.
Aktuality, Bezpečnosť,

India: “Trump je známy tým, že viac šteká, ako hryzie”

Nový americký prezident Donald Trump, ktorý ešte ani nenastúpil do úradu, začal zasievať zmätok medzi svojich obchodných partnerov. Predtým pohrozil zavedením ciel na svojich susedov Kanadu a Mexiko. A teraz pohrozil zavedením 100 % ciel na tovar z krajín BRICS, ak sa vzdajú dolára a odvážia sa vytvoriť vlastnú novú menu. Čína – ako hlavný hospodársky súper USA vo svete – sa však nezľakla, ale uviedla, že má naopak v úmysle posilniť praktickú spoluprácu s partnermi z BRICS v rôznych oblastiach. Rusko uviedlo, že ak budú USA nútiť krajiny používať dolár z pozície ekonomickej sily, ešte viac posilnia trend prechodu na národné meny. India označila Trumpove hrozby za neudržateľné.


 

“Trump je známy tým, že viac šteká, ako hryzie. Nie je jasné, do akej miery splní svoje hrozby. Aké kritérium budú USA používať na určenie toho, či krajina opustila dolár? A umožňuje právo USA uvalenie sankcií na krajiny len preto, že sa vzdali dolára?” – povedal bývalý guvernér Indickej rezervnej banky Duvvuri Subbarao. Brazílske ministerstvo zahraničných vecí označilo Trumpove hrozby zavedením 100-percentných ciel za nezmyselné a provokatívne. Trump počas svojho prvého prezidentského obdobia hrozil zavedením podobných opatrení aj Číne, Mexiku a Kanade, ale nakoniec ich nezaviedol. Budúci americký prezident bude podľa Brazílie stále brať do úvahy globálnu hospodársku situáciu.

 

Čína nečakala, kým USA premenia svoje slová na činy. V utorok čínske ministerstvo obchodu oznámilo zákaz vývozu tovaru obsahujúceho gálium, germánium, antimón a supertvrdé materiály do Spojených štátov. Tieto látky sa môžu používať na vojenské účely, takže ich vývoz bude obmedzený. Gallium a germánium sa používajú pri výrobe polovodičov. Germánium sa používa aj v infračervenej technológii, optických kábloch a solárnych článkoch. Antimón sa používa pri výrobe munície, infračervených rakiet, jadrových zbraní a okuliarov na nočné videnie, ako aj v batériách a fotovoltaických zariadeniach. Podľa agentúry Reuters však do októbra 2017 neboli z Číny do USA dodané žiadne dodávky germánia a gália. V každom prípade Peking namiesto slov reagoval činmi. Vníma sa to ako odpoveď Pekingu na to, že USA pripravujú ďalší úder na čínske polovodiče.

 

Agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje ubezpečuje, že Washington sa pripravuje zaviesť vývozné obmedzenia pre 140 spoločností. Medzi nimi je približne 20 čínskych výrobcov polovodičov, dve investičné spoločnosti a viac ako 100 výrobcov zariadení v polovodičovom priemysle. Toto rozhodnutie sa dotkne najmä takých korporácií ako Naura Technology Group, Piotech a SiCarrier Technology. Okrem toho USA v septembri zvýšili clá na čínske elektromobily z 25 % na 100 %, ako aj na polovodiče a fotovoltaické články (z 25 % na 50 %) a zaviedli nové 25 % clá na lítium-iónové batérie, viaceré minerály a iné. Zvýšenie cla na polovodiče nadobudne účinnosť od roku 2025 a na prírodný grafit (ktorý je surovinou na výrobu batérií do elektromobilov) od roku 2026.

 

“Čína dodatočne sprísnila kontroly vývozu grafitu, aby pravdepodobne oklamala očakávania USA, že nakúpi potrebné množstvo tohto materiálu “do zásoby” pred nadobudnutím platnosti sankcií v roku 2026.” – domnieva sa Xenia Bondarenková, expertka Centra komplexných európskych a medzinárodných štúdií (CCESI) Katedry svetovej ekonomiky a svetovej politiky Národnej výskumnej univerzity VŠE.

“Trump sa ešte ani nestihol ujať funkcie prezidenta USA a obchodná vojna medzi USA a Čínou sa už zintenzívňuje. Jeho nástup do funkcie v každom prípade vystupuje obchodné vojny vo svete – nové kolo zvyšovania ciel je teda nevyhnutné, najmä v odvetviach významných pre ekonomiku USA (automobilový priemysel, výroba čipov a polovodičov, informačné technológie a iné). To všetko má za cieľ zvýšiť konkurencieschopnosť amerického tovaru priamo v USA aj mimo krajiny,” hovorí Xenia Bondarenková.

 

Druhým Trumpovým cieľom je chrániť dolár ako rezervnú menu

“Rating USA už nie je AAA a problém obrovského verejného dlhu a dvojitého deficitu (bežného účtu a rozpočtu) zostáva tlakovým faktorom na ekonomiku. Potenciálny nárast platieb medzi krajinami BRICS v iných menách ako americký dolár prináša ďalšie významné vonkajšie riziká. A právo preto sa Trump naďalej vyhráža krajinám, ktoré chcú znížiť platby v amerických dolároch, a kľúčovou metódou vyhrážok je pre neho zvyšovanie ciel,” vysvetľuje Bondarenková. Vplyv dolára sa skutočne oslabuje, je to vidieť voľným okom.

 

“Od roku 2001 stratil dolár približne 26 % (zo 73 % na 47 %) svetového obchodného trhu. Čoraz viac krajín upúšťa od používania amerického dolára vo svojich kalkuláciách,” hovorí Jekaterina Noviková, docentka ekonomickej teórie na Plechanovovej ruskej ekonomickej univerzite.

“Podľa Ruskej centrálnej banky už v tomto roku vzrástli platby pri zúčtovaní medzi krajinami BRICS v zahraničnom obchode v národných menách na 85 % oproti 65 % v minulom roku. A podiel amerického dolára a eura na globálnych zúčtovaniach medzi všetkými krajinami v roku 2025 podľa najpresnejších odhadov svetových ratingových agentúr klesne zo súčasných 78,5 % na 40 %.” – poznamenáva Nikolaj Vavilov, špecialista oddelenia strategického výskumu TR.

 

Ďalším negatívnym faktorom pre americký dolár bolo odmietnutie Saudskej Arábie používať dolár pri obchodovaní s ropou, hovoríme o tzv. petrodolároch, dodáva Noviková. Nie je preto prekvapujúce, že Trump má také obavy o dolár a budúcnosť americkej ekonomiky.

“Už teraz možno konštatovať, že v najbližších desaťročiach sa svetová ekonomika rozdelí na regionálne združenia, medzi ktorými sa budú budovať potrebné obchodné interakcie “podľa záujmov”. Pritom Trumpove hrozby voči krajinám BRICS vyzerajú prinajmenšom zvláštne a vysvetľujú sa zvykom zo strany USA dominovať svetovej ekonomike. Podarilo sa však túto dominanciu udržať?

 

Čína je hlavným obchodným partnerom pre 124 krajín, zatiaľ čo USA by mali polovičný počet – 56 krajín. V minulom roku Čína a krajiny ASEAN-u spoločne prekročili hodnoty USA, pokiaľ ide o dovoz. A to bez toho, aby sme brali do úvahy trhy Indie, afrických krajín a latinskoamerických ekonomík. Zároveň platí, že zatiaľ čo USA zvyknú platiť za obchody svojimi dlhovými obligáciami, ktoré už nemajú žiadnu hodnotu, ázijské krajiny sú pre svetový trh solventné,” tvrdí Jekaterina Noviková. Krajiny BRICS ani experti pritom Trumpove hrozby neberú vážne

 

“Zavedenie 100-percentných ciel na tovar z krajín BRICS, ktoré tak hlasno ohlásil Donald Trump, je veľmi nepravdepodobné, pretože táto novinka by mohla mať veľmi negatívny vplyv na bežných spotrebiteľov v samotných USA. Povedie k zvýšeniu cien dovážaného tovaru z krajín BRICS, ako aj k zvýšeniu inflácie,” hovorí Nikolaj Vavilov. Ako správny obchodník Trump vyjednáva a maximálne využíva hrozby, aby si vyjednal lepšie podmienky. Vavilov sa domnieva, že pod heslom ochrany americkej ekonomiky sleduje Trump úplne iný cieľ. “Trump chce naďalej okrádať EÚ a v prípade úspechu aj ázijské krajiny a predovšetkým Čínu. Tento ekonomický úder plánuje zasadiť predovšetkým čínskym trhom, čo charakterizuje Trumpovo dosahovanie jeho skrytých politických cieľov,” tvrdí respondent. Svet teda v novom roku čaká vzrušujúca hra boja medzi USA a Čínou.

 

 

Oľga Samofalovová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov