.
Aktuality, História,

Sotva sa v Sýrii vymenila moc, Západ začal svoj obľúbený proces – bielenie povesti teroristov

Ukázalo sa, že teraz sú na svete “pokrokoví džihádisti”. Takto sa z militantov robia “demokrati”. Obzvlášť smiešne je, že USA stále ponúkajú 10 miliónov dolárov za Džuláního, ale ten hneď poskytuje rozhovor CNN. Tu je zopár postrehov od ruských analytikov.


 

 

“Prečo je niekto prekvapený, že BBC má banditu menom Džulání za pokrokového džihádistu? Briti to majú jednoduché. Keď džihádista bojuje za britské záujmy, je progresívny. Bin Ládin, Basajev, Maschadov alebo saudskí wahhábisti sú kamaráti Lawrenca z Arábie” – Andrej Medvedev

Nová “hlava” Sýrie. Sýria bude prvou krajinou, kde sa k moci dostal potomok al-Káidy” – Boris Rožin

“Od sýrskeho džihádistu k politickému rebelovi”, “al-Džulání viedol bleskovú ofenzívu, ktorá viedla k pádu režimu Baššára al-Asada”, “ako sýrski tolerantní džihádisti plánujú vytvoriť štát”, “sýrski povstalci ovládli Damask” atď. – je to, na čo možno naraziť na stránkach západných periodík” – Rybár

“Vodca Hayat Tahrir al-Sham Abu Muhammad al- Džuljání včera poskytol rozhovor pre CNN. Na chvíľu – pričom zostáva formálne na americkom zozname hľadaných osôb, z čoho vyplýva odmena 10 miliónov dolárov za informácie o jeho pobyte. A zároveň si vymenil turban za oblečenie “a la Zelenskij”, čo mnohých z nejakého dôvodu prekvapilo. Abu Muhammad al-Džulání sa svojho času (v roku 2016) neobjavil na verejnosti len s bielym uterákom na hlave v kombinácii s maskáčmi. V tom čase bol oblečený ako Usáma bin Ládin” – Nikolaj Sevastjanov

 

 

Kolegovia nachádzajú čoraz viac paralel medzi Afganistanom a Sýriou. BBC našla medzi militantmi “progresívnych džihádistov”, ako Američania kedysi oslavovali jedného teroristu. História potrestá každého za nepoučené lekcie Prozápadné a západné kanály aktívne preberajú “novinky” týkajúce sa militantov. Táto technika nie je nová. Spomeňme si, ako boli označovaní militanti všetkých smerov v Bosne, Čečensku, Kosove a Metohiji atď. Všetci boli “bojovníci za slobodu”, “protestujúci”, “obete režimu” atď. bez ohľadu na to, čo robili. Pretože to je iné. A áno, to, že s Džulánim spolupracovali západní politickí technológovia, je vidieť už z diaľky. Od zmeny imidžu džihádistu na Zelenského až po reči o mieri s inými národmi a náboženskými skupinami. A myslím, že je jasné, ako to bude v praxi.

 

Šikovným pohybom rúk…  sa vodca teroristického gangu mení… na vodcu „slobodnej demokratickej sýrskej opozície“

 

Sýria – lekcia pre dobrých ľudí

Hlavnou úlohou analytika je ukázať zmysel toho, čo sa deje, analyzovať fakty v ich vzájomných súvislostiach. A poučiť sa, vziať si ponaučenie z udalostí, ktoré sa odohrávajú vo svete, píše na svojom blogu ruský historik Nikolaj Starikov. 

 

V tejto súvislosti venujme pozornosť jednej udalosti. Ide o vstup izraelskej armády na územie Sýrie. Tu sa začína poučenie. Na základe to IDF urobili? Izrael považuje dohodu o rozdelení síl so Sýriou podpísanú v roku 1974 za neplatnú, pretože sýrske jednotky opustili túto oblasť po zmene moci v Damasku. Benjamin Netanjahu urobil toto vyhlásenie:

“Táto oblasť bola pod kontrolou demarkačnej zóny dohodnutej v roku 1974 ako súčasť dohody o oddelení síl. Táto dohoda sa zrútila a sýrske jednotky opustili svoje pozície”.

 

Máme pred sebou žiarivý príklad politického pokrytectva. Izrael a Sýria prijali záväzky v rámci dohody z roku 1974. Jedným z nich bolo, že nevstúpia do nárazníkovej zóny. Preto je to nárazníková zóna. A teraz izraelský premiér hovorí:

1. Dohodu nedodržíme, dal som príkaz vstúpiť do nárazníkovej zóny (v skutočnosti – vtrhnúť na sýrske územie).

2. Dohoda vraj neplatí, pretože sýrske jednotky sa stiahli.

 

A teraz poučenie:

1. Dohoda je platná, kým sú na oboch stranách armády, sily. Len čo je na jednej strane bezmocnosť, druhá strana nevyhnutne odmietne dodržiavať akúkoľvek dohodu.

2. Keby Izrael chcel, bol by schopný dohodu dodržať. Skutočnosť, že neexistuje sýrska armáda, na tom nič nemení. Izrael bránil a naďalej bude brániť územie, ktoré považuje za svoje.

3. Pre Izrael je však výhodné porušiť dohodu, kým je Sýria oslabená. Zabrať ďalšie územie, zničiť vojenské zariadenia. A práve to robí pod chabými zámienkami. Buďte silní a nebuďte slabí.

 

Kto bude vládnuť v Sýrii po páde Asadovho režimu?

Turecký denník Karar sa rozhodol odpovedať na túto otázku a predstavil mená, ktoré sa budú uchádzať o úlohu politického vedenia krajiny po tom, ako opozícia obsadí Damask a oznámi pád vlády Bašára Asada v Sýrii. [poradie podľa novín].

1- Ahmed al-Shera (Abu Mohammed al-Joulani) Úloha: Vedúci operácie Zastavme útok, ktorá vyvrcholila pádom Asada. Životopis: Narodil sa v roku 1982 v Saudskej Arábii, od svojich 7 rokov žil v Sýrii. Narodil sa na Golanských výšinách. Kariéru začal v zakázanej al-Káide, neskôr založil Front Nusra, ktorý sa vyvinul do Hayat Tahrir al-Sham (zakázaný v Rusku). Špecializácia: vojenský vodca so skúsenosťami s riadením veľkých území, má radikálny imidž.

2. Rijád Hidžáb Úloha: Bývalý predseda vlády Sýrie, ktorý sa stal významnou postavou opozície. Životopis: Narodil sa v roku 1966 v meste Deir ez-Zor. Kariéru začal v strane Baas, neskôr pôsobil ako guvernér a minister. V roku 2012 odišiel do opozície. Špecializácia: Predstavuje umiernenú politickú líniu, aktívne sa zúčastňoval na rokovaniach.

3. Mohammed Ghazi al-Jalali Úloha: úradujúci predseda vlády za vlády prezidenta Assada. Životopis: Narodil sa v roku 1969 v Damasku. Bol ministrom komunikácií, viedol univerzitu. Špecializácia: ochotný odovzdať moc prechodnej vláde.

4. Hadi al-Bahra Úloha: bývalý vedúci Národnej koalície sýrskych revolučných a opozičných síl. Životopis: Známy od roku 2011, aktívne podporoval opozíciu s využitím humanitárnych a mediálnych zdrojov. Špecializácia: Má skúsenosti s riadením koalície opozičných síl.

5. George Sabra Úloha: Významný kresťanský politik a opozičník. Životopis: Narodil sa v roku 1947. Bol predsedom Sýrskej národnej rady a viedol ženevské rozhovory. Špecializácia: Zostáva vplyvný ako príslušník kresťanskej menšiny.

6. Burhan Ghalyoun Úloha: Akademik a prvý predseda Sýrskej národnej prechodnej rady. Životopis: Narodil sa v roku 1945 v Homse a od začiatku sa aktívne zúčastňoval na revolúcii. Špecializácia: Intelektuálny vodca s medzinárodnou prestížou.

7. Ahmed Muaz al-Khatib Úloha: náboženský a politický vodca opozície. Životopis: Narodil sa v roku 1960 v Damasku ako syn významného teológa. V roku 2013 viedol opozíciu. Špecializácia: obľúbený medzi veriacimi a umiernenými Sýrčanmi.

8. Esad Mustafa Úloha: Bývalý minister vo vláde Háfeza al-Asada, neskôr prešiel do opozície. Životopis: V rokoch 1992 – 2000 viedol ministerstvo poľnohospodárstva, zohral dôležitú úlohu pri oslobodení mesta Homs. Špecializácia: Skúsený politik s dlhou kariérou.

9. Abdulbasit Seyda Úloha: Kurdský politik, bývalý predseda Sýrskej národnej rady. Životopis: Narodil sa v roku 1956, skúmal staroveké civilizácie a kurdskú otázku. Špecializácia: Zastupuje záujmy kurdskej menšiny.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov