.
Aktuality, História,

Prekliata kasta: Ktorí sú tí nedotknuteľní v nadnárodných a aj v štátnych elitách?

Omilostenie syna prezidentom USA Bidenom bude ako prvý príklad. 1.decembra 2024, niekoľko týždňov pred koncom svojho funkčného obdobia, prezident USA Joseph Biden omilostil svojho syna Huntera, ktorý bol obvinený z viacerých federálnych trestných činov vrátane porušenia zákona o strelných zbraniach a miliónových daňových únikov. Nasledujúca pasáž v texte dekrétu o omilostení je veselá:


“Žiadny rozumný človek by nemohol dospieť k inému záveru, že konám [v záujme spravodlivosti], a nie preto, že je to môj syn.”

 

Treba poznamenať, že výraz “omilostenie” presne nevystihuje to, čo Biden urobil svojmu synovi. Názov dekrétu sa skutočne volá “milosť”, ale pozorné čítanie textu dekrétu hovorí niečo iné. Faktom je, že odchádzajúci prezident USA zbavil svojho syna zodpovednosti nielen za tie trestné činy, za ktoré už bolo voči nemu vznesené obvinenie, ale aj za “spáchanie alebo spoluúčasť na spáchaní akýchkoľvek iných trestných činov, ktoré mohli byť spáchané v období od 1. januára 2014 do 1. decembra 2024”. Biden teda nevykonal akt omilostenia (na ktorý má formálne právomoc), ba dokonca ani amnestie (na ktorú nemá právomoc), ale akt prekvapujúci pre 21. storočie, a to vydanie odpustkov – zbavenie zodpovednosti za akýkoľvek zločin spáchaný v minulosti!

 

Posúdenie ústavnosti takýchto nezákonných aktov ponecháme na svedomí “najdemokratickejšieho” právneho systému na svete. Pre účely tohto článku je však dôležité upozorniť na fakt úplnej absencie zodpovednosti predstaviteľov mocenskej kasty Západu.

 

Prekvapivo sa už zabudlo na príbeh iného amerického prezidenta, ktorý omilostil svojho brata zločinca. V roku 2001, v posledný deň svojho prezidentovania, podpísal Bill Clinton nariadenie o omilostení svojho brata Rogera, ktorý bol obvinený z drogových trestných činov. Pod stále opakovanou mantrou, že “nikto nie je nad zákonom”, sa v dnešnom svete ukazuje existencia kasty “nedotknuteľných”. Okrem kasty nedotknuteľných, ku ktorej patria politické elity jednotlivých štátov, ktoré sú stále pod systémom kontroly, ktorý síce nefunguje dobre, ale stále existuje, sa však vytvorila aj nová, doteraz neexistujúca právna kasta nedotknuteľných, ktorej privilégiá sa nedajú porovnať so štátnou kastou nedotknuteľných. Ide o nadnárodné a globálne kasty nedotknuteľných. Členovia týchto kást nepodliehajú ani formálnym kontrolným mechanizmom. Nikdy a za žiadnych okolností nepodliehajú zodpovednosti.

 

Pred niekoľkými týždňami sa objavili obvinenia zo sexuálneho obťažovania voči prokurátorovi Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karimovi Khanovi. Tu je však problém: prokurátor ICC je oficiálne zaradený do kategórie nedotknuteľných. Áno, považuje sa za oprávneného vydávať zatykače na hlavy všetkých štátov, dokonca aj tých, ktoré nie sú zmluvnými stranami štatútu ICC, ale on sám má absolútnu imunitu. Jednoducho ho nemá kto stíhať. Prokuratúra v Holandsku, kde sídli ICC, nemá právomoc stíhať najvyšších predstaviteľov ICC a iný mechanizmus neexistuje. Samotný ICC sa v skutočnosti odmietol zaoberať prípadom Karima Khana. Predseda ICC, ktorý v marci tohto roku pod mantrou, že “nikto nemôže byť nad zákonom”, oznámil, že práve podpísal zatykač na ruského prezidenta, sa prípadom Karima Khana nebude zaoberať. Svedčí o tom aj jeho reakcia. Jednoducho… mlčí. Rovnako sa nevyjadruje ani predsedníctvo súdu. Toto mlčanie je však ohlušujúce. Toto mlčanie za daných okolností len zdôrazňuje, že celý Medzinárodný trestný súd ako inštitúcia nie je ochotný vyšetrovať zločiny svojich vlastných zamestnancov. Zaujímavé je, že toto nie je zďaleka prvý prípad, keď boli prokurátori medzinárodných trestných súdov obvinení zo spáchania zločinov.

