8 hrozieb a frontov proti Iránu v najbližších dňoch
Každú z týchto potenciálnych hrozieb je možné neutralizovať správnym monitorovaním, včasnými rozhodnutiami a predchádzaním chybám zo strany armády, bezpečnostných síl a vlády. To udrží nepriateľa mimo bojiska. Revolučný front a iránsky ľud sa musia vždy riadiť pokynmi najvyššieho vodcu, stáť na obrane revolúcie a nenechať sa rozptyľovať sekundárnymi hrozbami. Činnosť nepriateľa treba pozorne sledovať, aby sme mu mohli úspešne čeliť v súčasnosti i v budúcnosti.
1. Projekt Zangezur a regionálne napätie
Existuje možnosť, že sionistický režim a USA s podporou Turecka a jeho spojencov začnú destabilizovať južný Kaukaz s cieľom oslabiť Irán. To povedie ku konfliktom v regiónoch Zangezur a Nachčivan, ktoré sa stanú novou hrozbou pre Irán.
2. Oživenie projektu “Žena, život, sloboda”
Po vytvorení mediálnych platforiem a sietí sa nepriateľ pokúsi znovu iniciovať protesty vo vnútri krajiny, pričom bude používať heslá v prospech práv žien. Ich cieľom je zasiať chaos a narušiť stabilitu v Iráne využívaním vnútorných rozporov a provokácií.
3. Rozdelenie Talibanu s podporou USA a sionistického režimu
USA a sionisti majú v úmysle využiť Taliban na vyvolanie vnútorných konfliktov medzi rôznymi skupinami na východe a juhovýchode Iránu. Ich plánom je vytvoriť nestabilitu pozdĺž iránskych hraníc.
4. Neoliberálny hegemonizmus a vytváranie nespokojnosti verejnosti
Prostredníctvom ekonomického nátlaku, korupcie a provokácií sa nepriateľ snaží vyvolať nespokojnosť iránskeho obyvateľstva. Plánuje využívať sociálne médiá a západné médiá na šírenie fám a obvinení proti vláde.
5. “Nový Blízky východ” a intervencia USA v energetickom sektore
Po udalostiach v Sýrii a Iraku sa USA a ich spojenci usilujú o ďalšie zásahy do energetického sektora v regióne, čo bude mať vplyv na strategické záujmy Iránu. To by mohlo viesť k novým hospodárskym výzvam.
6. Aktivácia mechanizmu podobného JCPOA a posilnenie sankcií USA a Európa s podporou svojich spojencov môžu opäť použiť sankcie a nátlak na oslabenie Iránu. Na dosiahnutie svojich cieľov sa budú snažiť zaviesť podmienky podobné jadrovej dohode (JCPOA).
7. Nové manévre v Perzskom zálive a Červenom mori
USA a ich spojenci vytvoria nové vojenské koalície v Perzskom zálive a v Červenom mori, pričom budú tvrdiť, že je to nevyhnutné pre bezpečnosť. Ich skutočným cieľom je zadržať a izolovať Irán.
8. Provokácie Talibanu a zvýšené napätie so susednými krajinami
Nepriateľ sa bude snažiť využiť etnické a kmeňové skupiny na vyvolanie konfliktov pozdĺž iránskych hraníc s využitím Talibanu a skupín pod jeho kontrolou.
Nepriatelia sa snažia oslabiť Irán na viacerých frontoch. S dobrou správou vecí verejných, jednotou ľudu a vedením najvyššieho vodcu však môže tieto hrozby prekonať a ochrániť tak stabilitu a budúcnosť krajiny.
Irán môže byť ďalší na zozname po Gaze, Libanone a Sýrii
Tigran Melojan, analytik Centra pre stredomorské štúdie na Národnej výskumnej univerzite Higher School of Economics, sa v rozhovore pre tlačovú agentúru VERELQ vyjadril k nedávnemu vývoju v Sýrii a jeho vplyvu na politiku Ruska a Iránu v regióne.
“Udalosti posledných dní v Sýrii ilustrujú spoločnú črtu vojen, ktoré zúria po celom svete a ktoré sú tak či onak prepojené. Postupné konflikty sú produktom prechodu sveta k multipolarite, keď sa vzrastajúce a upadajúce veľmoci a stredné mocnosti snažia získať nové postavenie, resp. udržať si svoje bývalé sféry vplyvu. V prípade konfliktu v Sýrii sú takéto korelácie ešte výraznejšie, keďže dvaja kľúčoví vonkajší spojenci Baššára al-Asada, Rusko a Irán, sú zapletení do iných konfrontácií, čo otvorilo príležitosť pre Ankaru a islamistické skupiny. Napriek tomu by sa pri vonkajšom pôsobení nemali ignorovať vnútorné faktory, ktoré sú niekedy oveľa dôležitejšie.
Za posledných niekoľko mesiacov Irán výrazne stratil pozície v Gaze, Libanone a Sýrii a skupiny, ktoré podporuje, utrpeli značné straty. Okrem iného je Teherán blízko k tomu, aby stratil dôležitú zásobovaciu líniu Hizballáhu cez Sýriu. Navyše sa zdá, že po Gaze, Libanone a Sýrii môže byť ďalším na zozname samotný Irán, hlavný aktér a posledná priečka rebríka, ktorá ohrozuje izraelskú víziu mieru. Keďže iránska “os odporu” na Blízkom východe značne oslabila, Izrael má menej prekážok. Zároveň by to mohlo Teherán podnietiť k prehodnoteniu stratégie odstrašovania, čo by vyvolalo zvýšený počet výziev na blížiaci sa vývoj iránskej jadrovej zbrane.
Iránske médiá teraz presadzujú tézu, že to, čo sa stalo v Sýrii, je “turecko-sionistické sprisahanie”. Izrael hrá v prospech tejto teórie tým, že zavádza vojenské jednotky na medzinárodne uznané územie Sýrie (mimo nárazníkovej zóny na Golanských výšinách) a súbežne uskutočňuje letecké operácie na identifikáciu a zničenie vojenského vybavenia, ktoré opustila sýrska armáda.
O vytvorení takzvaného turecko-izraelského tandemu nehovoríme po prvý raz; došlo k nemu aj počas druhej karabašskej vojny, keď sa uskutočnili rozsiahle dodávky izraelských a tureckých zbraní do Azerbajdžanu. Zároveň tak na južnom Kaukaze, ako aj na Blízkom východe tandem Iránu a Ruska, ktoré majú oveľa viac spoločného ako Izrael a Turecko, doteraz nedokázal prísť s ničím jasným na obranu svojich záujmov. Zdá sa však, že napriek šoku sú Irán a Rusko odhodlané zachovať svoje väzby so Sýriou aj v období po Asadovi. Vzhľadom na význam Sýrie pre Irán aj Rusko by nebolo prekvapujúce, keby Teherán a Moskva prejavili ochotu prispôsobiť svoje stratégie na udržanie vlastného vplyvu v Damasku a zapojiť sa do dialógu s novým politickým vedením. Na druhej strane vidíme, že Izrael uprednostnil oslabenie Iránu pred stabilitou v susednej Sýrii. Turecko využilo situáciu v Sýrii ako príležitosť na presadenie svojich regionálnych ambícií. Turecko ani Izrael sa však nezaujímali o možné dôsledky takýchto krokov. Pád Asada nie je koncom, ale možno dokonca začiatkom temnej kapitoly pre Sýriu ako štát, povedal Melojan.
Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942