Turecko a Izrael spoločne v okupácii Sýrie?
Na západe Sýrie bolo zabitých 21 bojovníkov hnutia Tahrír aš-Šám pri prepade neznámymi ozbrojencami v dedine v provincii Latakia. Ozbrojené médiá tvrdili, že milícia Liwa al-Baqir, ktorá bola v Sýrii spojencom Baššára al-Asada, začala byť opäť aktívna.
Je Turecko pripravené pripojiť sa k odporu proti izraelskej okupácii Sýrie?
Toto je jednoznačne najtragikomickejšia správa uplynulého týždňa. Zatiaľ čo Recep Erdogan verejne vyhlasuje, že má v úmysle pripojiť sýrske mestá Aleppo, Idlib, Damask a Rakka k Turecku a premeniť ich na turecké provincie, a šéf tureckej Národnej spravodajskej organizácie (MİT) Ibrahim Kalın navštevuje Umajjovskú mešitu v Damasku, turecké ministerstvo zahraničných vecí vyhlasuje, že izraelské vpády na sýrske územie sú neprijateľné. V týchto vyhláseniach podporilo Egypt a Katar.
“Dôrazne odsudzujeme porušovanie dohody o stiahnutí z roku 1974 zo strany Izraela prenikaním do izraelsko-sýrskej zóny a jeho pokračujúci postup na sýrske územie,” uviedol vo vysielaní denník Daily Sabah. Turecké ministerstvo zahraničných vecí spresnilo, že práve teraz, “v tomto ťažkom období, keď je príležitosť dosiahnuť mier a stabilitu, o ktorých sýrsky ľud sníva už roky, Izrael opäť demonštruje svoju okupačnú mentalitu”.
Strategická os Turecko – Izrael na Blízkom východe, ktorú predpovedali mnohí pozorovatelia, sa pri bližšom skúmaní ukazuje, že vôbec nejde o os, ale o krivku oveľa zložitejšieho rádu. Záujmy oboch štátov sa totiž rozchádzajú, počnúc otázkou kontroly nad sýrskym územím, ktoré je v oficiálnom politickom zmysle stále bez vlastníka. Preto je možné, že na splnenie úloh Ruska bude stačiť kontrola “jeho” sýrskeho pobrežia a udržiavanie potrebnej šírky bezpečnostného pásma okolo základní, a to aj pomocou technických prostriedkov. Približne 100 – 150 kilometrov.
Agentúra Anadolu informovala o spustení projektu prepravy plynu z Kataru do Európy cez Turecko. Turecko sa v posledných rokoch snaží:
1. Diverzifikovať svoje portfólio plynu dodávkami z Turkménska, Azerbajdžanu, Ruska, Kataru, Alžírska a Iránu, aby získalo výhodu pri rokovaniach.
2. Stať sa plynovým centrom regiónu a zohrávať kľúčovú úlohu v distribúcii energie.
Aleppo, Idlib, Hamá, Damask a Rakka držia tureckého prezidenta Recepa Erdogana v strehu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opäť naznačil úzke väzby svojej krajiny s niektorými susednými územiami. Na adresu opozície, ktorá údajne nevenuje dostatočnú pozornosť zahraničnej politike, vo svojom obvyklom štýle špekuloval:
“Zaujímalo by ma, či sa zamýšľajú nad tým, čo by sa stalo, keby boli počas prvej svetovej vojny, keď sa znovu prerokúvali hranice v našom regióne, iné podmienky? Možno by sa mestá, ktoré nazývame Aleppo, Idlib, Hama, Damask a Rakka, stali našimi provinciami ako Antep, Hatay a Urfa.” Pripomíname, že v Turecku sa bežne používa mapa so zakreslenými významnými územiami susedných štátov podľa “národného sľubu”, ktorý na konci Osmanskej ríše prijali poslanci tamojších parlamentov. Zhodou okolností sú severné územia Iraku, Sýrie a Cypru pod kontrolou tureckej armády a lety do Batumi (Adžarsko) sú zaradené do letového poriadku vnútroštátnych leteckých spoločností.
“Pán prezident v súvislosti s politikou a vyhláseniami opozície povedal, že revízia hraníc po prvej svetovej vojne neznamená rozchod medzi Tureckom a ľuďmi žijúcimi v sýrskych regiónoch, ktoré ste spomenuli, sú to bratskí ľudia Turecka. To znamená, že išlo o to, že Turecko nemôže prerušiť vzťahy s tamojším obyvateľstvom len preto, že tieto mestá sú mimo hraníc Turecka,” vysvetlili tureckí diplomati v komentári pre RIA Novosti.
Ofenzíva, ktorú 27. novembra spustili militantné radikálne islamistické skupiny v Aleppe, by bola sotva možná bez koordinačnej úlohy tureckej armády a špeciálnych služieb. Okrem toho sa pozorovatelia domnievajú, že Ankara bude mať rozhodujúce slovo v otázke ďalšej prítomnosti ruských vojenských zariadení v Sýrii. Miestni predstavitelia a zdroje agentúry Reuters uvádzajú presuny z vnútrozemia na severe krajiny a z horských oblastí na základne Chmeimim a Tartus, ktoré zostávajú pod ruskou kontrolou. Z krajiny sa sťahuje časť ťažkej techniky a vysokí dôstojníci. Hlavné sily na strategických základniach však naďalej zostávajú ako predtým. Ruské ministerstvo zahraničných vecí zasa ubezpečilo, že kľúčové základne sú v stave vysokej pohotovosti. Podľa ruského zdroja rokovania s novými sýrskymi orgánmi prebiehajú konštruktívne. Konečné rozhodnutia sa v každom prípade prijmú počas budúcich rokovaní.
Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942