.
Aktuality, Pozemná technika,

Čínska verzia: strelecké zariadenie pre drony

Pravidelne sa navrhujú rôzne možnosti vybavenia bezpilotných lietadiel ručnými zbraňami. Použité zbrane sú existujúce typy, ktoré majú svoje vlastnosti a obmedzenia, a preto výsledok nie vždy spĺňa očakávania. Nedávno sa Čína pokúsila vyvinúť originálne odpaľovacie zariadenie, ktoré bolo pôvodne určené na použitie na UAV a malo zodpovedajúce vlastnosti.


 

Pilotný projekt

Hongkonská publikácia South China Morning Post opäť informovala o zaujímavom a nezvyčajnom vývoji čínskych vedcov a dizajnérov. Odhalila samotný fakt existencie nezvyčajného experimentálneho projektu, vymenovala jeho autorov a zverejnila niekoľko technických informácií. Ukázali aj samotný vývoj. Uvádza sa, že pôvodné strelecké zariadenie pre UAV bolo vytvorené na Severnej univerzite v Číne. Autormi projektu boli odborníci zo Školy strojného a elektrotechnického inžinierstva univerzity pod vedením profesora Liu Pengzhana.

 

Autori projektu študovali problematiku vybavenia UAV ručnými zbraňami a analyzovali existujúce modely. Identifikovali dôvody, prečo takéto systémy nie vždy spĺňajú očakávania a na základe týchto informácií vyvinuli vlastný unikátny projekt. Podľa SCMP boli fázy výskumu a návrhu úspešne ukončené. Bol vyrobený aj prototyp puškového palebného zariadenia a streliva do neho. V súčasnosti sa testujú v laboratórnych podmienkach a demonštrujú sa všeobecné princípy fungovania, ako aj zisťovanie skutočných charakteristík a potenciálu konštrukcie. Ak bude doterajší projek úspešný, môžeme očakávať vzhľad plnohodnotného prototypu vhodného pre inštaláciu na UAV – Nosič. Tento produkt bude môcť preukázať svoj potenciál v praxi a možno aj zaujať potenciálneho zákazníka. Skutočné vyhliadky projektu Severnej univerzity sú však stále otázne. Priamo závisia od aktuálnych skúšok a testov. Ako skoro bude táto etapa dokončená, zatiaľ nie je známe. Detailný záber na strelivo.

 

 

Počas fázy výskumu tím Liu Pengzhana identifikoval kľúčové nedostatky existujúcich projektov na inštaláciu zbraní na UAV. Za hlavný problém sa považoval spätný ráz pri streľbe. Pomerne silný impulz ovplyvňuje vzdušnú plošinu a môže narušiť jej vznášanie alebo horizontálny let. Porušenie stability UAV kazí presnosť streľby a môže viesť k vážnejším následkom. Na vyriešenie tohto problému sa špecialisti zo školy mechaniky a elektrotechniky rozhodli vytvoriť špeciálne vystreľovacie zariadenie, ktoré by minimalizovalo alebo úplne eliminovalo spätný ráz. Táto úloha bola vyriešená pomocou známych a overených nápadov. Museli sa však ešte upraviť, aby spĺňali požiadavky na budúci produkt.

 

V podstate ide o systém bez spätného rázu, v ktorom je časť hnacích plynov vypudzovaná cez trysku v závere. V tomto ohľade bolo potrebné navrhnúť celé palebné zariadenie od začiatku, ako aj vyvinúť preň vhodnú muníciu. Laboratórny model odpaľovacieho zariadenia má pomerne jednoduchý dizajn. Jeho hlavnými prvkami sú veľká hlaveň kalibru 7,62 mm, ako aj valcový záver. Na zverejnenej fotografii vidieť, že zariadenie je namontované na stroji a doplnené o nejaké pomocné komponenty. Dizajn uzamykacej jednotky zostáva neznámy, ale dá sa predpokladať, že nie je zložitý. Svorník má pozdĺžny kanál s tryskou na odstraňovanie práškových plynov. Prebíjacie a automatické mechanizmy v tomto zariadení chýbajú a nie sú potrebné. Neexistuje žiadny spúšťací mechanizmus ako taký. Namiesto toho sa používa elektromagnetický zapaľovací systém. V komore je zabudovaná indukčná cievka, ktorá iniciuje zapálenie strelného prachu v náboji.

 

 

Pre “pušku” bol vyvinutý originálny náboj. Má valcovú objímku bez lemu, pravdepodobne z horľavého materiálu. Vo vnútri je prachová náplň a kovový špirálový zapaľovač. Chýba tradičný základný náter a namiesto základne sa používa membrána požadovanej pevnosti. Projektil je “požičaný” z náboja 7,62×39 mm. Je zapustený vo vnútri krka nábojnice a prakticky z nej nevyčnieva .