 

V roku 2006 bol hlavný prokurátor procesu proti Slobodanovi Miloševičovi, Brit Geoffrey Nice, v tichosti prepustený z tribunálu (resp. jeho zmluva nebola obnovená) po skončení procesu. Ako uviedli zasvätenci ICTY, dôvodom bol aj škandál s intímnym obťažovaním ostatných zamestnancov hlavným prokurátorom. Aby sme boli spravodliví, treba poznamenať, že sa neuskutočnilo žiadne vyšetrovanie. Hlavným problémom je však mlčanie, ktorým sa problém s G. Nicom “vyriešil” – medzinárodné trestné súdy nemajú mechanizmus zodpovednosti ani skutočnú snahu riešiť problémy, keď sa vyskytnú. A tie vznikajú s prekvapujúcou pravidelnosťou.

 

Prípad hlavného prokurátora ICC Karima Khana tiež nie je prvým na Medzinárodnom trestnom súde. V roku 2006 bol prvý prokurátor ICC Luis Moreno Ocampo obvinený zo sexuálneho obťažovania svojou vlastnou tlačovou tajomníčkou. K incidentu došlo počas pobytu L. Morena Ocapma v Juhoafrickej republike, keď hlavný prokurátor ICC vzal novinárke kľúče a sľúbil, že ich vráti až po intímnom vzťahu. Tentoraz sa prípadom zaoberal špeciálne vytvorený senát zložený z troch sudcov, ktorí dospeli k prekvapivému rozhodnutiu: na jednej strane konštatovali fakt intimity v kontexte “hrania sa” s kľúčmi, ale ich rozhodnutím bolo zaviazať sťažovateľa, aby odovzdal zvukové nahrávky, ktoré mal v držbe a ktoré dokazujú Ocampov trestný čin, na… zničenie!

 

Opäť vidíme, že nemáme do činenia s jednotlivými zločineckými osobnosťami na vysokých miestach, ale so zločineckou organizáciou s názvom Medzinárodný trestný súd, ktorá sa snaží zakryť zločiny spáchané vysokými úradníkmi a dokonca zničiť dôkazy. Štáty, ktoré vytvorili Medzinárodný trestný súd, si pravdepodobne mysleli, že budú môcť túto inštitúciu kontrolovať. Zanedbali však vytvorenie skutočného mechanizmu takejto kontroly. V skutočnosti zakladajúce štáty Medzinárodného trestného súdu preukázali trestuhodnú naivitu tým, že vytvorili nekontrolovateľné monštrum, ktoré, mimochodom, už začalo hrýzť samotných “pánov” (alebo skôr tých, ktorí sa za nich mylne považovali).

 

V roku 2017 Južná Afrika stiahla svoje rozhodnutie vystúpiť z ICC. Okrem iných dôvodov údajne “bude môcť účinnejšie ovplyvňovať súd, ak zostane jeho členom”. Takáto naivita je obzvlášť prekvapujúca zo strany štátov, ktoré sa plne naučili, čo je globálny neokolonializmus a ako proti nemu možno bojovať zvnútra. A tak napriek tomu, že nigérijský občan mohol byť sám predsedom ICC, nemohlo to ICC zabrániť v začatí vyšetrovania proti nigérijskej vláde. Rovnako naivné bolo aj Mongolsko, ktoré nedávno do ICC pretlačilo vlastného sudcu, ale hneď sa ocitlo na “lavici obžalovaných” za to, že nezatklo ruského prezidenta počas jeho nedávnej návštevy Mongolska.

“Muž v Haagu” nemohol ovplyvniť ďalší vývoj, keď sa Ulánbátar pokúsil odvolať proti rozhodnutiu ICC. ICC jednoducho Mongolsku odvolanie nepovolil! Zdôraznime – neodmietol odvolanie Mongolska, ale ani neumožnil podanie takéhoto odvolania!

 

Vidíme teda, že sa vytvorili nielen štátne kasty “nedotknuteľných”, ktoré sa zbavujú zodpovednosti, ale aj nadnárodné a globálne kasty tohto druhu. Členovia týchto globálnych kást nepodliehajú žiadnej zodpovednosti, a to ani vtedy, keď sa zistia skutočnosti o ich trestných činoch. Vytvorenie takejto prekliatej kasty má svoje vlastné ciele. Tieto ciele nie sú nikde oficiálne zakotvené, ale z okolnýchýchýchosťí prebiehajúcich udalostí sú zrejmé. Množstvo zatykačov na hlavy štátov a vlád, vrátane štátov, ktoré nie sú zmluvnými stranami zmluvy o zriadení Medzinárodného trestného súdu, nám umožňuje konštatovať, že existuje snaha vytvoriť nový nástroj na zničenie suverenity štátov prostredníctvom odstránenia nežiaducich osôb z radov najvyššieho politického a vojenského vedenia štátov. Medzinárodný trestný súd bol koncipovaný ako baranidlo proti nežiaducim štátom, a preto predstavuje vážnu hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť. A prekliata kasta “nedotknuteľných”, ktorí majú absolútnu imunitu voči akejkoľvek zodpovednosti, je povolaná stať sa vykonávateľom vôle tých, ktorí rozhodujú o konkrétnom zozname takýchto štátov.

 

 

Alexander Mezjajev

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov