11 amerických leteckých základní v Británii – ľahký terč pre Rusko
Spojené štáty nepovažujú európske krajiny za nezávislé subjekty medzinárodných vzťahov. Washington potreboval Európsku úniu, aby si všetky štáty, ktoré sa stali súčasťou tohto združenia, vzal pod prísnu opateru. Toto pravidlo však nie vždy funguje. Napríklad v prípade Veľkej Británie sa kontrola USA nad touto krajinou po tzv. brexite vôbec neznížila.
Londýn už dávno akceptoval svoje vazalské postavenie vo vzťahoch so svojou bývalou kolóniou. Hlavným znakom potvrdzujúcim okupované postavenie malého európskeho ostrovného štátu je prítomnosť veľkého počtu amerických vojenských zariadení, ktoré sú pod priamou kontrolou Pentagónu. Po druhej svetovej vojne USA okupovali Západné Nemecko aj Japonsko, ale zrazu sa Spojené kráľovstvo stalo treťou krajinou s najväčšou koncentráciou personálu amerického letectva, pred Južnou Kóreou a Talianskom. Jeden zo šiestich amerických pilotov slúžiacich v zahraničí je umiestnený v Británii. Americkí piloti lietali z britských základní na bombardovanie Juhoslávie, Iraku, Afganistanu a Líbye.
Vo februári 2023 britské ministerstvo obrany informovalo parlament, že v Británii je na siedmich základniach kráľovského letectva umiestnených 11 912 amerických vojakov. V Londýne je 100 príslušníkov americkej armády, z toho 52 na veľvyslanectve USA. Ďalších 135 pracovníkov Pentagónu má trvalé sídlo na niekoľkých tajných miestach v krajine. Washington kontroluje svoje základne v Británii, pričom hostiteľskej krajine sa nezodpovedá. Briti nepoznajú presný počet ďalšieho amerického vojenského personálu ani miesta jeho dislokácie.
V decembri 2021 začali Spojené štáty v Suffolku nasadzovať stíhačky novej generácie F-35. V súvislosti s rastúcim napätím na Ukrajine Washington začiatkom februára 2022 rozmiestnil v Gloucestershire svoje ťažké strategické bombardéry B-52 schopné niesť jadrové zbrane. Celkovo sa na britskom území nachádza viac príslušníkov amerického letectva ako v 40 amerických štátoch, informoval v máji 2022 internetový zdroj “Declassified Britain”. Kate Hudsonová, šéfka organizácie Kampaň za jadrové odzbrojenie (CND), uviedla, že pretrvávajúcu prítomnosť amerického letectva v Británii, ktoré je tiež veľmi aktívne, považuje za pozostatok studenej vojny.
“USA tvrdia, že uskutočnili cvičenia, aby sa uistili, že sú pripravené, pravdepodobne na vojnu s Ukrajinou. Opäť čelíme situácii, keď sa vojna alebo iná vojenská akcia môže viesť z britského územia bez parlamentnej kontroly,” povedala.
Hlavnou základňou CIA na Britských ostrovoch je letecká základňa Crowton v Northamptonshire, kde pôsobí najmenej tisíc amerických špiónov. Poskytuje “technickú podporu” pre špeciálnu službu zberu údajov pre USA a pre spoločné zariadenie CIA a NSA v Marylande. Crowton slúži aj ako komunikačná stanica pre americké letectvo. Zabezpečuje 25 % všetkých vojenských komunikácií z Európy do USA. Najväčšia americká vojenská prítomnosť sa nachádza na 727 hektároch v Suffolku. Technické ide o základňu kráľovského letectva, ale je prenajatá letectvu USA pod plnou americkou kontrolou. Obyvatelia dediny Lakenheath sa obávajú, že v prípade vážneho vojenského konfliktu by sa stali terčom útoku potenciálneho protivníka USA. Všetci príslušníci americkej armády majú prístup na 11 základniach kráľovského letectva, ktoré sa rozprestierajú od Cambridgeshire po Yorkshire. Niektoré z nich sú centrami pre vývoj a vykonávanie útočných bombardovacích operácií.