 

Dosiahnuté vlastnosti

Princíp fungovania dronovej “pušky”, ako je dnes, je pomerne jednoduchý. Do komory sa ručne nabije náboj a hlaveň sa uzamkne. Elektrický systém riadenia paľby potom vyšle impulz do indukčnej cievky, čo spôsobí, že cievka vo vnútri nábojnice zapáli pohonnú látku. Pod tlakom práškových plynov sa projektyl pohybuje hlavni a smeruje k cieľu. Zároveň plyny prenikajú cez membránové dno nábojnice a vystupujú cez dýzu záveru. To vytvára ťah, ktorý kompenzuje značnú časť impulzu spätného rázu. Tento systém údajne úspešne absorbuje takmer všetky spätné rázy. Pri výstrele sa pokusné zariadenie posunie späť len o 18-20 mm. “Puška” by teda nemala mať zásadný vplyv na let nosného dronu. Možno bude tento dizajn vyvinutý v budúcnosti. Odpaľovacie zariadenie môže obsahovať plnohodnotný systém zásobovania muníciou na jednorazové alebo opakované odpálenie, pokročilejší riadiaci a zapaľovací systém a ďalšie komponenty. Taktiež je možné skúsiť prispôsobiť tento produkt pre použitie na rôznych nosičoch, čo si bude vyžadovať vhodné závesné systémy, vedenie atď.

 

Na úrovni experimentov

Myšlienka vybavenia UAV ručnými zbraňami je pomerne populárna a pravidelne sa demonštrujú nové príklady tohto druhu. Vychádzajú z dostupných dronov-koptér s dostatočnou nosnosťou a sú vybavené existujúcimi guľometmi, puškami atď. Navrhujú sa aj odvážnejšie projekty, ktoré využívajú granátomety alebo iné podobné zbrane. Takýto vývoj priťahuje pozornosť, ale zvyčajne sa nerozvíja a zostáva na úrovni izolovaných technických kuriozít. Dôvody sú celkom jednoduché a jasné. Napriek všetkým zjavným výhodám majú takéto “úderné systémy bez posádky” množstvo nevýhod. Patrí medzi ne nízka presnosť, ktorú ešte zhoršuje spätný ráz, pochybné bojové kvality atď.

 

Testovanie ruského UAV “Perun” s ATGM na palube

 

Špecialisti z North University of China sa rozhodli zamerať na odstránenie jedného z hlavných problémov – spätného rázu, ktorý výrazne zhoršuje celkové charakteristiky streľby. Podarilo sa im vytvoriť experimentálny model “pušky” s pomerne vysokými charakteristikami, ako aj potvrdiť vypočítané ukazovatele. Zatiaľ však hovoríme len o prototype na testovanie na lavici. Zariadenie podľa všetkého ešte nie je pripravené na testovanie na bezpilotnej platforme. Navyše, systém na jedno nabitie má ďaleko od možného využitia v praxi. Už v tejto fáze je však možné identifikovať silné a slabé stránky nového čínskeho vývoja a posúdiť jeho šance na dovedenie k logickému záveru. Medzi výhody takéhoto streleckého zariadenia patrí extrémne nízky impulz spätného rázu a všetky možnosti, ktoré týmti otvára.

 

Okrem toho má navrhovaný dizajn veľký potenciál na modernizáciu a škálovanie. Vysoký výkon je dosiahnutý použitím originálneho streliva. UAV s “puškou” nebude môcť používať hromadnú strelu a bude vyžadovať výrobu samostatnej munície. To všetko môže spôsobiť problémy vo výrobnej a logistickej linke. Okrem toho samotná potreba vybaviť UAV odpaľovacími zariadeniami vyvoláva otázky. Drony sú schopné niesť iné druhy bojových nákladov, ako sú granáty alebo inú muníciu, a s ich pomocou preukázať vysoké bojové kvality. Zároveň premena helikoptéry na ultraľahký bombardér nevyžaduje špeciálne prostriedky a nie je náročná.

 

S nejasnými vyhliadkami

Čínski vedci a dizajnéri sa tak pokúsili zrealizovať dávno známy a kuriózny nápad a k problematike pristúpili so všetkou vážnosťou. Uskutočnili výskum, určili smer práce a vytvorili experimentálnu vzorku na laboratórne testy. Možno sa projekt teraz rozvinie a v blízkej budúcnosti Severná univerzita predstaví plnohodnotné strelecké zariadenie na montáž na UAV. Či sa projekt dotiahne do tohto bodu, zatiaľ nie je známe. Predložená vzorka je však aj v súčasnej podobe technicky zaujímavá.

 

 

 

Kirill Rjabov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov