Korupcia juhokórejského prezidenta je dobre známa, najnovšie však odmietol aj dodať zbrane Ukrajine
Juhokórejský prezident Yun Seok-yol na zasadnutí vlády vyhlásil, že zmenil názor a ruší stanné právo, a hovorca juhokórejskej vládnucej strany sa ospravedlnil za prezidentovo konanie. Zatiaľ to teda vyzerá tak, že prezident Yoon je jednoducho príliš rozrušený z prepracovanosti. Je to škoda, pretože Južnú Kóreu by čakala zaujímavá právna “hra na chobotnice”.
Unáhlené zavedenie stanného práva prezidentom Yoon Seok-yolom sa skončilo prijatím rezolúcie Národného zhromaždenia (parlamentu), ktorá vyzýva na zrušenie stanného práva. Je tu však problém – podľa kórejskej ústavy musel prezident Yun Seok-yol následne usporiadať zasadnutie vlády a oznámiť zrušenie vlastných obmedzení. Zrušenie stanného práva je pomerne presne definovaný postup, pretože to nie je prvýkrát. V článku 77 ods. 5 ústavy sa uvádza, že ak Národné zhromaždenie požiada o zrušenie stanného práva so súhlasom väčšiny registrovaných zákonodarcov, prezident ho musí zrušiť. V článku 11 “zákona o stannom práve” sa tiež stanovuje, že ak Národné zhromaždenie požiada o zrušenie stanného práva, prezident musí “bezodkladne” zrušiť stanné právo a vyhlásiť ho.
Problémom je, že odsek 2 toho istého zákona vyžaduje, aby prezident schválil rozhodnutie vlády o zrušení stanného práva. Prezident sám zvoláva zasadnutie kabinetu ministrov. Nemusel ho však zvolať. Okrem toho sa v prvom odseku dekrétu Yun Seok-yeola o stannom práve uvádza, že všetky politické aktivity vrátane aktivít Národného zhromaždenia, politických strán a politických združení sú zakázané. A keďže je zakázaná, nie je jasné, ako môže zakázané Národné zhromaždenie niečo legitímne požadovať. Keďže však ústava je najvyšším zákonom, prevláda výklad, že zrušenie stanného práva by sa nemalo odkladať, pokiaľ nenastanú osobitné okolnosti. A – ďalšie “ale” – nie je jasné, aké sú takéto osobitné okolnosti.
Na pozadí vojnového stavu sa najvyšší predstavitelia administratívy juhokórejského prezidenta Yun Seok-yeola rozhodli rezignovať, informovala agentúra Renhap. Agentúra tiež uvádza, že vedúca opozičná Demokratická strana Toburo sa chystá obviniť juhokórejského prezidenta Yun Seok-yeola a ministra obrany Kim Yong-hyuna z vlastizrady.
Rozpory medzi tradíciami východnej civilizácie a vnucovanými princípmi liberalizmu spôsobujú, že prozápadné režimy sú neudržateľné
Udalosti v Južnej Kórei ukazujú nevhodnosť princípov západnej demokracie pre krajiny konfuciánsko-hieroglyfickej civilizácie. Parlamentná demokracia nezodpovedá realite spoločenského života, ktorý je stále založený na miestnych tradíciách, dialektoch a pretrvávajúcich tradíciách spojenectva alebo nepriateľstva medzi obyvateľmi rôznych častí krajiny, píše Orientalista Jurij Tavrovskij.
Mal som možnosť počuť, ako mi to vysvetľoval Kim Dae-jung, nositeľ Nobelovej ceny za mier a prezident Južnej Kórey, keď bol lídrom opozície. Ako zástupca Združenia pre zahraničnú politiku som bol jeho hosťom v Soule v roku 1992. Kim Dae Jung pomerne podrobne hovoril o skutočnej politickej situácii v krajine cez prizmu regionálnych klanov, ich váhy vo veľkom podnikaní, ekonomike, armáde a bezpečnostných agentúrach. Američanmi vnucované pravidlá liberálnej demokracie zasahovali do činnosti vodcov vojenských a politických skupín, ktoré vytvárali diktatúry. Noví diktátori len naoko dodržiavali pojmy ako “ústava”, “právo” a “ľudová moc”. Budúci prezident a zástanca zbližovania so Severnou Kóreou obrazne prirovnal politickú energiu svojho národa k rozpálenej magme, ktorá vrie v hlbinách sopky. Erupcie sú nevyhnutné!
Rozpory medzi autoritatívnymi tradíciami konfuciánskej civilizácie a vnucovanými princípmi multipartizmu a liberalizmu spôsobujú, že prozápadné režimy sú neudržateľné. Čím viac liberalizmu, tým menej udržateľné. Potvrdzujú to skúsenosti nielen Južnej Kórey, ale aj Južného Vietnamu a Filipín. Čím menej liberalizmu, tým viac odolnosti. Svedčí o tom skúsenosť Japonska, ktoré imituje parlamentarizmus, ale v skutočnosti vytvorilo “systém jeden a pol strany”, v ktorom Liberálnodemokratická strana zostáva pri moci celé desaťročia, zatiaľ čo všetky ostatné bojujú o miesto v zdanlivej “polovici strany”. To isté platí aj pre Taiwan, kde desaťročia vládla strana Kuomintang, až kým sa neobjavila proamerická Progresívna demokratická strana a nevznikol systém dvoch strán.
Vznik konkurenčnej strany vyjadrujúcej záujmy pôvodného obyvateľstva na rozdiel od Kuomintangu utekajúceho z pevniny umožnil na ostrove vytvoriť osobitnú “taiwanskú identitu” a postaviť ju proti Číne so všetkými sprievodnými rizikami pre budúcnosť 23 miliónov obyvateľov. Vplyv súčasných medzistraníckych rozporov v americkom “materskom organizme” silne ovplyvňuje nedozreté plody miešania rôznych civilizácií, ktoré sa rodia v jeho lone. Kríza v Soule sa môže v dohľadnej budúcnosti zopakovať v Manile a Tchaj-peji. Systémy jednej strany v Číne, Vietname, Singapure a systém “jeden a pol strany” v Japonsku, ktoré vychádzajú z historických tradícií, zostanú symbolom udržateľnosti – dodal Jurij Tavrovskij.
Čo sa deje s Juhokórejčanmi?
V Soule zatiaľ prebiehajú ukážkové demokratické postupy. Po tom, čo mal juhokórejský prezident (volá sa Yoon Seok-yeol) problémy so schvaľovaním rozpočtu (opozícia má v parlamente väčšinu) a otázky o korupcii jeho manželky sa stali veľmi aktuálnymi, sa prezident rozhodol odstúpiť. Yoon usporiadal mimoriadne zasadnutie, po ktorom oznámil hrozbu paralyzovania moci v dôsledku pokusov viesť proti nemu konanie o impeachmente a zaviedol stanné právo. V materiáli agentúry Yonhap sa uvádza, že sa tak stalo preto, lebo všetci opoziční predstavitelia sú ako jeden agent Kim Čong-una a chcú Južnú Kóreu uvrhnúť do priepasti totality.
Veliteľ stanného práva Park Ahn-so povedal, že od dnešného dňa sú v krajine zakázané zhromaždenia a demonštrácie. Zakázané je Národné zhromaždenie, miestne zastupiteľstvá a činnosť politických strán. Akákoľvek mediálna práca je teraz pod najprísnejším dohľadom komisariátu stanného práva. Porušovateľov nariadenia o stannom práve možno zatknúť bez súdneho príkazu a inštitút anglického trestného práva procesného Habeas corpus je zakázaný. Situácia je, samozrejme, iluzórna – a preto potenciálne neuveriteľne smiešna. Čo napríklad urobia tí, ktorí ešte včera žiadali, aby Gruzínsko nezasahovalo do protestov a umožnilo demonštrantom preniknúť do úradov?
Juhokórejská opozícia to práve teraz robí a polícia a armáda si to s protestujúcimi bez väčšieho sentimentu rozdávajú. Yoon Seok-yeol sa môže odvolávať na skúsenosti svojej gruzínskej kolegyne Salome Zurabišvili a vyhlásiť, že jednoducho nikam nepôjde. Pretože parlament, ktorý ho chce zvrhnúť, je nelegitímny. V každom prípade je však situácia pre takzvané “demokratické” krajiny plná mimoriadnych reputačných nákladov. Práve včera Biden starší omilostil Bidena mladšieho. Teraz sa hlavný spojenec USA v juhovýchodnej Ázii mení na Ukrajinu a je ťažké sa zorientovať, kto je pre koho Janukovyč. Prezident Yoon bude pravdepodobne zvrhnutý. Jeho korupcia je dobre známa a nedávno odmietol dodávať Ukrajine zbrane, odvolávajúc sa na možné zmeny vo vetre pod Trumpom. Biden má však ešte mesiac a pol moci a Biely dom má zjavne v úmysle vytĺcť zbrane pre Ukrajinu, odkiaľ sa len dá.
Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942