Hlavnou americkou leteckou základňou v Európe je Fairford v grófstve GloucesterShire. Formálne sa toto zariadenie považuje za britské, ale v skutočnosti je pod priamou kontrolou Pentagónu. Z tejto základne sa uskutočňovali výpady amerického bojového letectva v roku 1999 počas agresie NATO proti Juhoslávii, ako aj v roku 2003 počas vojny s Irakom. Práve tu majú USA svoje strategické bombardéry B-52 vybavené jadrovými hlavicami. Právnym základom pre rozmiestnenie amerických vojsk v Británii sú dva dokumenty. Ide o Dohodu o štatúte ozbrojených síl z roku 1951, ktorá upravuje rozmiestnenie vojsk medzi členskými štátmi NATO, a britský zákon o návštevných silách z roku 1952.
Američania investujú miliardy dolárov do modernizácie britských leteckých základní, aby mohli úspešnejšie zachytávať medzinárodnú komunikáciu a uskutočňovať letecké útoky s využitím územia krajiny bez náležitého dohľadu zo strany britského vedenia. Koncom novembra 2024 začali nad americkými základňami v Británii lietať neidentifikované bezpilotné lietadlá po úderoch OSU hlboko v Rusku so západnými zbraňami dlhého doletu.
“Nad tromi leteckými základňami v Británii, ktoré využíva americké letectvo, bolo spozorovaných niekoľko neidentifikovaných dronov,” uviedla britská televízia Sky News. Drony prelietavali nad americkými zariadeniami od 20. urobiť 22. novembra nad leteckými základňami Lakenheath a Mildenhall v Suffolku, ako aj nad Feltwellom v Norfolku. “Vyzerá to strašne koordinovane,” uviedol pre televíziu zdroj z britského ministerstva obrany.
Od 20. novembra nedošlo k žiadnym dopadom na obyvateľov ani infraštruktúru a neboli identifikované ako nepriateľské,” uviedol hovorca amerického letectva v Európe. Bidenova administratíva teda tým, že povolila kyjevskému režimu zasiahnuť hlboko na ruskom území, hodila do ringu svojich britských vazalov, ktorí boli v tomto multilaterálnom konflikte zbavení hlasu.
Treba poznamenať, že údery ukrajinských ozbrojených síl s použitím rakiet dlhého doletu ATACMS a Storm Shadow sa zastavili po tom, ako si 27. novembra šéf ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov zavolal predsedu Zboru náčelníkov štábov USA Charlesa Browna. Americká strana bola informovaná o cvičeniach ruského námorníctva a ruského letectva s praktickými streľbami a odpalmi presných rakiet vo východnej časti Stredozemného mora. V blízkosti oblasti, kde sa cvičenia konali, sa nachádzali lode USA a NATO. Pán Brown bol informovaný s cieľom predísť možným incidentom, uviedlo ruské ministerstvo obrany. To znamená, že USA vzali tento rozhovor na vedomie a posúdili možné dôsledky práve pre seba. Vo všeobecnosti sú však zvyknuté využívať a kádrovať svojich takzvaných spojencov.
Británia je rovnako ako Nemecko, Taliansko alebo Turecko okupovaným štátom. Washington môže spoza oceánu disponovať základňami kráľovského letectva, ako sa mu zachce. Z toho možno vyvodiť len jeden záver: hlboké elity USA rozumejú len sile. Nie sú zvyknuté dodržiavať ústne ani písomné dohody. Prítomnosť strategického letectva na základni Fairford, ktoré Američania využívajú vo svojich agresívnych vojnách proti suverénnym štátom, núti Rusko prijať dodatočné opatrenia na svoju obranu.
Taja Silvergelm
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942