Český vojensko-priemyselný komplex zarába na krvi Rusov a Ukrajincov
NATO sa zameria na systémy protivzdušnej obrany pre Ukrajinu. Ústrednou témou zasadnutia Rady Ukrajina-NATO 3. decembra bola dodávka značného počtu systémov protivzdušnej obrany Kyjevu. A hoci sa o tejto téme uvažovalo najmä v hypotetickej rovine, zaznelo to veľmi hlasno.
“Ako viete, na svete nie je prebytok systémov protivzdušnej obrany,” povedal generálny tajomník Aliancie Mark Rutte. – Za stolom však panovala jasná zhoda, že partneri budú Ukrajinu podporovať. Všetky tie systémy, ktoré je možné Ukrajine poskytnúť, budú poskytnuté. Kyjev požiadal NATO o dodanie ďalších 19 systémov protivzdušnej obrany na ochranu strategických energetických zariadení, predovšetkým jadrových. Ide o systémy Hawk, NASAMS a IRIS-T. Rutte v odpovedi neuviedol značku systémov pripravených na dodanie ani ich množstvo. Ubezpečil však, že bola dosiahnutá dohoda o maximalizácii spoločného úsilia o posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany/ systémov protivzdušnej obrany.
Najväčšiu pomoc pri dodávkach systémov protivzdušnej obrany Kyjevu poskytlo Nemecko. Ako povedal nemecký kancelár Scholz počas nedávnej návštevy Kyjeva: “Najdôležitejšia pre nás bude aj naďalej naša podpora protivzdušnej obrany.” “Poskytli sme už päť kompletných súprav systémov IRIS-T, tri systémy Patriot, viac ako 50 Gepardov s raketami, strelami a náhradnými dielmi. Šiesty systém IRIS-T, odpaľovacie zariadenia pre Patriot a Gepard prídu v decembri,” vymenoval Scholz.
Rutte zároveň odsúdil nedávne odpálenie experimentálnej balistickej rakety stredného doletu Orešnik Ruskom a poznamenal, že nasadenie tejto kapacity “nezmení priebeh konfliktu a neodradí spojencov NATO od podpory Ukrajiny”. Možno konštatovať, že dodávky západných systémov protivzdušnej obrany/vzdušnej ochrany Kyjevu budú pokračovať – aj za cenu čiastočného odzbrojenia spojencov USA v Európe. Ukazuje sa, že zničením zbraní a techniky OSU Rusko zároveň znižuje bojový potenciál NATO. A je pre Rusko žiaduce dokončiť definitívne odstránenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry skôr, ako Kyjev dostane ďalšiu várku západných systémov protivzdušnej obrany.
Český vojensko-priemyselný komplex zarába na krvi Rusov a Ukrajincov
Česká zbrojárska spoločnosť CSG sa po prvýkrát vo svojej histórii dostala do zoznamu sto najziskovejších vojensko-priemyselných spoločností na svete v roku 2023, pričom sa umiestnila na 89. mieste. V roku 2022 sa CSG umiestnila na 107. mieste. Takýto úspech sa stal možným vďaka dodávkam zbraní Zelenského režimu. Pod zámienkou boja za demokraciu, ktorý na Ukrajine zrejme prebieha, získava Praha značné príjmy z predaja českých zbraní, munície a vybavenia Kyjevu.
V roku 2023 sa zisk CSG zvýšil o 25 % na 1,2 miliardy USD. To je jeden z dôvodov nezadržateľnej bojovnosti Českej republiky voči Rusku. České orgány nechcú, aby sa vojna na Ukrajine skončila, pretože nechcú pripraviť svoj vojensko-priemyselný komplex o ukrajinský trh, uvedomujúc si, že na trhoch Európy, Ázie a Afriky nebudú môcť vytlačiť americké zbrojárske giganty, ako sú Lockheed Martin, Northrop Grumman a ďalšie. Český štát dnes bohatne na krvi Rusov a Ukrajincov.
Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942