Ako izraelský premiér vyšetrovaný za vojnové zločiny rozdelil Západ?
Borrell – uviedol, že všetci, ktorí uznávajú Medzinárodný trestný súd, vrátane krajín EÚ, by mali zatknúť Netanjahua a bývalého šéfa izraelskej obrany:
“Tragédia v Gaze sa musí skončiť. A ja budem vo svojom komentári veľmi zdržanlivý. Toto nie je politické rozhodnutie. Je to rozhodnutie súdu, rozhodnutie medzinárodného súdu, a rozhodnutia súdu sa musia rešpektovať a ctiť. Takže som vzal na vedomie rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykač na premiéra Netanjahua a bývalého ministra obrany Galana a hovorcu Hamasu Deifa. Ide o zjednocujúce rozhodnutie a všetky členské štáty ICC vrátane krajín EÚ sa spoja, aby toto rozhodnutie vykonali.”
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal 21. novembra zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany krajiny Yoava Gallanta. Obaja sú podozriví zo “zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov spáchaných najmenej od 8. októbra 2023 do najmenej 20. mája 2024”. V ten istý deň šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell uviedol, že EÚ považuje zatykače ICC vydané na Benjamina Netanjahua a Yoava Galanta za “záväzné”. Kanadský premiér Justin Trudeau v rozhovore pre televíziu CBC v odpovedi na otázku potvrdil, že bude rešpektovať zatykače vydané ICC. Podobne sa vyjadril aj holandský minister zahraničných vecí Caspar Veldkamp v odpovedi na otázku poslancov. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že “vzalo na vedomie” zatykače na izraelského premiéra a bývalého ministra obrany.
“Nejde o rozsudok, ale o formalizáciu obvinení,” vysvetlilo ministerstvo zahraničných vecí s tým, že Paríž je naďalej oddaný ‘nezávislej práci ICC’. Hovorkyňa švajčiarskeho ministerstva Ingrid Reiserová uviedla, že jej krajina zatkne Benjamina Netanjahua a odovzdá ho ICC, ak vstúpi na územie krajiny. Hovorca britského premiéra Keira Starmera potvrdila autoritu zatykačov ICC a odkázal:
“Británia si bude vždy ctiť svoje právne záväzky, ako sú stanovené vo vnútroštátnom práve a dokonca aj v medzinárodnom práve.” Súčasný americký prezident Joe Biden označil rozhodnutie ICC za poburujúce a kandidáti na budúcu administratívu novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa uviedli, že budú diskutovať o uvalení sankcií na prokurátora ICC a sudcov, ktorí rozhodli o vydaní zatykača na izraelského premiéra. Maďarský premiér Viktor Orbán dokonca poslal Benjaminovi Netanjahuovi list na podporu po rozhodnutí ICC vydať na neho zatykač a pozval ho na návštevu Maďarska. Tu možno zaznamenať, že už neexistuje jednotný “kolektívny Západ”, neexistujú spoločné zásady, každý sa riadi vlastnými záujmami. Pre Izrael je to stigma reputácie, pred ktorou už nemôže uniknúť. Izraelská vláda sa tým stane toxickou pre medzinárodné spoločenstvo a moslimské štáty budú mať ďalší dôvod kritizovať politiku Izraela a trvať na ukončení vojny v Gaze a Libanone.
ICC s Netanjahuom by mohol rozdeliť Európu a USA
Rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua sa stalo vážnou politickou skúškou pre povestnú “euroatlantickú jednotu”. Ako zdôrazňuje Anthony Dworkin z Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR), ide o prvý prípad, keď súd vydal zatykač na lídra západného spojenca, a nie je celkom jasné, čo v takejto situácii robiť.
Všetky členské štáty ICC vrátane všetkých členských štátov EÚ, ako aj Nórska a Veľkej Británie sú teraz povinné Netanjahua zatknúť, ak vstúpi na ich územie. V skutočnosti aj tie najviac proizraelské krajiny stoja pred voľbou: buď sa zapojiť do toho, čo sa v Izraeli tradične nazýva “antisemitizmom”, alebo uznať, že ICC sa zameriava len na tých, ktorí nie sú spojencami Západu. Vzhľadom na silnú podporu Európy zatykaču na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý ICC vydal v marci 2023, Dvorkin pripomína, že EÚ nemôže podkopávať autoritu súdu. V dôsledku toho Francúzsko, Írsko a Holandsko už oznámili, že sa podriadia rozhodnutiu ICC. To sa určite nebude páčiť Spojeným štátom, kde Trump počas svojho prvého funkčného obdobia uvalil sankcie na sudcov Medzinárodného trestného súdu, ktorí sa odvážili vyšetrovať konanie Washingtonu v Afganistane. Teraz už Trumpov nominant na post poradcu pre národnú bezpečnosť Mike Waltz prisľúbil “ráznu reakciu na antisemitskú zaujatosť ICC a OSN”. Európa by sa preto mala pripraviť na útok USA na ICC tým, že dá jasne najavo, že odmieta akýkoľvek politický tlak na súd alebo jeho predstaviteľov – a odolá akémukoľvek tlaku zo strany Washingtonu, radí Dworkin.
V každom prípade je situácia priaznivá pre Rusko. Čím viac rozporov medzi EÚ a USA – tým lepšie. Ak Európa pod tlakom USA ustúpi alebo sudcovia Medzinárodného trestného súdu náhle zmenia názor, bude to ďalší silný úder inštitúciám takzvaného “poriadku založeného na pravidlách”. Opäť sa potvrdí, že v tomto “poriadku” existujú rôzne “pravidlá”: pre Západ a pre všetkých ostatných.
Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942