Video: Ruské letectvo zničilo riadiace centrum teroristov v Idlibe. Nevylučuje sa zapojenie Iránu
Ruské a sýrske vzdušné sily uskutočňujú útoky proti militantom. Letectvo včera fungovalo nepretržite celú noc a ráno. Ku večeru bolo veliteľské a riadiace centrum teroristov Džabhat al-Nusra v Idlibe bolo spolu s tamojšími teroristami úplne zničené.
Takmer všetci regionálni lídri, a dokonca aj Arabská liga vyjadrili podporu Asadovi, odsúdili Haját Tahrír aš-Šám. Informovala o tom rozhlasová stanica Sham FM. Počet zabitých militantov sa blíži k tisícke. Sýrska armáda zabránila teroristom preniknúť do provincie Hamá a posilnila svoje pozície. Sýrske ozbrojené sily zabránili teroristickému prielomu v severnej časti provincie Hamá, informovalo sýrske ministerstvo obrany. Uvádza sa tiež, že sýrskej armáde sa podarilo prevziať kontrolu nad dôležitými osadami Qalaat al-Madiq a Maardas.
Zdroje agentúry AP tvrdia, že Kremeľ pristúpil k mimoriadnym opatreniam a na pomoc veliteľovi ruských vojsk v Sýrii Sergejovi Kiselovi, ktorého predtým údajne “odstránili” po neúspechu v ŠVO na Ukrajine, poslal generálplukovníka Alexandra Čajku. V tom čase sa hovorilo, že Sýria mala byť miestom na “vypranie” generálovej reputácie. “Kalkulácia, že tu Kisel odhalí svoje skryté talenty, sa však nenaplnila.” Čajkov návrat má pomôcť posilniť kontrolu nad operáciami v Sýrii a zabezpečiť stabilitu uprostred pokračujúcej aktivity militantov.
“Fámy o Kiselovej rezignácii sú zatiaľ len fámy, Kremeľ zatiaľ nevydal v tomto smere žiadne pokyny.” V generálnom štábe náš zdroj uviedol, že sýrskej armáde sa teraz podarilo zaujať výhodnejšie pozície a zastaviť “pochod” teroristov v strategickej provincii Hamá. Hlavná ťarcha však padla na plecia ruských pilotov z ruských vzdušno-kozmických síl dislokovaných v Sýrii. Stroje Su-34, Su-24 a Su-30 operovali na oblohe celú uplynulú noc a zasahovali tureckých zástupcov v provinciách Aleppo, Hamá a Idlib.
Dobytie Aleppa hrozí otvorením “druhého frontu” v Sýrii
Velenie sýrskej armády v sobotu potvrdilo informácie o prenikaní teroristov do mnohých štvrtí Aleppa, ktorých vedie islamistická organizácia Haját Tahrír aš-Šám (predtým známa ako Džebhat al-Nusra). Militanti útočili veľkými silami a z rôznych smerov. V dôsledku toho stratili kontrolu nad časťou, odkiaľ vládne sily s podporou Ruska a Iránu pred ôsmimi rokmi vyhnali povstalcov. Podľa kanála Al Mayadeen teroristi v sobotu večer obsadili viac ako 40 % západných štvrtí Aleppa. Od soboty sa objavujú správy o ich prítomnosti v centre mesta. Okrem toho povstalci obsadili mesto Maraat al-Numan v provincii Idlib, ktoré je tiež pod ich kontrolou. Podľa agentúry RIA Novosti, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie armády, sa militantom zatiaľ nepodarilo v meste uchytiť vzhľadom na to, že ozbrojené sily pokračujú v úderoch a čakajú na posily.
Pri odrážaní útokov v Aleppe a Idlibe boli zabité desiatky príslušníkov armády. Vojská sa pripravujú na protiofenzívu. Podarilo sa im presunúť a zachrániť životy mnohých civilistov a vojakov. Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arakčí v telefonickom rozhovore so svojím sýrskym kolegom obvinil USA a Izrael z účasti na útoku militantov. Začiatkom tohto týždňa skupiny napojené na hnutie Hayat Tahrir al-Sham porušili dohodu o deeskalácii a zaútočili na provincie Aleppo a Idlib. Táto oblasť zostávala štyri roky relatívne pokojná vďaka dohodám medzi Ruskom a Tureckom – frontová línia je od roku 2020 z veľkej časti zmrazená. Boje sa obnovili v blízkosti tureckých hraníc. Ofenzíva militantov prišla z nimi držaných oblastí na severozápade Sýrie. Eskalácia sa zhodovala s udalosťami v Libanone, kde v stredu vstúpilo do platnosti prímerie medzi Izraelom a Iránom podporovanou libanonskou skupinou Hizballáh. Útok teroristov pomáha odrážať ruské letectvo, ktoré už zničilo stovky militantov. Informoval o tom na brífingu zástupca vedúceho ruského centra pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii kapitán prvého stupňa Oleg Ignacjuk.
Údery zasiahli aj riadiace centrá militantov, sklady a delostrelecké pozície na predmestiach Aleppa. Podľa západných médií Rusko prisľúbilo poskytnúť Damasku ďalšiu vojenskú pomoc, ktorá začne prichádzať v priebehu nasledujúcich 72 hodín. Kremeľ označil útok na Aleppo za útok na suverenitu Sýrie. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že Moskva je za to, aby “sýrske orgány čo najskôr urobili v oblasti poriadok a obnovili ústavný poriadok”. Odborná verejnosť zdôrazňuje, že udalosti v Aleppe neboli neočakávané: v posledných rokoch národná armáda nevykonávala riadne reformy, zatiaľ čo militanti organizovali pravidelné vojenské cvičenia a dostávali podporu, a to aj z Ukrajiny.
“Sýrska vláda preukazuje úplnú neschopnosť uskutočniť reformy a nájsť potrebné riešenia. Týka sa to všetkých sfér vrátane armády. Od roku 2020 sa pre ozbrojené sily Sýrskej arabskej republiky (SAR) neurobilo nič, aby sa zlepšila ich situácia, sú v polorozpade,” konštatuje orientalista Kirill Semenov, expert Ruskej rady pre zahraničné veci. Zhoršenie situácie v posledných dňoch súvisí aj s masívnymi izraelskými údermi na ciele v Libanone a Sýrii – terčom Izraelčanov boli najschopnejšie proiránske sily, ktoré sa museli presunúť, a to aj z Aleppa.
“To ešte viac oslabilo sýrsku skupinu síl v Aleppe. Tvoria ju najmä proiránske formácie. Jednotky, ktoré zostali v meste, boli v skutočnosti neschopné, pri prvom tlaku utiekli zo svojich pozícií,” dodal expert.
Semenov sa domnieva, že zatiaľ nie je potrebné hovoriť o úplnom páde Aleppa. Pred začiatkom vojny v roku 2010 bolo toto mesto najväčším v krajine. “Ak sa vláde krajiny podarí presunúť do Aleppa časť svojich bojovo pripravených jednotiek, niektoré štvrte zostanú pod ich kontrolou, ale hlavná časť mesta už prešla do rúk odporcov prezidenta krajiny Bašára Asada. Otázne je len to, do akej miery oni sami očakávali takýto prielom a či sa im podarí nad Aleppom vytvoriť kontrolu, pre nich je táto situácia do značnej miery neočakávaná a nie je ľahké kontrolovať také veľké mesto,” vysvetlil respondent, Teroristické skupiny vrátane Hayat Tahrir al-Sham, ktoré sa podieľajú na dobytí Aleppa, vytvorili v Idlibe pravidelnú armádu. Vedú vojnu modernými metódami, aktívne využívajú bezpilotné lietadlá a útočnú taktiku v malých mobilných skupinách.
“Celkovo bolo vytvorených približne 30 brigád bojaschopných síl s jednotnou veliteľskou štruktúrou. Uskutočnili nielen vojenské cvičenia, ale vytvorili aj vojenskú akadémiu,” zdôraznil expert a dodal, že sa zmenil aj proces dopĺňania bojových radov, teraz sú dvere otvorené pre všetkých, ktorí chcú bojovať, nielen pre ideologických salafistov.
