Z USA na Ukrajinu: Stopársky stíhací dron
Ukrajina a jej zahraniční patróni naďalej hľadajú spôsoby, ako sa chrániť pred ruskými raketami a útokmi na bezpilotné prostriedky. Tentoraz sa veľké nádeje vkladajú do nového amerického UAV – Stopársky stíhač. Tvrdí sa, že má špeciálne schopnosti a bude schopný zmeniť situáciu. Toto UAV už bolo testované a v blízkej budúcnosti ukáže svoj skutočný potenciál.
Spoločný rozvoj
Možnosť zarobiť si na výrobe a dodávkach zbraní a vybavenia na Ukrajinu láka mnohé americké firmy. Spoločnosti Asterion Systems a IronNet tiež nezostali bokom a nedávno sa rozhodli zúčastniť sa na procesoch pomoci Kyjevu, ako aj poberať ich výhody. Asterion Systems sa špecializuje na vývoj obranných systémov proti bezpilotným lietadlám. Letectva a zákazníkom už ponúka rôzne vzorky tohto druhu. IronNet zase vyvíja softvérové a hardvérové systémy na rôzne účely založené na umelej inteligencii. V polovici novembra 2024 sa obe spoločnosti zúčastnili na Bahrain International Air Show, kde urobili dôležité oznámenie. Oznámili začiatok spolupráce v oblasti odpočúvania UAV. V rámci tejto aliancie bude Asterion vyvíjať záchytné drony a súvisiace vybavenie a IronNet poskytne špeciálny softvér pre túto technológiu. Je zrejmé, že skutočná spolupráca medzi oboma spoločnosťami začala dávno pred oficiálnym oznámením. Teraz sa im podarilo vyvinúť sľubný bezpilotný odpočúvací systém a dokonca ho priviedli na testovanie.
V bojových podmienkach
Americké médiá koncom novembra opäť upozornili na spoločnú prácu Asterion Systems a IronNet. Ukázalo sa, že tieto dve spoločnosti už vyvinuli svoj prvý projekt a dokonca ho otestovali v reálnych bojových podmienkach. Obe spoločnosti spoločne vyvinuli systém bezpilotných lietadiel s funkciou zachytávania vzdušných cieľov. Produkt dostal názov Stopár. Nie je známe, ako dlho trvalo jeho navrhnutie. Rovnako sa neuvádza, či sa im podarilo otestovať tento systém v podmienkach testovacej plochy. Podľa najnovších správ nedávno dorazili na Ukrajinu špecialisti z vývojárskych spoločností a priniesli so sebou experimentálne odpočúvacie systémy. Plánuje sa vykonať nejaké vojenské testy.” Stopári” posilnia existujúcu ukrajinskú obranu a budú pracovať na skutočných cieľoch.
Hlavným účelom použitia systémov Hitchhiker je zachytiť ruské útočné drony, ako je Geran-2. Vývojári sú presvedčení, že špecializovaný stíhací dron je schopný účinne bojovať proti takýmto cieľom. Zároveň to bude oveľa výhodnejšie ako tradičné SAM a SAM systémy. Rovnako ako všetci tvorcovia “špičkových” a “inovatívnych” vývojov, aj Asterion a IronNet sú vysoko na svojom Hitchhiker UAV, tvrdiac, že je to “menič hry” vo vzduchu a výrazne ovplyvní dynamiku vzdušného boja. Takýmto vyhláseniam by sa však nemalo dôverovať. V posledných rokoch sa v súvislosti s ukrajinským konfliktom objavilo mnoho importovaných “game changerov”, no ani jeden nenaplnil očakávania. Nie je dôvod predpokladať, že americký “Stopár” bude výnimkou. Takéto vyhlásenia by sa mali vnímať výlučne ako sebapropagácia.
Bezpilotný stíhač
Astreion a IronNet už odhalili vzhľad najnovšieho UAV Hitchhiker a tiež pomenovali jeho hlavné vlastnosti a niektoré parametre. Vo všeobecnosti hovoríme o bezpilotnom lietadle typu lietadla so špeciálnym riadiacim systémom a nosnosťou. Kvôli týmto zariadeniam by mal dron plniť funkcie protilietadlovej riadenej strely. Stopár UAV je vyrobený pomocou bezchvostového dizajnu. Má výrazný trup, plynulo napojený na delta krídlo. Na vrchnej časti klzáku sú dve plutvy. Súdiac podľa vzhľadu je dron vyrobený z plastu alebo kompozitného materiálu. Presné rozmery a hmotnosť výrobku zatiaľ nie sú známe, ale dá sa predpokladať, že jeho dĺžka je približne 1-1,5 m a rozpätie krídel je približne 1 s. Pri takýchto rozmeroch je nepravdepodobné, že by štartovacia hmotnosť presiahla 10-12 kg.
V chvostovej časti trupu je umiestnený elektromotor s vrtuľou. Aby sa ušetrila energia, spustenie sa vykonáva pomocou katapultu. Maximálna rýchlosť letu je deklarovaná na 450 km/h a dolet je 200 km. V blízkej budúcnosti sa plánuje vývoj modifikácie Hitchhiker s prúdovým motorom, ktorá výrazne zlepší letové vlastnosti. UAV je vybavený kombinovaným riadiacim systémom, ktorý kombinuje autopilota a ovládanie operátora. Videokamera kurzu a palubný počítač sú schopné vykonávať funkcie optickej navádzacej hlavy. Musia automaticky nájsť vzdušné ciele, naraziť na ne a odpáliť hlavicu bez priamej účasti operátora.
Presné údaje o bojovom zaťažení Stopára zatiaľ neexistujú. Pravdepodobne sa používa vysoko výbušná fragmentačná nálož s hmotnosťou nie väčšou ako niekoľko kilogramov. Detonácia môže byť vykonaná pri kontakte s cieľom aj v určitej vzdialenosti od neho. Riadiaci systém Perimaster C4 vyvinutý spoločnosťou Asterion sa plánuje používať spolu s dronmi Hitchhiker. Tento systém by mal kombinovať rôzne prostriedky pozorovania a detekcie, spracovávať prijaté dáta a vydávať príkazy na použitie záchytných dronov. Prítomnosť takéhoto riadiaceho systému by mala výrazne zvýšiť účinnosť bojového použitia jednotlivých UAV a celej protivzdušnej obrany na nich založenej.
Dron vs dron
Myšlienka zachytiť UAV iným bezpilotným lietadlom s príslušným vybavením nie je nová. Bolo navrhnutých niekoľko rôznych metód takéhoto odpočúvania a niektoré z nich boli úspešne implementované v praxi. Niektoré riešenia tohto druhu sa dokonca dostali do sériovej výroby a bojového využitia. Projekt Hitchhiker, ktorý vyvinuli dve americké spoločnosti, navrhuje zachytiť vzdušné ciele pomocou navádzacieho dronu s hlavicou. Tento koncept má určité výhody a môže byť praktický. Nie je to však bez nevýhod.
Medzi silné stránky Stopára patrí jeho jednoduchosť a nízka cena, ako aj schopnosť nájsť vzdušné ciele a dostať sa na ne. Treba poznamenať, že vo všetkých kľúčových parametroch je tento UAV horší ako akákoľvek moderná protilietadlová raketa. Treba však vziať do úvahy, že je určený na zachytenie špecifických cieľov – relatívne pomalý, nepoužíva aktívne manévrovanie a pod. Veľkým záujmom sú aj zverejnené informácie o protilietadlovom riadiacom systéme Perimaster C4. Má slúžiť na ovládanie protilietadlových zbraní celých oblastí a riadenie štartov záchytných dronov. Pre zvýšenie efektivity jeho práce je možné ho integrovať do existujúceho detekčného systému z aktívnej protivzdušnej obrany.
Podľa dostupných údajov má Stopár svoje nedostatky a niektoré priamo súvisia so základným konceptom tohto projektu. Dosiahnuté letové a technické vlastnosti teda umožňujú útočiť len na obmedzený rozsah cieľov. Tento UAV je teoreticky schopný dohnať a zasiahnuť relatívne pomalé útočné drony, ale riadené strely sa stávajú mimoriadne náročným cieľom. Otázky vyvoláva aj použitie optického systému vyhľadávania cieľov. Takéto zariadenia sa môžu stretnúť s obmedzeniami počas dňa alebo počasia. Okrem toho, schopnosť optiky Stopára sledovať vysokorýchlostné a manévrovacie vzdušné ciele vyvoláva otázky. V súlade s tým klesá už aj tak nízka pravdepodobnosť úspešného odpočúvania. “Stopárov” plánujú použiť proti ruským “Geranias”. Malo by sa však pamätať na to, že ruské útočné UAV sa používajú vo veľkých skupinách a často spolu s inými zbraňami. Na boj proti takýmto útokom je potrebný vyvinutý a prepracovaný systém protivzdušnej obrany s veľkým počtom jednotlivých systémov a veľkou zásobou munície. Či budú USA a Ukrajina schopné vytvoriť takýto systém protivzdušnej obrany založený na produktoch Hitchhiker, je veľkou otázkou.
Hľadá sa riešenie
Ukrajinská protivzdušná obrana v súčasnej podobe nemôže odolať ruským úderom s použitím rôznych prostriedkov. Kyjev a jeho zahraniční patróni sa snažia obnoviť protivzdušnú obranu akýmikoľvek dostupnými prostriedkami, vrátane zavádzania nových originálnych riešení. Ďalší pokus tohto druhu je založený na stíhacom drone Hitchhiker. Bol vytvorený na boj so špecifickými údernými zbraňami, ktoré určovali jeho vzhľad a schopnosti. Tvrdí sa, že tento UAV v súčasnosti prechádza testami v bojovej zóne a mal by zvládnuť stanovené úlohy. Existujú však všetky dôvody pochybovať o optimizme jeho vývojárov.
Kirill Rjabov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942