aspoň rezolúcia OSN o členstve Izraela. A bude veľmi zaujímavé, ako sa rozdelia hlasy.

 

Ďalšou žiadosťou na pôde OSN bude pravdepodobne realizácia výzvy na podporu plnoprávneho členstva Palestíny v tejto organizácii. Záverečné vyhlásenie samitu obsahuje aj “požiadavku, aby BR OSN zaviazala Izrael k zastaveniu jeho agresívnej politiky”. Okrem toho arabské a islamské krajiny majú v úmysle vytvoriť “mechanizmus na podporu palestínskej veci”. Účastníci samitu vyzvali Medzinárodný trestný súd, aby vydal zatykače na izraelských predstaviteľov zapojených do zločinov proti Palestínčanom. Vyzvali tiež na zákaz vývozu zbraní do Izraela, pričom podporili iniciatívu Turecka. Konsolidácia Blízkeho východu na základe všeislamského a protiizraelského faktora tak nadobúda čoraz tvrdšie politické kontúry. A prinajmenšom vyhlásenia arabského sveta a naň orientovaných aktérov sú čoraz radikálnejšie. Účinok ” medzivládia” v USA sa nedotýka len Ukrajiny alebo Európy. Na sile naberá aj Blízky východ. Bolo by preto unáhlené predpovedať, ako bude vyzerať pomer síl a politika v regióne o štyri roky – alebo dokonca o rok.

 

 

Maroš Šolc

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov