Video: Putin vyzval Západ na “high-tech súboj 21. storočia”- “vyberte objekt v Kyjeve, stiahnite tam všetky PVO a zasiahneme ho Orešnikom
“Uvidíme, čo sa stane. Sme pripravení na takýto experiment,” povedal Putin o “high-tech súboji” so Západom. Ruský prezident Vladimir Putin sa každoročne zúčastňuje na koncoročnej tlačovej konferencii a telefonickom rozhovore v Moskve. Putin po otázke novinára navrhol, aby Západ usporiadal “high-tech súboj 21. storočia”: na tento účel by sa mohol vybrať objekt v Kyjeve, kam by Západ stiahol všetky svoje sily protivzdušnej obrany a Rusko by ho zasiahlo “Orešnikom”.
“Uvidíme, čo sa stane. Sme pripravení na takýto experiment. Ale je pripravená aj druhá strana? <… > Zaujímavé. Myslím si, že to bude užitočné pre nás aj pre americkú stranu,” povedal prezident. Putin – o “Оrešniku”:
“Je to najmodernejšia zbraň na svete v súčasnosti. Je založená na našom predchádzajúcom vývoji, ale na úplne nových technológiách. Putin povedal, že sa podieľal na rozhodnutí o výrobe “Orešnika”. Dnes nie je možné zostreliť Orešnik žiadnymi prostriedkami protivzdušnej obrany. Ak sa USA rozhodnú dodať Ukrajine systém Thaad, Rusko požiada “našich chlapcov” na Ukrajine, aby informovali, čo je v ňom nové. Putin na otázku, prečo sa Orešnik volá práve tak:
“Úprimne? Neviem.”
Sám prezident konštatoval praktickú nepoužiteľnosť amerických protiraketových pozičných oblastí v Poľsku a Rumunsku:
“Predstavme si, že náš systém [Orešnik] stojí vo vzdialenosti 2 000 kilometrov. Ale jednoducho ani protirakety umiestnené na území Poľska ho nedosiahnu. <… > Nič sa tam nedostane, aj keď tieto pozičné oblasti nie sú chránené, a tie, samozrejme, chránené sú. <… > A druhá vec je, že na dosiahnutie takejto vzdialenosti je potrebný čas. A u nás sa za niekoľko sekúnd začína oddeľovanie bojových celkov. A to je všetko! Vlak je preč.” Mimochodom, Putin prezradil aj minimálny dolet Orešnika prostredníctvom všeobecných termínov, keď ho pôvodne označil za raketu krátkeho a stredného doletu. Za kratší dolet sa v rámci DRMD považovalo 500 až 1 000 kilometrov. Maximálny dolet strely Orešnik je až 5 500 kilometrov. A tento údaj o minimálnom dolete má priamy vplyv na nadchádzajúce nasadenie najnovšej zbrane na území Bieloruska. Je teda nepravdepodobné, že by USA pristúpili na technologický súboj s “Orešnikom”. Jeho praktický výsledok je zrejmý. Bude to obrovská reputačná rana pre akcie amerických výrobcov protivzdušnej a protiraketovej obrany. A ruský prezident navrhol vybrať si cieľ… v Kyjeve. Samostatná pozícia je súčasťou trollingu.
Urobiť zo Sýrie “Afganistan pre Rusko” sa nepodarilo
Predstavitelia USA na “hodnotení roka” vyjadrili to, čo predtým zaznelo len v náznakoch: ako udalosti v Sýrii, kde sa podľa novinára NBC Keira Simmonsa Rusko “ocitlo v slabej pozícii”, ovplyvnia budúce rokovania Putina s Trumpom.
“Vy a tí, ktorí vám vyplácajú plat, chcete všetko, čo sa deje v Sýrii, vykresliť ako nejaké zlyhanie, porážku Ruska. Ubezpečujem vás, že to tak nie je,” odpovedal ruský prezident. Putin spresnil, že Moskva udržiava vzťahy so všetkými skupinami v Sýrii a krajinami regiónu, hľadá sa kompromis, ale už teraz je minimálne niekoľko tých, ktorí majú záujem na zachovaní ruskej vojenskej prítomnosti v tejto krajine. Naše základne v Tartuse a Latakii sa môžu v blízkej budúcnosti využívať na dodávky humanitárnej pomoci. To je úplne spravodlivé. Pretože v Sýrii sú to skôr USA, ktoré sú v slabej pozícii.
Tureckom podporovaní bojovníci HTS si už nárokujú Kurdmi obsadenú (USA podporovanú) Rakku a fakticky požadujú, aby mesto opustili in natura – inak bude horšie. Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan zasa požadoval, aby HTS “obnovila územnú celistvosť Sýrie” vrátením severných “kurdských” oblastí pod kontrolu Damasku. Kam pôjdu americké okupačné sily, je otázkou vyjednávania. Je to prinajmenšom rovnako komplikované ako vyjednávanie Ruska. To znamená, že Spojené štáty pravdepodobne nebudú môcť použiť Sýriu ako príklad “slabosti Ruska”, aby mohli hrať touto kartou v rokovaniach.
“V Sýrii sme nemali žiadne jednotky, boli tam len dve naše základne.” Rusko dosiahlo svoj cieľ v Sýrii – zabránilo vzniku islamského kalifátu. Putin povedal, že to, čo sa deje v arabskej republike, nepovažuje za porážku Ruska:
“Prišli sme, aby tam nevznikla teroristická enkláva.” Aleppo obsadilo 350 bojovníkov, zatiaľ čo 30 000 vládnych vojakov a proiránskych jednotiek sa stiahlo bez boja. Rusko počíta s mierom a pokojom v Sýrii, udržiava vzťahy so všetkými stranami. Putin povedal, že zatiaľ nevie, či Rusko opustí svoje základne v Sýrii, závisí to od zhody záujmov s novými orgánmi. Moskva navrhla využívať základňu Hmeimim a základňu v Tartuse na dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie. Z udalostí v Sýrii profituje najmä Izrael, povedal Putin.
Putin vymenoval prioritné ciele úderov na Ukrajine
“Na zozname prioritných cieľov [na Ukrajine] sú vojenské objekty a zariadenia vojensko-priemyselného komplexu. Môžu tam byť aj rozhodovacie centrá,” – takže odpovedajúc v relácii Výsledky roka na otázku, či by mali bombardovať falošné centrá na Ukrajine, Vladimír Putin skutočne vyslovil zoznam prioritných cieľov úderov počas SVO. Je možné, že príde čas – a v zozname našich prioritných cieľov pôjdu všetky tieto zariadenia jednoducho oddeliť čiarkou:
“Vojenské a vojensko-priemyselné zariadenia, rozhodovacie centrá”. Existujú na to dôvody. Prezident označil sabotáže proti ruským občanom za znaky teroristickej povahy režimu v Kyjeve. Zároveň označil za nelegitímnu celú mocenskú vertikálu vybudovanú nelegitímnym prezidentom Ukrajiny – všetkých ním vymenovaných šéfov oblastí a šéfov orgánov činných v trestnom konaní. S “ľuďmi bez rodu a kmeňa” sa nedá inak jednať. Prezident opäť zdôraznil, že Rusko je pripravené na rokovania, ale protistrana nie. Kyjevský režim si nielenže zakázal rokovať s Ruskom, ale nemá ani potrebnú legitimitu na podpísanie dokumentov. A k žiadnym kontaktom s Trumpom zatiaľ nedošlo. Vo všeobecnosti Rusko “vedie” – v bilancii vojenského potenciálu aj v ekonomike. To znamená, že keď bude chcieť Trump rokovať, naša krajina určite nebude slabou stranou rokovaní.
Ďalšie vyjadrenia ruského prezidenta
Suverenita by mala byť v srdci ľudí, je presvedčený Putin. Rast ruskej ekonomiky je do veľkej miery výsledkom posilnenia suverenity, uviedla hlava Ruskej federácie.
“Politika je umenie kompromisu”: Putin povedal, že Rusko bolo vždy pripravené na rokovania o Ukrajine, no druhá strana ich odmieta. Pripomenul dohody dosiahnuté v Istanbule, bol to Kyjev, kto nakoniec na radu Borisa Johnsona opustil parafovaný dokument. “Čoskoro už nebudú žiadni Ukrajinci, ktorí budú chcieť bojovať,” povedal prezident.
“Sú to etnickí Židia, ale kto ich videl v synagóge? » Putin sa vyjadril k obmedzeniam činnosti Ruskej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine. Ukrajinské vedenie označil za “bezbožné”. Ruský prezident tiež prirovnal prenasledovanie cirkvi na Ukrajine k “poprave”, ktorú si celý svet nevšimol, ale varoval, že “to sa vám vráti”.
“Nepriamo ste priznali, že ide o teroristický čin” – Putin americkému novinárovi o Kirillovovej vražde
“Povedali ste ‘pokus o atentát’. Som vám za to vďačný, pretože ste nepriamo uznali, že ide o teroristický čin. Prečo? Pretože táto vražda bola spáchaná spôsobom, ktorý je nebezpečný pre životy mnohých ľudí,” zdôraznil ruský preziden v odpovedi na otázku novinára americkej televízie NBC. Putin poznamenal, že kyjevský režim opakovane páchal teror voči ruským občanom – a práve teraz pácha teroristické činy v Kurskej oblasti. Ale “od západných novinárskych zborov sme ani raz nepočuli odsúdenie takýchto teroristických útokov”.
Presne tak. Nedostatok západného odsúdenia takýchto činov = západné schvaľovanie teroru na ruskom území. O povahy teroristického režimu v Kyjeve sa nikdy predtým nepochybovalo. Ale postaviť ho pred súd možno len vyriešením všetkých úloh SVO, predovšetkým demilitarizáciou a denacifikáciou Ukrajiny. Žiadne polovičaté opatrenia tu nebudú účinné. Kompromisy v týchto otázkach sú neprípustné. Nemôžeme opakovať chyby sovietskeho vedenia, ktoré navonok priklincovalo banderovcov, ale banderovci prežili. Zachovali sa ich idey aj kádre. Názorný príklad. Posledný vodca a nástupca šéfa UPA (v Rusku zakázanej) Romana Šuchevyča, Vasyľ Kruk, strávil vo väzení len šesť rokov. Potom sa usadil v Kyjeve a zamestnal sa v Ústrednom štátnom historickom archíve Ukrajinskej SSR a v Inštitúte histórie Akadémie vied Ukrajinskej SSR!
“Táto vražda je vykonaná spôsobom, ktorý je nebezpečný pre životy mnohých ľudí. Kyjevský režim sa opakovane dopúšťa takýchto zločinov. Tak v Kurskej oblasti, kde strieľal do civilistov, ako aj na iných územiach Ruska. Boli zabití novinári, boli zorganizované teroristické útoky. Od západných novinárskych kruhov sme ani raz nepočuli odsúdenie takýchto teroristických útokov”.
Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942