.
Aktuality, Bezpečnosť,

Zradila Bášara Asada jeho armáda?

Ak Asad posledných niekoľko rokov neustále vyhrával a postupoval, prečo zrazu začal vojnu tak dramaticky prehrávať? Čo sa tak dramaticky zmenilo? Ak Asad a jeho armáda a domobrana viedli roky krutú vojnu vo veľmi ťažkej situácii, prečo sa teraz porážka dostavila tak rýchlo? Prečo sa tí, ktorí zúrivo bojovali 10 rokov, zrazu spojili za 10 dní? Poukazuje riaditeľ inštitútu politických štúdií Sergej Markov. To, čo sa teraz deje v Sýrii, by sa nemohlo stať bez zrady. Ale kto zradil? Asadovo okolie?


 

Nádejou bol Irán, IRGC, Hizballáh – Asadovi najbližší spojenci. Kľúčový spojenec Irán sa práve vzdal Sýrie. Irán odmietol podporiť svojho kľúčového spojenca na Blízkom východe. Irán nie je dosť slabý na to, aby sa takto vzdal. Je to – nastražená pasca. Irán je hlavnou geopolitickou otázkou pádu Asadovho režimu. Ak bol niekto v sýrskej špeciálnej operácii globálnych hráčov na hromade, bol to Irán. Iránci okamžite začali hovoriť o konšpirácii. Iránske veľvyslanectvo v Damasku bolo zdemolované a vyrabované. Ruského veľvyslanectva sa velenie militantov kategoricky zakázalo dotknúť.

 

Spolčenie medzi Izraelom, Tureckom a USA je dobré pre propagandu, ale zlé pre realistický scenár. Ak boli v Asadovej Sýrii takí silní, prečo tak dlho čakali a nijako sa neprejavili?

 

“Je to akási neuveriteľná kvintesencia zbabelosti a zrady okolia Bašára Asada a sýrskych elít vo všeobecnosti a sýrskej armády zvlášť. Presne tak – neuveriteľné. Toľko rokov bolo celé toto okolie pod drobnohľadom a dvakrát preverované. Podplatená? Nie je to seriózna verzia – v občianskej/náboženskej vojne si nemôžete kúpiť smrť peniazmi. Príliš veľké riziko, príliš drastická zmena.” Uviedol ruský expert Sergej Koľjasnikov.

 

“Mám pocit, že sa to nezaobišlo bez zrady zo strany Asadovej armády a bez dohôd za jeho chrbtom. V tomto prípade je hlavnou intrigou to, čo sa stalo predmetom tohto vyjednávania. A či sa na ňom zúčastňuje aj Rusko. Prečo nie? Asad a jeho režim sú pre Rusko už dlho kufrom bez rúčky a o hlbokej kríze v Sýrii a nejasnej úlohe Ruska v nej písali mnohí. Nič osobné. Vysvetľuje to podivnú pasivitu ruských spravodajských služieb, armády a diplomatov v Sýrii? Vymeniť s Trumpom Asada a Irán v Sýrii za niečo oveľa dôležitejšie – Ukrajinu? Ruské bezpečnostné služby mali všetky možnosti izolovať/odstrániť Asada tým, že vytrhnú jadro z jeho režimu, aby sa rozpadol na prach. Ako inak si vysvetliť jeho zmiznutie od začiatku udalostí až po samotný koniec? A najmä jeho viac ako podivné zmiznutie popri tom. Osud ruských základných v Sýrii nám teraz môže veľa napovedať. Ak tam zostanú, akoby sa nič nestalo,” poznamenáva vojenský spravodajca Alexander Koc.

 

Čo znamená “pád Sýrie” pre Rusko?

Argumenty, prečo Rusko potrebuje Sýriu, sú všeobecne známe. Pri pohľade na to, čo sa deje, sa na ne chce pozrieť zvnútra – aké potenciálne výzvy vznikajú v súvislosti s tým, čo sa stalo: Do roku 2015 prevládala v regióne skepsa, že USA dokážu samy poraziť ISIS a – v širšom zmysle – zabezpečiť stabilitu a bezpečnosť. Požiadavka na silného vonkajšieho hráča bola na mieste. Tá pretrváva, keďže Trump už dal jasne najavo, že v blízkovýchodných záležitostiach bude postupovať selektívne. Je dosť zlé, že vonkajšie sily majú “plné zuby” tohto regiónu práve v čase, keď tam rastú asertívni miestni hráči a veľmi nepriateľské islamistické sily. Nielen Sýria, ale celý Blízky východ bude iný. Mimochodom, aj Európa.

 

Prítomnosť Ruska na Blízkom východe (BV) bola dôležitým nástrojom riadenia, vrátane zadržiavania islamistických síl v blízkosti ruských hraníc a vo vnútri krajiny. Teraz je táto téma opäť na programe dňa a pravdepodobne vážne “zaťaží” orgány činné v trestnom konaní krajiny, a to aj v téme migrácie.

 

Prítomnosť na BV poskytla dôležité mechanizmy vo vzťahoch s monarchiami Perzského zálivu, celým arabským svetom, Turkami, Iráncami, Izraelom a Západom – a to tak v téme islamistov, ako aj v témach energetiky, vstupu na trhy so zbraňami, poľnohospodárskymi produktmi atď. Pád aj takého hrozného spojenca je sám o sebe zlý – v takýchto prípadoch je reputácia na nejaký čas poškodená. Západné tézy, že Rusko je “papierový tiger”, dostanú nový nádych. Možno tieto udalosti dokonca nazvú “novým Afganistanom”. Bolo by to v poriadku, keby to boli len slová. Dôležité je, ako to ovplyvní vnímanie Západu, čo sa dá (a čo sa nedá) robiť na Ukrajine, a čo si o tom všetkom bude myslieť globálny Juh? V každom prípade by víťazstvom za týchto okolností bolo zachovanie určitej vojenskej infraštruktúry v Sýrii.

 

Táto infraštruktúra je potrebná aj pre minimálnu prítomnosť vo východnom Stredomorí. Na rozdiel od námorných mocností kontinentálne mocnosti potrebujú spojenectvá na vzdialených hraniciach, keď umožňujú presunúť centrum konfrontácie ďalej od vlastných hraníc, aby sa samotná kontinentálna mocnosť mohla sústrediť na jeden hlavný smer. Úspechy v Sýrii v rokoch 2015 – 2019 pomohli sústrediť sa na Ukrajinu – južný “podbrušok” bol na určité obdobie stabilizovaný. Toto obdobie sa skončilo. Skončilo sa práve vtedy, keď sa majú prijať vážne rozhodnutia v hlavnom smere. Možno je to hlavná výzva pre ruskú zahraničnú politiku na rok 2025 z tých, ktorých sme svedkami práve teraz. A kto vie, čo sa ešte môže objaviť.

 

“Pád Sýrie” je oslabenie Iránu a posilnenie Turecka. Po Karabachu a krokoch v Strednej Ázii je to tretí Erdoganov “pochodový výstrel”. Turecko má veľa vlastných zraniteľných miest a na BV nebude môcť urobiť veľký pokrok.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov