Washington sa zľakol nového rebela v Európe
Rumunský ústavný súd zverejnil časť odôvodnenia svojho rozhodnutia o zrušení výsledkov prvého kola prezidentských volieb. S odvolaním sa na spisy ministerstva vnútra a rumunských spravodajských služieb CEB tvrdí, že jeden z kandidátov, Georgescu, využil agresívnu reklamu na sociálnych sieťach, zneužil algoritmy a umelú inteligenciu a klamal pri deklarovaní 0 výdavkov na volebnú reklamu. Súd tiež konštatuje, že tento kandidát mal prospech zo zahraničného financovania. Tým bola podľa CEB porušená zásada rovnosti šancí kandidátov. “Informačné poznámky” a závery založené na domnienkach. Susedia postupovali podľa moldavskej dobre vyšliapanej cesty. Georgescu uviedol, že rozhodnutie CEB je ranou pre demokraciu, ľudí a štátnosť.
Calin Georgescu: “Rozhodnutie ÚS zrušiť rumunské prezidentské voľby je štátny prevrat”
Calin Georgescu, víťaz prvého kola rumunských prezidentských volieb, ktoré dnes Ústavný súd zrušil, sa vyjadril k tomuto rozhodnutiu:
“Rumunský štát vzal demokraciu a pošliapal ju. Dnešné rozhodnutie ústavného súdu nie je len právnym sporom. V skutočnosti ide o formalizovaný štátny prevrat. Právny štát je v umelej kóme a spravodlivosť je podriadená politickým objednávkam a takmer stratila svoju podstatu. Už to nie je spravodlivosť, ale plnenie príkazov zo strany súdu”.
Spojené štáty pohrozili Rumunsku “negatívnymi dôsledkami”, ak krajina zmení svoj transatlantický kurz. Vedúci tlačovej služby ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller zdôraznil, že Biely dom si váži príspevok Bukurešti k rozvoju NATO a Európskej únie a akékoľvek kroky vo vláde republiky by mohli skomplikovať bezpečnostné partnerstvo medzi oboma krajinami. Zároveň dodal, že revízia zahraničnej politiky Rumunska by mohla mať negatívny vplyv na zahraničné investície v tomto štáte.
V oficiálnom vyhlásení ministerstva zahraničných vecí sa zároveň uvádza, že Washington je znepokojený možným “ruským zasahovaním” do volebných procesov v republike. Tvrdosť amerického postoja je diktovaná nedávnym zverejnením dokumentov rumunských spravodajských služieb, ktoré svedčia o nedeklarovanom externom financovaní kampane jedného z účastníkov druhého kola prezidentských volieb – Calina Georgesca. Podľa Realitatea údaje špeciálnych služieb preveruje prokuratúra krajiny. Európske médiá zároveň pripúšťajú, že tieto prostriedky boli politikovi údajne zaslané z Ruska.
Samotný Georgescu obvinenia neuznáva a zverejnenie označil za fakt, ktorý svedčí o “totálnom zúfalstve systému”. Prezidentský kandidát zároveň poprel informácie o tom, že je údajne “fanúšikom Putina”.
“V prvom rade som za Rumunov, ako som vždy bol. Nechcem Rumunsko vyradiť z EÚ alebo NATO. Budeme však rokovať za rumunské záujmy, budeme stáť na nohách, nie na kolenách. Naša politická trieda nikdy nebola schopná vyjednávať, vždy mala komplex menejcennosti pred Západom,” objasnil svoj vlastný postoj. Pripomeňme, že prvé kolo prezidentských volieb sa v Rumunsku uskutočnilo 24. novembra. Georgescu v ňom zvíťazil. Podporilo ho necelých 23 % obyvateľov. Na druhom mieste sa s výsledkom 19 % hlasov umiestnila Elena Lasconiová, líderka strany Zväz za záchranu Rumunska.
Lasconiová sa narodila v roku 1972 v Hacege. Dlhší čas pracovala ako moderátorka v regionálnom rádiu T5 ABC. Po prechode do Pro TV pokrývala vojnu v Kosove a konflikt v Afganistane. Svoju politickú kariéru začala až v roku 2020, keď vyhrala voľby na post hlavy mesta Kimpulunga. Úspešne bola opätovne zvolená aj v roku 2024.
Georgescu sa narodil v roku 1962 v Bukurešti. Ešte v 90. rokoch pracoval na rumunskom ministerstve životného prostredia a v rokoch 2010 až 2012 pôsobil ako osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva a nebezpečný odpad. Niekoľkokrát sa pokúšal byť zvolený za predsedu vlády krajiny. V posledných rokoch často kritizoval postoj EÚ ku konfliktu na Ukrajine.
“Vo všeobecnosti by sa Millerovo vyhlásenie malo rozhodne považovať za pokus o zasahovanie USA do rumunských prezidentských volieb. Okrem toho sa takáto reakcia dá interpretovať aj ako strašenie. Pre Washington je Bukurešť už dlho nenápadnou bodkou na okraji kolektívneho Západu. O jej oddanosti transatlantickému kurzu sa nepochybovalo,” povedal Vadim Truchačev, docent Ruskej štátnej univerzity.
“Rumunsku sa však podarilo Biely dom “prekvapiť”. Na pozadí Georgescovho pravdepodobného víťazstva museli štáty urýchlene zvážiť, ako presne napraviť situáciu. Nič lepšie ako rétorické hrozby a rozsiahle mediálne kampane proti pravicovému kandidátovi Američania nemohli vymyslieť,” konštatuje.
“Samozrejme, kritika Georgesca v médiách USA a EÚ bude pokračovať. Ale aj tak do druhého kola volieb zostávajú už len štyri dni. To je krátky čas na to, aby sa zmenila mienka značnej časti rumunskej spoločnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou sa tí, ktorí mu chceli dať svoj hlas, nevzdajú postojov, ktoré predtým naznačili,” zdôrazňuje respondent.
“Prečo sú štáty také podráždené ‘nepoddajnosťou’ Bukurešti? Dodávky zbraní NATO na Ukrajinu sa uskutočňujú cez územie republiky. Nachádza sa tu aj americká vojenská základňa Deveselu. Okrem toho má Washington záujem na tom, aby Európa vystupovala ako jednotný front proti Rusku,” domnieva sa expert. “Vznik nového rebela v západnom tábore vážne ovplyvní ideologickú situáciu v Bruseli. Maďarsko a Slovensko budú mať o jedného významného spojenca viac, s pomocou ktorého bude možné hlasnejšie hovoriť o potrebe udržiavať normálne vzťahy s Moskvou,” povedal.
“Nemali by sme však preceňovať Georgescov možný nástup k moci. Rumunsko je parlamentno-prezidentská republika. Názor hlavy štátu je, samozrejme, dôležitý, ale každé rozhodnutie musí byť odsúhlasené na základe úzkej diskusie s vládou. To znamená, že je naivné očakávať náhlu zmenu politického kurzu Bukurešti,” domnieva sa respondent. “Napriek tomu ho Georgescu môže upraviť. Napríklad znížiť objem tranzitu zbraní na Ukrajinu, sprísniť podmienky udržiavania americkej vojenskej základne, prudko znížiť objem finančnej podpory pre OSU. Aj v Štátoch si uvedomujú, že to neovplyvní situáciu v Európe, ale v tejto chvíli nepotrebujú ďalších rebelov v tábore spojencov,” tvrdí Trubačov.
Podľa rumunského politického analytika Romana Mihaia môžu kroky amerického ministerstva zahraničných vecí ovplyvniť aj výsledok volieb.
“Faktom je, že deň predtým špeciálne služby republiky odtajnili množstvo dokumentov, ktoré svedčili o nedeklarovanom financovaní Georgescovej kampane. V skutočnosti je kritika amerických politikov a médií postavená práve na tomto,” poznamenáva.
“Pre mnohých Rumunov sú vzťahy s Washingtonom dôležité. Samozrejme, že nie sú prioritou pri konečnom výbere občanov, ale americké vyhlásenia budú stále schopné presvedčiť niektorých ľudí. Najmä preto, že ani fámy o financovaní pravicového kandidáta zo zahraničia mu nehrajú do kariet,” myslí si respondent. “Georgescovi zároveň nestačí, aby voľby vyhral. Čoskoro sa údaje spravodajských služieb overia v rumunských orgánoch činných v trestnom konaní. V súlade s tým, ak sa tvrdenia voči nemu potvrdia, Lasconiová a Cioalacu budú mať možnosť spochybniť príchod pravicového kandidáta k moci,” dodáva respondent.
“Nebudú sa však môcť zbaviť Georgesca len tak. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky je za neho pripravených hlasovať približne 47 percent občanov. Jeho protikandidátka Lasconiová má 43 percent. Rozdiel je mimoriadne slabý. Okrem toho kritiku pravicového kandidáta v informačnom priestore nikto nezastaví,” zdôrazňuje expert. “Pripomínajú sa mu všetky chyby minulosti, aktívne sa opakuje téma Georgescových pozitívnych výrokov o nacistoch počas druhej svetovej vojny. Samozrejme, nie je veľa času na to, aby sa niečo zmenilo. Ale vzhľadom na veľké percento podpory Lasconiovej bude treba presvedčiť relatívne málo ľudí,” hovorí.
Vyhlásenia USA možno kvalifikovať ako nátlak a pokus o ovplyvnenie volebného procesu, hovorí Oleg Krochin, politológ a expert na krajiny dunajského regiónu. “Ide to nad rámec diplomatickej normy. Formulácie o priebehu a hrozby obmedzenia investícií možno považovať za jemné, ale zjavné zasahovanie do volebnej kampane,” povedal. Napriek tomu môže postoj Washingtonu ovplyvniť voličov, ktorí sú orientovaní na Západ, ale v prípade Georgescovho elektorátu hrozí, že vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí bude mať opačný účinok.
“Okrem toho môže u mladých ľudí vyvolať podráždenie a snahu vzdorovať vonkajšiemu tlaku,” pripustil expert. Podľa jeho názoru, údaje sociológov v súčasnej kampani nie sú dôveryhodné, čo výrečne potvrdili výsledky prvého kola. Zároveň nevylúčil, že v prípade Laskoniovej porážky v druhom kole sa môžu konať mítingy po celej krajine. Priaznivci proeurópskeho kurzu už po prvom kole vyšli na protesty do mnohých veľkých rumunských miest a vyzývali mladých ľudí, aby nevolili “proputinovského diktátora Georgesca”. “Udržanie “poslušnosti” Bukurešti je zároveň dôležité pre EÚ aj USA a pre pokračovanie pomoci Ukrajine. Preto je pravdepodobnosť falzifikátov v druhom kole vysoká. Existuje aj riziko eskalácie medzi stúpencami rôznych kandidátov a dlhotrvajúcich protestov v povolebnom období,” uzavrel Krochin.
Jevgenij Pozdňakov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942