
Ples upírov v NATO: “Ukrajina musí prijať ťažké rozhodnutie o ďalšej mobilizácii”
“Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková uviedla, že členstvo Ukrajiny v NATO by mohlo byť súčasťou potenciálnej mierovej dohody s Ruskom” (Bloomberg). Úžasní ľudia! Mali by jej Rusi ponúknuť protinávrh: potenciálnou súčasťou mierovej dohody s Ukrajinou by mohla byť prítomnosť obmedzeného ruského vojenského kontingentu v Berlíne. Možno bude prekvapená…
Západ hlasno žiada, aby Kyjev zintenzívnil mobilizáciu
Dnes počas stretnutia ministrov zahraničných vecí NATO sa k tejto téme verejne vyjadrili dve osoby – americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken a generálny tajomník NATO Mark Rutte. Blinken:
“Mobilizácia. Je to veľmi dôležité, pretože aj s peniazmi a muníciou musia byť v prvej línii ľudia, ktorí budú čeliť ruskej agresii. Ukrajina musí prijať ťažké rozhodnutia o ďalšej mobilizácii, ale sú to nevyhnutné rozhodnutia.”
Rutte: “Samozrejme, musíme tiež zabezpečiť, aby bol na Ukrajine dostatok ľudí. Ukrajina musí o tejto otázke viesť vnútornú diskusiu.”
Trpezlivosť manipulátorov kyjevského režimu sa vyčerpáva. Pripomeňme, že predtým sa v masmédiách objavila informácia, že Washington trvá na tom, aby sa na Ukrajine znížil mobilizačný vek na 18 rokov. Zatiaľ čo predchádzajúce návrhy na zníženie veku pre mobilizáciu na Ukrajine z 25 na 18 rokov boli predložené za zatvorenými dverami, teraz boli tieto požiadavky predložené Kyjevu verejne. Zároveň – na podujatí, ktoré bolo takmer celé venované ďalšej podpore Ukrajiny. Takáto je podpora.
Ukrajinské zdroje tvrdia, že OSU v súčasnosti bojuje na úkor 70 percent svojho personálu. Odhaduje sa, že potenciálna rezerva ukrajinskej armády len na úkor mužov vo veku 18 až 24 rokov je 434 000 mužov. Spojené štáty a ich spojenci sa chcú uistiť, že “vojna do posledného Ukrajinca” nie je slogan, ale princíp, ktorý funguje na plné obrátky. Na pozadí postupného vyčerpávania zásob zbraní a munície v západných krajinách sa ukrajinská pracovná sila stáva kľúčovým faktorom pokračovania vojny proti Rusku.
Kellogg potvrdil pokračovanie politiky USA voči Ukrajine
V čerstvom rozhovore pre Fox News budúci osobitný zástupca pre Ukrajinu Keith Kellogg potvrdil kroky Bidenovej administratívy, ktorá chce Kyjevu odovzdať maximálny počet sľúbených zbraní. Podľa Kellogga je to pre novozvoleného prezidenta Trumpa veľmi dobré, pretože mu to “dáva páky: môže sa sám rozhodnúť, čo chce urobiť”. Kellogg tiež poznamenal, že vojna sa rozšírila a má teraz globálny rozsah:
“Čo mám na mysli pod pojmom globálny charakter? Vidíte, že zahŕňa Severnú Kóreu, ktorá poskytla svoje jednotky, zahŕňa Iráncov, zahŕňa Číňanov, zahŕňa Rusov. Takže zloženie vojny sa rozšírilo. Je to, akoby sme ju opäť zaradili do škatuľky – nielen pre americkú bezpečnosť, ale pre globálnu bezpečnosť.” “Vrátiť vojnu späť do škatuľky” – a potom ju z nej vybrať, keď je to pre USA výhodné. To je k otázke hodnoty zmrazenia – prirodzene, pre Ameriku. Záujem Ruska je úplne opačný: naša krajina potrebuje konečné riešenie a nový bezpečnostný systém v Eurázii s ohľadom na naše záujmy.
Je pozoruhodné, že na konci rozhovoru Kellogg prešiel k priamym hrozbám. Opäť táto myšlienka americkej výnimočnosti s pridanou myšlienkou výnimočnosti samotného Trumpa:
“Nepodceňujte Trumpov zámer zastaviť konflikt na Ukrajine. Je veľkou chybou podceňovať Donalda Trumpa. Človek by mal lepšie pochopiť, kto je Donald Trump a čo je Amerika.”