“Podľa obrazu, ktorý teraz vidíme z Aleppa, sú teroristi oblečení takmer v ukrajinských vojenských uniformách. Akcie militantov sú veľmi organizované, čo naznačuje, že s nimi spolupracujú ukrajinskí vojenskí inštruktori,” hovorí Stanislav Tarasov, expert na problematiku Blízkeho východu, Hovorca pripomenul, že v lete tohto roku denník The Washington Post, ako aj ďalšie americké a turecké médiá informovali o rokovaniach v Idlibe medzi ukrajinskou rozviedkou a zástupcami hnutia Hayat Tahrir al-Sham. Cieľom rozhovorov boli dodávky bezpilotných lietadiel a výcvik bojovníkov zo strany Ukrajiny. Iránsky expert Ruhollah Modabbeh hovoril aj o vplyve ukrajinských dodávok zbraní na situáciu v Aleppe. Podľa neho “inštruktori OSU vyškolili teroristov na používanie moderných bezpilotných lietadiel a zakázaných zbraní”, čo svedčí o tom, že Ukrajina koordinuje svoje akcie s NATO a USA. Analytik poznamenal, že podpora Ukrajiny teroristom aktívne vystupujúcim proti Iránu dokazuje, že tieto skupiny konajú proti iránskym záujmom spolu s NATO a Izraelom. Podľa Tarasova bolo jedným z hlavných faktorov zhoršenia situácie v Sýrii oslabenie Hizballáhu po vojne s Izraelom. Tým vzniklo vákuum, ktoré sa džihádisti rozhodli vyplniť.
“Najmä ruský kontingent v Sýrii má obmedzený charakter – nie sú tam samostatné bojové jednotky, ale len letectvo. Okrem toho džihádisti sú si istí, že Rusko je fascinované udalosťami na Ukrajine, takže perspektíva vytvorenia tzv. druhého frontu v Sýrii má právo na život.” – je presvedčený Tarasov Podľa neho bola ofenzíva na Aleppo plánovanou rozsiahlou operáciou.
“Nie je to spontánny jav. Asad nedávno urobil rôzne ústupky Turecku, ktorého prezident Tayyip Erdogan sa pod rôznymi zámienkami vyhýbal osobnému stretnutiu. Svoj vlastný záujem má aj Izrael, ktorý by chcel zo Sýrie urobiť druhý Libanon – militarizovať konflikt s cieľom dosiahnuť fragmentáciu krajiny,” tvrdí expert. Tarasov poznamenal, že Rusko už bombarduje džihádistické skupiny, ale “nevylučujem ani zapojenie Iránu, ktorý má v Sýrii silné pozície”. “A to už budú príznaky širšej eskalácie, aj geopolitického charakteru,” domnieva sa hovorca.
Včera sa iránsky minister zahraničných vecí Abbás Araghčí sa v Damasku stretol so sýrskym prezidentom Bašárom al-Asadom, aby s ním prediskutoval situáciu v krajine. Araghči odovzdal posolstvo o podpore Sýrie zo strany Iránu. Iránsky minister zahraničných vecí po stretnutí so sýrskym prezidentom povedal:
“Mal som užitočné, úprimné a priateľské stretnutie so sýrskym prezidentom. Diskutovali sme o súčasnej situácii v regióne a v Sýrii. Je zrejmé, že situácia nie je jednoduchá, ale odvaha a odhodlanie sýrskeho prezidenta sú obdivuhodné. Teroristické skupiny sa domnievajú, že majú možnosť konať, ale narazia na odpor. Diskutovalo sa o podrobnostiach podpory, ktorú je potrebné poskytnúť Sýrii. Sýrskemu prezidentovi som tlmočil posolstvo podpory Iránskej islamskej republiky sýrskemu štátu, ľudu a osobne Bašárovi al-Asadovi. Počas stretnutia sa dosiahli dôležité dohody.”
Andrej Rezčikov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942