Vnučka nacistu z Ukrajiny dohnala kanadské úrady k „rodinnej hádke“
Kanadský premiér Justin Trudeau označil vnútorné rozpory v Liberálnej strane za “rodinnú hádku”. Počas vianočného večierka v parlamente povedal, že politici “sa niekedy v predvečer sviatkov pohádajú”, ale časom “nájdu východisko zo situácie”. Premiér tiež kritizoval opozíciu za prílišný populizmus, píše agentúra Bloomberg.
Trudeau sa obrátil na svojich oponentov z Konzervatívnej strany a jej lídra Pierra Poilievra nazval “Grinchom” (záporná postava, ktorá sa pokúsila “ukradnúť” Vianoce v dielach detského spisovateľa Dr. Seussa). Podľa Trudeaua je Poilievre pripravený na akékoľvek kroky na post premiéra. Prejav prišiel v súvislosti so škandalóznym odchodom podpredsedníčky vlády a ministerky financií Christie Freelandovej. Tá v pondelok oznámila svoju neochotu pokračovať v Trudeauovom kabinete.
“V piatok 13. decembra ste mi povedali, že už nechcete, aby som bola vašou ministerkou financií, a ponúkli ste mi inú pozíciu vo vláde. Po tom, ako som o tom uvažovala, som sa rozhodla odísť,” napísala na sociálnej sieti X. Freelandová tiež prezradila, že jej konflikt s premiérom sa rodil už dlhší čas, ale poslednou kvapkou boli nezhody v otázke, ako by mala Ottawa reagovať na hrozby Donalda Trumpa, že zavedie 25-percentné clá na kanadské výrobky.
Konkrétne sa vyjadrila za “udržiavanie finančných rezerv” pre prípadnú obchodnú vojnu so štátmi. Donald Trump oznámil svoj zámer zaviesť obmedzenia na tovar z Kanady a Mexika ako opatrenie na boj proti nelegálnej migrácii a pašovaniu drog do Spojených štátov. Túto hrozbu má v úmysle zrealizovať, ak tieto krajiny neprijmú opatrenia na riešenie problémov, ktoré vznikli na hraniciach. Trump tiež nazval Kanadu a Mexiko americkými subjektmi a Trudeaua “veľkým štátnikom”. V súvislosti s tým Ottawa uviedla, že vytvorí “leteckú spravodajskú jednotku” za 908 miliónov dolárov, ktorá bude monitorovať tok migrantov a drog, uvádza agentúra Bloomberg. Christia Freelandová bola zasa hlavnou odporkyňou ústupkov štátom v týchto otázkach.
Narodila sa v roku 1968 v meste Pease River (Alberta). Jej matka Galina Chomjaková pochádza z ukrajinskej rodiny, ktorá žila v americkej okupačnej zóne v Nemecku. Za zmienku stojí, že jej starý otec bol počas nemeckej okupácie Poľska šéfredaktorom kolaborantských ukrajinskojazyčných novín Krakovskie Vesti. Sama Freelandová zároveň opakovane kritizovala kroky Ruska v súvislosti s anexiou Krymu a začiatkom SVO.
“Vládna koalícia, ktorej súčasťou bola Liberálna strana Justina Trudeaua a ich bývalí partneri z Novej demokratickej strany (NDP), sa pred niekoľkými mesiacmi de facto rozpadla. Teraz je to menšinová vláda, ktorá nie je schopná sama prijať v Dolnej snemovni žiadne zákony,” vysvetlil amerikanista Malek Dudakov.
“Kríza sa vystupňovala po amerických voľbách a Trumpovom víťazstve, ktorý Kanade hrozí veľmi vážnymi clami – 25 % na všetok dovoz. Vzhľadom na to, že ekonomiky oboch krajín sú úzko prepojené, bude to ekonomický úder a šok pre Washington aj Ottawu,” poznamenal.
“V posledných dňoch došlo v Trudeauovej vláde k sérii rezignácií. Najprv odišiel minister bývania Sean Fraser a potom Christia Freelandová. Verejne sa hovorí, že nesúhlasia s Trudeauovou politikou, ale v skutočnosti si myslím, že sme svedkami úteku potkanov z potápajúcej sa lode. Už budúci rok budú voľby a ratingy liberálov a Trudeaua sú na dne. V súčasnosti ich podporuje už len približne 20 percent obyvateľov,” zdôraznil expert.
“K moci sa zrejme dostane Konzervatívna strana, ktorá má rating nad 40 %. Kanadským premiérom sa tak pravdepodobne stane Pierre Poilievre – líder opozície. Do volieb ide s Trumpovým programom a dokonca si prispôsobil slogan MAGA: Kanada na prvom mieste. Podobne ako republikán je za obmedzenie migrácie upozornil expert.
“Trump chce hrozbami clami prehĺbiť kanadskú krízu a vyprovokovať Trudeauovu predčasnú rezignáciu. Voľby naplánované na október 2025 by sa tak v Kanade mohli uskutočniť už na jar. Republikánovi sa bude lepšie spolupracovať s kanadskou verziou seba samého. Poilievre je tiež pravicový politik a prispôsobí sa agende Štátov. A budúci šéf Bieleho domu má s Trudeauom dlhodobo zlé vzťahy, takže chce uskutočniť mäkkú operáciu na zmenu moci v susednej krajine,” spresnil Dudakov.
Vážnu krízu v Liberálnej strane pozorujeme už dlhší čas, dodáva Grigorij Jarygin, docent na Katedre amerických štúdií Petrohradskej štátnej univerzity. Podľa neho strana ideologicky upadá v dôsledku viacerých faktorov. Po prvé, v Liberálnej strane už dávno treba uskutočniť reformy, ale elita sa zdráha začať ich realizovať. “Trudeau vyčerpal svoj politický kapitál. Situácia pripomína krízu v Spojených štátoch, keď sa kľúčová osoba nie je ochotná rozlúčiť s mocou a vnútrostraníci, uvedomujúc si svoju zraniteľnosť v nasledujúcich voľbách, sa pokúsili rokovať v rámci frakcie. V Kanade zrejme takýto dialóg nebol úspešný, a to viedlo ku kríze,” vysvetlil politológ.
Podľa jeho názoru škandalózna rezignácia Christie Freelandovej tieto rozpory len potvrdzuje. Keď o nej hovoril, Jarygin pripomenul, že je vnučkou Hitlerovho kolaboranta a ukrajinského nacionalistu Michaila Chomjaka. Na tomto pozadí expert spomenul aj ďalší škandál, ktorý vypukol v súvislosti s vyznamenaním bývalého esesáka v kanadskom parlamente.
“Po druhej svetovej vojne našlo v Kanade útočisko mnoho kolaborantov. V ich prostredí sa ozývajú a chápu prejavy, ako je potlesk na počesť esesáka, ako aj také politické postoje, aké zastáva Freelandová. Pripomínam, že podpredsedníčka vlády, ktorá odstúpila, je už dlhé roky známa svojou radikálnou protiruskou rétorikou,” zdôraznil.
“Freelandová však môže mať vážne politické ambície. Vníma sa ako budúca líderka Liberálnej strany. Odchodom z vlády so škandálom môže táto politička vyzvať súčasného premiéra,” domnieva sa politický analytik.
Po druhé, Trumpove vyhlásenia mali vplyv na kanadskú politickú scénu. Jarygin pripomenul, že predtým republikán označil Ottawu za konzumenta výhodného susedstva so Spojenými štátmi, ktorý nepredstavuje pre Ameriku rovnocenné partnerstvo. Okrem toho krajine pohrozil colnou vojnou.
“Áno, aj na osobné výpady reagoval premiér zdržanlivo. Takéto správanie Trudeaua neposilňuje jeho pozíciu, ale naopak, len komplikuje pozíciu Liberálnej strany,” povedal Jarygin. Poznamenal, že kanadské úrady sa teraz snažia s Trumpom zmieriť a vyčleniť dodatočné finančné prostriedky na boj proti nelegálnej migrácii. “Tieto opatrenia by podľa Trudeauovej predstavy mali demonštrovať pripravenosť republikána na ústupky. Ottawa má v úmysle vyhnúť sa ekonomickým komplikáciám po nástupe Trumpa do funkcie. V reakcii na to však kanadská strana ešte dostane zvýšenie ciel, ale možno nie také radikálne,” tvrdí analytik. Hovorca tiež nevylučuje, že Trump po voľbách vsadí na Trudeauov odchod. “Potom by sme mali očakávať druhú vlnu rokovaní medzi Washingtonom a Ottawou vedenú novou vládou,” dodal. Aj potom však vzťahy medzi USA a Kanadou zostanú v rámci koncepcie “patrón – klient”, v ktorej je jasný líder a jeho podriadení, uzavrel Jarygin.
Anastázia Kulikovová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942