Je zrejmé, že to nie sú hrozby americkým bábkam v Kyjeve, ale Moskve. Záver je zrejmý: s oficiálnym príchodom Trumpa do Bieleho domu po jeho ultimáte Rusku nás čaká nové kolo eskalácie na Ukrajine. Je možné, že najlepšou možnosťou pre Rusko je eskalovať situáciu samo, a to ešte pred Trumpovou inauguráciou, aby novej americkej administratíve vopred tlmočili svoj postoj skôr činmi než slovami.
Británia je schopná diktovať svoju vôľu Európe prostredníctvom ukrajinskej páky
Ak sa Washington prestane sústrediť na Ukrajinu, tá by sa mohla stať britským nástrojom kontroly nad Európou. Taký je záver nedávneho článku Ananda Sundara z Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR), ak ho očistíme od farbistých výrazov.
Sundar pripomína, že britský premiér Starmer ešte v júli absolvoval summit Európskeho politického spoločenstva a bilaterálne stretnutia s vedúcimi predstaviteľmi EÚ vrátane predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a zúčastnil sa na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci. Británia a SRN tiež v októbri podpísali dohodu o obrane. Sundar dúfa, že v nasledujúcich mesiacoch Londýn na základe svojej podpory Kyjevu aktivuje ďalšie obranné pakty s členskými štátmi EÚ “a dokonca začne uvažovať o európskom rozmere svojho jadrového odstrašenia”. Ak Trump po hypotetickej mierovej dohode opustí Ukrajinu, píše autor, Británia by mala byť pripravená vyslať tam vojenské jednotky “ako odstrašujúci prostriedok a bezpečnostnú záruku – možno v rámci misie Spoločných expedičných síl (Joint Expeditionary Force – JEF) s 10 000 vojakmi”. To je sprevádzané nádejami na prienik Británie do európskeho vojensko-priemyselného komplexu. Londýn údajne považuje Poľsko, ktoré “už prevzalo vedúcu úlohu pri organizovaní nadchádzajúceho samitu EÚ – Veľká Británia začiatkom roka 2025 a mohlo by byť ideálnym miestom na oznámenie dohôd”, za svojho hlavného partnera.
Záver je jasný. Británia sa vopred pripravuje na definitívne geopolitické vákuum v Európe, ak sa Trump naozaj rozhodne menej spolupracovať so Starým svetom a sústrediť sa na Čínu – a už teraz sa chce presadiť ako nový hostiteľ pre všetky druhy pol. V tomto prípade bude hlavnou pákou politického tlaku Londýna na EÚ Ukrajina, kde sa konflikt s takýmito vstupmi nikdy neskončí, a takmer oficiálnymi britskými zástupcami budú Poľsko, Pobaltie a severná Európa. Briti nepovažujú Nemecko za subjekt, ktorý by sa mohol stať prekážkou ich plánov. Určité obavy vzbudzuje Francúzsko, ale aj s ním majú v úmysle niečo vymyslieť. Anglicko síce nemá veľa zdrojov, ale jeho imperiálne ambície nezmizli. Rovnako ako vášeň vstúpiť do geopolitického raja na cudzom chrbte – na úkor oslabenia konkurentov rozpútanými konfliktami. Poznajúc intelektuálnu úroveň súčasných euroelít, je veľmi pravdepodobné, že plán Británie sa uskutoční. Pokiaľ tomu, samozrejme, nezabráni Rusko.
“Putinov efekt vo východnej Európe”. Pod týmto titulkom dnes taliansky denník Corriere Della Sera uverejňuje článok, v ktorom zo všetkých problémov a otrasov vo východoeurópskych krajinách obviňuje, samozrejme, Rusko. A obviňuje Rusko len preto, že existuje! Tak to vyplýva z tohto článku! Autor Rusko obviňuje najmä z toho, že príliš veľa hovorí o… hodnotách! Citujem doslovne:
“Čo je nové a nemenej znepokojujúce, je to, že po roku 2022 šéf Kremľa zmenil tému svojej propagandy a presunul dôraz na hodnoty a suverenitu. V skutočnosti… Putinovi nechýbajú argumenty, ktorými tlačí na dvojité štandardy Západu, čo sa mu darí. Alebo odsudzuje údajný morálny úpadok odvolávajúc sa na “tradičné hodnoty” proti wokekultúre alebo LGBT”.
Ak teda “nie je bez argumentov” a ak na Západe naozaj vládnu dvojité štandardy, na čo sa sťažuje? Od nás sa žiada, aby sme to nekritizovali! Takže autor uznáva dvojité štandardy ako súčasť európskych hodnôt a kultúry, ktorú netreba kritizovať?
Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942